Citat:
Ursprungligen postat av
Kvastfeningen
Då har du inte förstått. Det är väldigt logiskt. Om jag förklarar lite förenklat så här då:
Vaccinet har en jämn risk, en rak linje oavsett ålder och hälsostatus.
Covids risk ökar från nästintill noll hos friska barn och unga till 100 hos en lungsjuk 95-åring.
Någonstans korsar dessa linjer varandra och där har t.ex. Fhom bedömt att alla under 65 INTE behöver vaccin. Detta bedömer dom såklart utifrån en risk/nytta-kalkyl.
Svininfluensa-vaccinet som räddade ett 40-tal liv på bekostnad av att 500 barn fick narkolepsi är ett bra exempel på att vi måste vara väldigt försiktiga med nya mediciner. Ingen kan med säkerhet veta om långtidseffekter som nu med rapporter om förhöjda nivåer av IgG4 i upp till ett halvår osv.
Jag avrådde mina tonåringar att ta vaccinet men dom var så uppskrämda och grupptrycket var så stort så dom tog det ändå. Tog du det inte blev man idiotförklarad i skolorna, helt sjukt!
Säkert ingen fara MEN fan ta Fhom, WHO och läkemedelsbolagen om det visar sig finnas några allvarliga biverkningar som upptäcks långt senare.
Fast så ligger det ju inte till. MIS C drabbar mig veterligen uteslutande barn. Och enbart gud vet vilka de långsiktiga konsekvenserna blir av alla upprepade infektioner. Allt från diabetes till hjärtproblem till utvecklande av förtida demens finns med på listan för covid-infekterade.
Rörande FHM har du också missuppfattat. De över 50 rekommenderas att vaccinera sig. Vaccin erbjuds till alla, även barn. Rekommendationen att alla över 50 bör vaccinera sig ska inte läsas som att de avråder yngre från att vaccinera sig.