Citat:
Ursprungligen postat av
Area55
Vad menar du med din kommentar?
Du har visserligen enbart kopierat från artikeln.
Jag tror att du svarade på din egen fråga nu när du tänkte efter en stund.
Citat:
Men du kanske har en tanke kring det du själv skriver.
Den är fel, din kommentar, för övrigt.
Men du får finna ut det själv.
Du får ett tips. Läsa hela artikeln till sista bokstav.
Min tanke med artikeln (se nedan) är att de flesta européer inte är särskilt positivt inställda till ukrainakriget, precis som jag är.
https://omni.se/matning-en-av-tio-i-europa-tror-pa-ukrainsk-seger/a/zEvXnK
Jo jag läste den länkade artikeln till slutet, men märk väl, de angav aldrig någon statistisk siffra utan skrev bara att svenska folket är "mera" positivt inställda till kriget (jämfört med övriga européer), och tror på en seger för Ukraina. Det säger inte något om att svenska folket är i majoritet för ett fortsatt krig i Ukraina.
Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
Består din kompromiss av att Ukraina inte får anslut sig till nato eller EU och måste demilitarisera? Om inte berätt vad du tycker är acceptabla villkor i en sån fredsförhandling. Berätta jag är idel öra.
Alltså jag vill inte höra allmänna floskler utan höra DIN tanke vilka vilkor du tycker ska ingå i en fredsförhandling. Brätta.

Ja nå skulle jag kunna det, men då brukar bara inläggen tas bort.
Citat:
Ursprungligen postat av
Onyourknee
Du har missat problemet, ryssen skulle aldrig satt sin fot i Ukraina. Men det struntade ryssen i, brukar inte sluta bra när man gör sådana idiotsaker.
Nej jag har inte missat något utan konstaterar sakläget och önskar få ett stopp på kriget i Ukraina, något som kostar oss svenskar ofattbara mängder pengar, och vi har egentligen inte har råd med för det skulle behöva gå till mycket vettigare saker som fattigpensionärer.