2024-01-09, 00:16
  #289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa86
Det framgår av domen att BO tränar judo.

Med lite egen googling framkommer att BO har svart bälte, tävlar och är inom topp10 i Sverige.

Googlar du GM så får man bara träff på en nybörjargrupp i BJJ.

Du vet ju inte ens vem BO är, hon är sekretessmarkerad.
Citera
2024-01-09, 00:16
  #290
Medlem
JordenIsPlatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
För att det är bra träning. Och bra att kunna försvara sig om någon man inte känner skulle attackera en. Det blir ett mer psykiskt chockartat läge att bli utsatt för ett allvarligt brott av någon man känner. Kampsportskunskaper för att verkligen oskadliggöra någon är givetvis alltid lättare att använda mot någon man inte känner alls.

Målsägande har ju klart och tydligt innan visat att hon inte vill. Men kapitulerar sedan och är rädd att det ska bli värre om hon gör motstånd. Så. Någonting gör att hon är rädd att agera. Givetvis är det också svårare att agera i skarpt läge än vad det är i träningssalen.

Hon har blivit våldtagen. Och den dömde skriver det han skriver. Klart det då uppfattas som ett hot. Hade det varit frivilligt sex, hade det uppfattats annorlunda.

Nej, behöver inte komma blåmärken vid kortare sekvenser av stryptag.

"Klassisk slampa"? För att hon har haft en pojkvän, som det sedan tog slut med. Och haft sex med någon mer därefter. Så eventuellt två (vi vet ju inte ens om hon haft sex med sin pojkvän) sexpartners gör henne till en "slampa"? Eller var det våldtäkten menar du, den tredje som penetrerade henne mot hennes vilja som gjorde henne till en "slampa"?

Så enligt dig är kvinnor lögnaktiga slampor. Vi förstår. Med den kvinnosynen förstår jag varför du är så het på gröten med att få ut den dömde, så att han kan få fortsätta våldta och kanske strypa ihjäl någon "lögnaktig slampa". Så blir det ju en mindre av dem.

Någon man inte känner? Baghahahaha vad är det här för jävla svammel? Poängen med att träna självförsvar är för att kunna försvara sig själv. Har hade hon en lucka på 3 timmar men tog aldrig chansen att försvara sig trots att hon enkelt kunde gjort så. Varför? För att hon inte ville uppenbarligen.

När hon suger och rider och hånglar och njuter av att bli slickad och skrattar för att sängen knarrar för mycket så visar hon att hon vill. Att hon sa nej 3 timmar tidigare är givetvis inte ens relevant längre.

Han skriver en fråga som är så långt ifrån hotfull det går att komma, igen så är det era störningar som spökar här och inget annat. Paranoida vanföreställningar.

Om han var ett ex eller inte när hon knulla den andre första gången vet vi inte men sen knullar hon en annan snubbe sen går några dagar sen är hon ihop med exet igen. Det är ju rätt jävla genomskinligt för alla som inte är nazifeminister. Att hon skulle lida av en paralytisk chock för att hon såg en kuk vilket ju alltid är er teori är givetvis mer än bara trams, ingen vettig människa tar den på allvar när vi pratar moderna slampor.
Citera
2024-01-09, 00:18
  #291
Medlem
HowLongIsNows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reiwa
Varför stanna vid just våldtäktsmål? Varför inte applicera din logik på hela rättsapparaten istället och att det är den anklagade som måste bevisa sin oskuld för att frias?

Anklagad för att hotat någon men bevis saknas och det är ord mot ord? Döm, frikänn inte.
Anklagad för att ha mördat någon men bevis saknas och allt som finns är en anklagelse från en person? Döm, frikänn inte.
Anklagad för inbrott men bevis saknas? Döm, frikänn inte.

Det blir nog jättebra och ett samhälle du vill leva i.

Jag ser absolut risken för feldomar. Rättstillämpningen har varierat över tid och tanken är väl att den ska förändras i takt med den allmänna rättsuppfattningen. Att dra paralleller till beviskraven för mord m.m. verkar en smula långsökt.

