Citat:
Ursprungligen postat av
CenturyVoltaire
OK, kamrat. Din beundran av Mad-Vlad är helt öppen och den har du givetvis rätt till. Du ser en "stor ledare" i Carlsons intervju där vi andra ser en farlig, förmodligen djupt störd, diktator. Det har alltid funnits människor som p g a sin egen inre osäkerhet känner att de behöver någon som styr över dem. Och då är ju Mad-Vlad en given idol.
Toker Carlsons "intervju" är rätt cringe att titta på och den är givetvis också ett stort hån mot all seriös journalism. Var finns ifrågasättandena, motfrågor, isärplockning av uppenbart irrelevanta argument? Detta är en diktators fria orerande. Förhoppningsvis finns det något i detta material som diverse analytiker kan ha glädje av och som kan leda till att man snabbare kan få bort denne dåre från makten så att Ryssland kan få bli fritt.
Jag ser en
stark och
intelligent ledare, det är bara "en stor" ledare i ditt huvud. Stark och intelligent kan vara både bra och dåligt beroende på sammanhang.
Som jag skrivit tidigare i den här tråden så var det en intervju, inte ett förhör. Oavsett vad man tycker om Putins ståndpunkter, så var intervjun intressant och bilden den gav av Putin stämmer inte överens med statsmedias bild av honom. Det är snarare statsmedia som framstår som propagandister.
Har inte fått några signaler om att ryssar vill att Ryssland ska få bli "fritt", om fritt innebär det vi kallar fritt i Väst.