Citat:
Ursprungligen postat av
LeTeigneux
Låt henne stanna. Hon är 9 och har bott 7 av de åren i Sverige. Och hon kommer från ett europeiskt land dessutom.
Även om artikeln säkert är vinklad och kanske utelämnar något så tycks det bara dumt av myndigheterna att lägga massor av energi på detta. Samtidigt som en somalier som kommit hit som vuxen och sedan våldtagit en svensk tjej bedöms ha för stark anknytning till Sverige för att utvisas. Det är inte rimligt.
Precis. Men nej flashback vill att ska utvisa sådana här, men skit i seriemördare, våldtäktsmän och dylikt, dom berikar ju Sverige verkar dessa flashbackare anse.
Citat:
Ursprungligen postat av
Temporary84
Ja etnisk svensk är såklart mer svensk än någon invandrare kan bli. 😌 Vi har både för mycket blattar och politiker i Sverige, vi borde köra ut dom allihop. 😚
I beg to differ. Känner massvis med invandrare som lever 100% skötsamt och anpassat sig och är som vilken etniskt svensk helst och som dessutom är skötsam. Är bra för landet o.s.v.
Känner etniska svenskar som missköter sig och beter sig väldigt osvenskt, alltså gruppmisshandla folk som inte kan försvara sig, kvinnor också och sedan råna folk o.s.v. går på soc trots man har arbetsförmåga (men man väljer att skita i det och givetvis så får dom större rätt för bidrag såsom sjukpension även om deras problem är att dom är pundare, ofta frivilligt) det är inte svartvitt.
Rasister har alltid hatat alla invandrare men dom är tack och lov en opopulär och utdöende art, som kommer hampa på tippen ihop med nazister och terrorister i slutändan. Justice will be done.
Bara på anonyma nätet dom kan säga något, i verkligheten tar ingen dessa människor seriöst och ser dom som sorgliga människor som är bittra och skyller sina misslyckaden på invandrare. Rasisterna försvårar också för en realistisk reform av invandringspolitiken, vilket leder till att vi har en invandring vi knappast hanterar. Rasisten vill ha kaos i Sverige och skiter fullständigt i landet. Hämndbegäret är större än viljan av stabilitet, fred och välstånd som vi normala invånare vill ha.
Med rasister så menar jag riktiga rasister. Man är inte rasist om man kritiserat någon grupp som missköter sig utan att dra alla invandrare över en och samma kam, eller ens den etniska gruppen då det är också fel. Skyll på dom som missköter sig, inte vanliga människor.
Citat:
Ursprungligen postat av
citymormor
Låt mig förtydliga mitt klumpiga självmål..
Född av svenska föräldrar som i sin tur är född av svenska föräldrar, i led bakåt tills det inte går att spåra längre. Där traditioner och sätt att leva gick i arv från generation till generation.
Men du har nog rätt, idag betyder tradition, arv, etnicitet och folksjäl ingenting. Allt är en grå sörja tack vare modernism och globalism.
Alla kan tyvärr bli svenskar, låt henne och alla andra stanna, ta hit fler

Ja eftersom det finns klart och tydligt invandrare som är väldigt försvenskade(alltså dom har bott stor del av sitt liv är och känner ofta ingen tillhörighet till några andra länder samt är bryr sig om svensk kultur och traditioner), väl anpassade och bra för landet precis som det finns svenskar som beter sig extremt osvenskt, missköter sig och har negativ inverkan på landet. Missförstå mig inte, svenskar är oftast väldigt bra men det finns rötägg här också.
En svensk som har svensk genetik men bor hela sitt liv i Tyskland kommer knappast vara svensk, människor anpassar sig efter sin miljö, även många andra djurarter gör samma sak.
Vetenskapligt så är genetik väldigt utdaterat sätt att se på saken.