Vanligtvis genom historien så är det väl ofta mördare och rövare som sökt sig till skogs. Själv hittat en hydda i en skogsglänta och efter att jg såg att en bultsax låg därinne så tog jag den och ersatte med en bibel. Men numer så tror jag väldigt många längtar bort ifrån betong men få verkar ens försöka.
Citat:
Ursprungligen postat av
pudrig
Jag får känslan att han gör det för själva lidandets skull? Ekonomin? Eller vad är poängen? Jag ska väl inte döma Erik, han verkar trevlig, men han verkar inte vara en mega-friluftare by heart så att säga.
Har för mig Göran Kropp i sin självbiografi påstår att han sålde lägenheten och flyttade ut till tält ett år för att spara pengar inför något projekt. Han ville väl känna sig närmare naturen, kan jag tänka mig. Och med vilka pengar kan erfarenhet köpas? Nu slutade det iofs inte så roligt för Göran, men det är väl få av oss som kommer bli prisade av världen och förväntade att slå världsrekord på världsrekord
Man kan vilja känna på årets årstider, tycker det är vettigt
Mycket är artificiellt i moderna världen, och man kan bli riktigt less på ekorrhjulet