Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Hur tycker du att Jennifer hanterade Ronjas försök att prata med henne, och hennes försök att beskriva sina känslor för Jennifer?
Jennifer var iskall mot Ronja. ”Du betyder inget för mig”, ”Du är så betydelselös så jag orkar inte ens frysa ut dig” osv. Tycker du att det är ett respektfullt bemötande av en person som berättar att den känner sig utfryst och mobbad?
Är det ok att Jennifer tydligen går runt och säger att Cornelia hade haft det 100% roligare utan Ronja på Farmen? Eller är det ett mobbarbeteende, där Jennifer säger att Ronja alltså är tråkig att umgås med?
Jennifer hade kunnat bemöta Ronja med empati. Då hade kanske Jennifer själv blivit bemött med empati och hjälp i sitt storbondeskap av gruppen. Nu tycker Jennifer att hon själv har all rätt att bemöta Ronja taskigt och respektlöst, men verkar inte fatta att det påverkar även övrigas syn på henne.
Magnus har helt rätt när han säger att Jennifer har sig själv att skylla. Först beter hon sig som skit mot folk i gruppen. Sen skickar hon iväg sina enda två allierade. Vad tror hon ska hända?
Jennifer säger till Ronja att hon gärna får gå runt och leka offer.
Ronja säger att Jennifer går runt och säger att Cornelia hade haft så himla mycket roligare om inte Ronja var här och får till svar från Jennifer... 100% hade hon haft det.
Cornelia försöker prata med Jennifer om vad hon har sagt till Ronja och då får Jennifer spelet.
Sen blir det lyteskomik

Jennifer står och gapar... Jag har fucking behållt lugnet om och om igen och om och om och fucking om igen.
Som svar börjar naturligtvis, (som den narcissist hon är), Jennifer prata om hur hon känner och att hon ska sluta vara snäll nu och avslutar med... Ät mitt bajs allihopa!
Sen i storbondestugan tycker Jennifer väldigt synd om sig själv för hon har ju ingenting gjort.
Hon är så fucking done med hur dom i huset får henne att må. Huset är fullt av ormar
WOW När har Jennifer varit snäll

Hon är ju helt korkad, inte mentalt frisk
Som pricken över i skickar hon dom enda två hon har på sin sida till torpet
Behandlar man folk på det viset blir man avskydd och det är mobbar beteende vilket Cornelia påpekar.
Här kan man se klippet där Ronja och sen Cornelia försöker prata med Jennifer.
https://www.tv4play.se/klipp/adbb5d40d38fc7145ef7/har-tappar-jennifer-det-efter-mobbing-anklagelsen-at-mitt-bajs-allihopa?playlist=auto_d0576801892460 866849