Viktigt komma ihåg att åklagaren ska styrka en gärningsbeskrivning som uppfyller samtliga de rekvisit som gäller för det aktuella brottet. Eftersom vi har fri bevisföring och fri bevisprövning i Sverige så finns inga på förhand givna formkrav på bevisen.
Just våldtäktsbrottet innehåller ganska komplicerade rekvisit. Kika på de nedan fetade. Tror inte alla är medvetna om att lagen exkluderar vissa situationer från samtycke per definition.
6 kap 1 § brottsbalken
Den som, med en person som inte deltar frivilligt, genomför ett vaginalt, analt eller oralt samlag eller en annan sexuell handling som med hänsyn till kränkningens allvar är jämförlig med samlag, döms för våldtäkt till fängelse i lägst tre och högst sex år. Detsamma gäller den som förmår en person som inte deltar frivilligt att företa eller tåla en sådan handling. Vid bedömningen av om ett deltagande är frivilligt eller inte ska det särskilt beaktas om frivillighet har kommit till uttryck genom ord eller handling eller på annat sätt. En person kan aldrig anses delta frivilligt om
1. deltagandet är en följd av misshandel, annat våld eller hot om brottslig gärning, hot om att åtala eller ange någon annan för brott eller hot om att lämna ett menligt meddelande om någon annan,
2. gärningsmannen otillbörligt utnyttjar att personen på grund av medvetslöshet, sömn, allvarlig rädsla, berusning eller annan drogpåverkan, sjukdom, kroppsskada, psykisk störning eller annars med hänsyn till omständigheterna befinner sig i en särskilt utsatt situation, eller
3. gärningsmannen förmår personen att delta genom att allvarligt missbruka att personen står i beroendeställning till gärningsmannen.
Citera
2024-01-09, 00:20
  #292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Judehatarn
Sångaren i INXS dog inte av strypsex, ens nästan. Det fanns felaktiga rykten om att han dog av autoerotic asphyxiation, m a o att han ströp sig själv, vilket även det var felaktigt. Så du får hitta en annan.

Hade du tränat kampsport så hade du förstått att det inte är några farligheter att strypa någon medvetslös.

Lite tryck på halsen är inte ens nästan farligt, du greppar enbart pärlor och ger uttryck för din moralpanik.

Som jag skrev: detta fallet handlar inte om vare sig kampsport eller strypsex. Det handlar om våldtäkt med strypinslag. och där är givetvis risken stor att förövaren håller kvar händerna i mer än 3 minuter och ger sitt offer skador/död på kuppen.
Citera
2024-01-09, 00:20
  #293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Du vet ju inte ens vem BO är, hon är sekretessmarkerad.

Med namnen på vittnena som är vänner o pojkvän var det inte så svårt att lista ut vem BO är. Vill dock inte outa namnet här.
Citera
2024-01-09, 00:23
  #294
Medlem
Horverkets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Judehatarn
Fast det är ni ju. Ni saknar förmåga för rationellt och logiskt tänkande och lever efter känslor.

Så fort någonting händer så ställer ni er med händerna i vädret och väntar på att en man skall komma in och rädda situationen. Vet inte hur många gånger som jag behövt lösa diverse simpla problem för tjejer, vare sig det är att fixa deras Trangiakök för att de tror att hela skogen skall brinna ner, eller rädda främmande tjejer från män som är för på och låtsas vara pojkvän.

Tjejers stressrespons är helt enkelt inte likadan som mäns, och er går ut på att överleva över allt. Detta är något vi vet ur ett vetenskapligt perspektiv, och kvinnor har ingen riktig "fight or flight". Istället handlar det om att sympatisera med förövaren för att öka möjlighet att överleva själv.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3425245/

Därför är det inget konstigt med hur hon beter sig, många tjejer hade gjort precis likadant i samma situation och det är därför rådande lagstiftning är bra för att sålla ut de pojkar som enbart får ligga genom implicit eller explicit tvång.


Om kvinnor inte skulle ha något ”fight or flight” hade vi aldrig överlevt. Dessutom handlar detta fallet inte om att hon plötsligt hamnade i ett läge där hon skulle slåss för sin överlevnad, utan hon gjorde ett aktivt val genom att bjuda upp en fyllekåt man att sova över.

Överlevnadsinstinkten kickar inte in för att någon som ligger i din säng, med din tillåtelse lägger en arm på dig, varken hos en kvinna eller en man, då är det något allvarligt fel på dig. Redan där drar man armen i lås på en full person om man själv är nykter.

