2024-02-14, 20:15
  #289
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Kalk-Allan
Men är inte det slaget redan totalt förlorat LOL
Om vita människor eller ja välutbildade från var de nu kommer, som vill komma hit och göra skillnad så är jag helt på, men om det kommer folk som inte vill lära sig språket och bara vill leva på bidrag så NEJ
Citera
2024-02-14, 20:16
  #290
Medlem
Vitman-33s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalk-Allan
Dessa är ifrån Europa och kommer att kunna anpassa sig väldigt snabbt till skillnad från somalier t.ex
Jag är villig att hålla med om det tankesättet, kunde kanske skicka tillbaks en sån istället men då kommer han väl typ elda upp Globen, våldta lite såhär på sidan. Åka i fängelse alt kan även bli bollhav och han får ett avdrag på 10 år på sin ålder om han enbart våldtar max 1 underårig per år. Max, men det finns självfallet särskilld omständigheter som måste övervägas, det är viktigt att påtala. Tänk på att det enbart kostar 1.2 miljoner per år att ha han i fängelse. Hur funkar det här med arbetsläger tro?, tänker om det blir fullt på fängelserna, (bilr...) kunde man kanske varva med att hälften får utföra jobb sen skiftar man? Jag har nu löst 50% av den såkallade platsbristen men vet inte hur etiskt det är, är inte så välinsatt i sånt.
__________________
Senast redigerad av Vitman-33 2024-02-14 kl. 20:18.
Citera
2024-02-14, 20:44
  #291
Medlem
Idiotin fortsätter.
Låt barnet stanna. Verkställ alla utvisningar som dömts, kasta ut gängen, sluta med PUT, ut med alla som begår brott.
Citera
2024-02-14, 21:06
  #292
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av arlington
Idiotin fortsätter.
Låt barnet stanna. Verkställ alla utvisningar som dömts, kasta ut gängen, sluta med PUT, ut med alla som begår brott.
Precis så, vad är problemet?
Citera
2024-02-14, 21:08
  #293
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Frakta99
Givetvis ska hon stanna. De som tycker annat är prepubertala alternativt tappade idioter.

Jag kan på rak hand antagligen komma på tusental andra som ska åka ut innan.
Helt enig, en 9 åring som kan svenska....
Citera
2024-02-14, 21:41
  #294
Medlem
Ducadreams avatar
Helt sjukt. WTF? Jag har inga ord. Stackars flicka.
Citera
2024-02-14, 21:46
  #295
Medlem
Libertarismuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Många ungdomar med utländsk bakgrund sitter idag på TikTok och talar med drömmande ögon om att allt är bättre i ursprungslandet och vill flytta tillbaka.
Precis, eller när de tar studenten och springer runt med hemlandets flagga runt halsen. Lika bra att skicka tillbaka de på en gång då de uppenbarligen inte vill ha med Sverige att göra.
Citera
2024-02-14, 21:48
  #296
Medlem
Libertarismuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rumpkorven
Hennes hemland är ju Sverige? Hon är född här.
Hon är rumänska.
Citera
2024-02-14, 22:12
  #297
Medlem
Vi föder för lite folk. Hon har bott här länge och någon vill adoptera henne. Så det skulle vara bra om hon stannar.
Citera
2024-02-14, 22:54
  #298
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Hon är rumänska.
Jo men uppfödd här med vårat språk och vårat sätt att leva...
Citera
2024-02-14, 23:02
  #299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Harr.
Det är synd om flickan, ingen tvekan om det. Men oavsett om en utvisning är rätt eller inte uppkommer frågan hur asylprocessen egentligen fungerar. Varför kan hon bo i Sverige i flera år utan att det beslutas om i fall hon får stanna eller inte.?
Har hon i lagens mening inte skäl att stanna i Sverige hade det väl varit bättre om hon skiktas tillbaka till Albanien mycket tidigare ?
Varför tar såna här saker flera år att reda ut ?
Varför kunde hon komma tillbaka till Sverige om de fått avslag av migrationsverket ?
Varför kunde de dessutom bo här i åratal ?
Borde inte "fosterföräldrarna" anat att det fanns en risk att det här skulle kunna ske ?
Borde det inte förberett Lisa för att den risken fanns och sett till att hon fått lära sig albanska ? Då skulle hon kanske klarat ett utvisning bättre ?
Är det bara jag som tycker att såna här artiklar ger ännu mer frågor än de besvarar ?

Att det tar så lång tid beror ju på att man har oändliga möjligheter att överklaga och fördröja beslut. Och får man sedan avslag så kan man gå under jorden och så är det bara att söka asyl igen efter en viss tid (fem år?)

Hela systemet är sjukt och borde göras om från grunden. Får man avslag borde man få överklaga från hemlandet. Om det ens ska gå att överklaga ett nekande beslut.
Citera
2024-02-14, 23:16
  #300
Medlem
Sladdarens avatar
När ska man avveckla vänster iq befriande migrationslagar. Boken är ett skämt

Dessa gamla gläfsande sossegaltar som skrivit lagboken om migrationsregler är labila och rubbade, förlegade, inaktuella, oförståndiga lagstiftare med låg kunskap om förhållanden till verkligheten, samtiden, närkulturer i europa och sunt förnuft samt vad som är rätt och fel till den som ansöker om ett UT eller nån form av permanent uppehåll under rättvisa villkor om krav och plikter till sin ansökan att klara det.

Boken premierar våldsverkande uppätande kulturer som förstör vår kultur.. Bränn upp boken och skriv om den

Vad fan har vi EU till ? ja för oss infödda etniska europeer
Fredsavtal menas det och att kunna hjälpa varann och inte som idag att stjälpa varann med massinvandring av främmande kulturer utanför europa och total överstatlighet mot allas vilja
helt odemokratiskt

Enkelt. Ska du adoptera ska du ochså vara så pass stabil att du kan uppfostra ochså. Inkl
inga prickar i registret inkl fast inkomst punkt plus lämplig förälder med trygghetsfaktorer

Totalförbud att adoptera vuxna ifrån islam är den nya lagen ochså

Migrationsboken idag är ju efterbliven .. inget snack om den saken
__________________
Senast redigerad av Sladdaren 2024-02-14 kl. 23:21.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in