Citat:
Ursprungligen postat av
JoeyDoey
Anläggningar, kamoufleras, 1916...

Du känner alltså inte ens till historien kring kamouflering.
Så oväntat.
Citat:
Ursprungligen postat av
JoeyDoey
Kamouflering på ukrainska stavas förvaring av krigsmateriell i varuhus och etablering av sambandscentraler i skolor.
Citat:
Ursprungligen postat av
JoeyDoey
Varför vill du hellre runka till fantasieggande scenarier än tar notis om det som verkligen pågår?
Bruk av förhör med fångar för att få information har använts regelmässigt i så gott som vartenda krig i över 150 år, och förmodligen mycket längre än så, även om det blir svårare att verifiera då, då kunskaperna hos lägre officerare, underofficerare och manskap, inte var lika höga förr.
Att få tag i fångar, särskilt officerare, var faktiskt en av US Special Forces huvuduppgifter under Vietnamkriget i MAC-V SOG. Det användes frekvent av USA i såväl Kuwaitkriget på 90-talet, som vid invasionen av Irak 2003. Det har varit en outsägligt värdefull resurs i krigandet mot IS på 2010-talet och det har varit ytterligt värdefullt i konflikten i Ukraina.
Citat:
Ursprungligen postat av
JoeyDoey
Å ena sidan menar du att ukrainska vapenföråd kan kamoufleras så att ryssar inte hittar dem, och å andra sidan påstår du att ukrainska frontsoldater är värdefulla för Ryssland som vill pumpa dem på information om dessa superhemliga vapenförråd.

Det är ingen motsägelse där. Du får försöka igen.