https://www.tv4.se/artikel/3Gyfy8g8r9jwB8m9vl4mgd/krismoeten-efter-regelbrottet-i-farmen-blev-kaos
Det var under en kvällspromenad som deltagarna hittade mat, som de tog med sig tillbaka till gården och gömde – innan de blev påkomna av produktionen.
– Vi var ändå ärliga och sa att vi vet att vi gjort fel, ni får skicka hem oss om ni vill, vi ska stå för det vi gjort och ta vårt straff. Om ni vill att vi packar och drar hem så gör vi det, säger Maxine.
– De sa att nej nej, vi ska hitta en lösning på det här, vi vill inte att ni drar hem, fortsätter hon.
”Produktionen fick komma in och ha krismöten”
Men deras regelbrott – hur det hanterades av produktionen – uppskattades inte av de andra deltagarna.
– Det blev en snackis där inne, klart de ville ha ut oss efter det här. De tjatade om att det inte var okej, det blev också en grej. De sa att vi blev särbehandlade av produktionen, det blev kaos. Produktionen fick komma in och ha krismöten, hur mycket som helst, säger Maxine.
Joel Bendrik som är exekutiv producent för Farmen förklarar hur de landade i att straffet blev som det blev.
”Några i teamet märkte att det saknades godis. Det var aldrig fråga om att slänga ut dem, men straffet skulle bli kännbart. Det mest rimliga var då att ta deras amuletter, som ju är väldigt värdefulla att ha, inte minst om man tar sig till finalveckorna”, säger Joel Bendrik.