Citat:
Ursprungligen postat av
Gromgutten
Posta i tråden när du är klar med de tre lagen.
Editerade bort en fråga som var till dig själv när du jobbar med sammanställningen.
Färjestad fick hallarna nästan gratis av kommunen och fått över 200 miljoner sedan dess, omräknat till dagens värde runt 200-400 miljoner av kommunen.
Djurgården och Frölunda har fått hyra stora arenor för små pengar i förhållande till stadens publik. Frölunda betalar en fast hyra på 95 000 kronor per grundseriematch, plus ytterligare 17,5 procent av biljettintäkterna. Dessutom, vilket är det Frölunda helst vill ändra på, så går 92,5 procent av intäkterna från restauranger, barer och kiosker direkt till Got Event.
Så har varit väldigt fördelaktigt för frölunda under många år, egentligen fram till att Färjestad "fick" sin arena av kommunen, och fler har börjat drifta själva, med hjälp av kommuner. Samma sak gäller Djurgården, men orkar inte leta efter deras hyresavtal. Väldigt fördelaktigt med kommunen står för stora arena fram till andra klubbar fick hjälp av kommunen att drifta själv, med all kringförsäljning.
Så som du ser, Gromgutten, så har alla de klubbarna fått stor hjälp av kommunen, långt innan Lakers byggde sin arena, och driftar den.
Fegisar i Karlstad, och tidigare Göteborg och Stockholm som inte vågar stå upp för ekonomisk hjälp med arena från kommunen. Töntar, är ni, särskilt ni i Karlstad.