Citat:
Ursprungligen postat av
hahahohoyrsovane
De avslöjade personerna kan förebygga att skada sin familj genom att inte grooma barn på nätet. Det är enbart och endast deras handlingar som orsakat familjerna skada, utan dem skulle Dumpen inte kunna avslöja och exponera dem. Hur kan det vara så svårt att förstå dör de som vill skylla på Dumpen? Och varför kan man undra.
Förlåt, men det där är ett så otroligt ologiskt argument.
För den 10-åriga dottern kvittar det väl VARFÖR eller VEM som har gjort något så att hon blir drabbad av vad en vuxen gjort. Som att det på något vis skulle göra skillnad om det är pappa eller Göran i kassan på Ica eller vem som helst. ”Aha pappa hade ett val, då behöver jag ju inte skära upp handlederna och då behöver jag ju inte alls bry mig om vad mina kompisar skriker om mig i skolan — vad skönt!” ungefär.
Jag gillar Dumpen men har förmågan att dels hålla två tankar i huvudet, dels förstå att det finns en problematik. Science fiction för vissa, jag vet.