Citat:
Ursprungligen postat av
allan78
”Klimatforskning” är inget mer än modern religion
Forskning är väl snarare motsatsen till religion. Men folk som du orkar inte sätta sig in i vetenskap utan tycker det är häftigare att klaga på personerna som håller på med det än att bemöta dem i sakfrågor.
När det gäller klimatet i Nordeuropa så finns det ju flera olika teorier och det är ingen som egentligen vet. Globalt sett så har forskningen relativt bra koll. Jordens medeltemperatur har stigit med drygt en grad på 50 år vilket man har förutsett. Ökningen har varit störst i Arktis vilket också var väntat.
Men just vår del av världen har ett klimat som är extremt svårt att förutsäga. Det beror på att det varken är maritimt eller kontinentalt och det ligger precis på gränsen till Arktis. På de flesta platser på jorden på samma breddgrad är det betydligt kallare. Men här är det milt eftersom värme transporteras upp över nordatlanten.
Frågan är då om denna värmetransport på något sätt kan störas och det är det som frågan gäller. Vissa tror det och andra inte. Men det är ändå rätt viktigt att veta för om det skulle bli så, kan hela Nordeuropa bli närmast obeboeligt.