Man måste ha självinsikt, alla behöver det. Kan man inte använda ett triangakök utan att riskera en skogsbrand så ska man inte ge sig ut i skogen med ett. Kan man inte säga nej till ett fyllekräk, ska man inte bjuda upp ett.

Enkelt.
Citera
2024-01-09, 00:23
  #295
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zeroday
Det handlar om att du ville påskina hur oerhört farligt det är när någon tar ett strypgrepp på någon och vilka stora hjärnskador man direkt får. Du blev synad. Vi kan lämna den diskussionen nu

Klart att det är farligt att våldta någon och under våldet och upphetsningen strypa denna och hålla kvar sitt grepp i över 3 minuter. Begriper du inte det?

Och någon som har en fetisch i att strypa sitt offer medans han våldtar offret, är givetvis inte någon som är go att ha ute på gator och torg. Förr eller senare kommer det leda till att något offer får hjärnskador eller rentav dör.
Citera
2024-01-09, 00:24
  #296
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JordenIsPlatt
Någon man inte känner? Baghahahaha vad är det här för jävla svammel? Poängen med att träna självförsvar är för att kunna försvara sig själv. Har hade hon en lucka på 3 timmar men tog aldrig chansen att försvara sig trots att hon enkelt kunde gjort så. Varför? För att hon inte ville uppenbarligen.

När hon suger och rider och hånglar och njuter av att bli slickad och skrattar för att sängen knarrar för mycket så visar hon att hon vill. Att hon sa nej 3 timmar tidigare är givetvis inte ens relevant längre.

Han skriver en fråga som är så långt ifrån hotfull det går att komma, igen så är det era störningar som spökar här och inget annat. Paranoida vanföreställningar.

Om han var ett ex eller inte när hon knulla den andre första gången vet vi inte men sen knullar hon en annan snubbe sen går några dagar sen är hon ihop med exet igen. Det är ju rätt jävla genomskinligt för alla som inte är nazifeminister. Att hon skulle lida av en paralytisk chock för att hon såg en kuk vilket ju alltid är er teori är givetvis mer än bara trams, ingen vettig människa tar den på allvar när vi pratar moderna slampor.

Ja det är försvårande omständigheter för henne helt klart. Även att hon hämtar vatten till vikingen och lägger sig naken återigen bredvid honom på eget initiativ vittnar om ett samtycke även om hon till en början inte riktigt visste om hon ville. Håller även med om att hans fråga dagen efter inte är hotfull, inte ens med mycket ansträngning kan jag se det
Citera
2024-01-09, 00:25
  #297
Medlem
Horverkets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -GG
Jo. Om detta är kvinnor, kan man inte gnälla när de blir behandlade som barn och mindre vetande. Det verkar ju vara fallet när kvinnor kan tjäna på det eller vill slippa ansvar för val som var mindre bra eller som de ångrar.


Alla behöver ta sitt ansvar och sätta gränser för sin egen integritet. Jag blir kränkt som kvinna av att kvinnor tillåts att bete sig så, eftersom de drar skam över oss alla.
Citera
2024-01-09, 00:26
  #298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HowLongIsNow
BOs identitet är sekretessbelagd och framgår inte av domen. Om du känner henne på annat sätt så uppmanar jag dig att inte sprida detaljer som identifierar henne.

Nu tror jag iofs att du bara snackar skit.
Och ett svart bälte i kampsport är heller ingen fribiljett att behöva utstå våldtäktsförsök.
Lika lite som kortkort kjol eller erbjudande att övernatta på golvet när man missat sista bussen.

Känner henne inte men reagerar på att domen känns tveksam och kollade upp vem BO är genom vittnenas facebook-konton.

Har ej outat men relevant info om hon var fysiskt överlägsen GM.
Citera
2024-01-09, 00:26
  #299
Medlem
Detta är inte en våldtäkt. Man suger inte av en våldtäktsman, man rider inte en våldtäktsman, man sover inte kvar i samma säng som en våldtäktsman efter en våldtäkt.

En tjej som blir våldtagen på riktigt skriker, spottar, slår och springer direkt ut ur lägenheten.

Ett tips: Se till att filma tjejen innan samlag och bekräfta att samtycke lämnats.
Citera
2024-01-09, 00:26
  #300
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Som jag skrev: detta fallet handlar inte om vare sig kampsport eller strypsex. Det handlar om våldtäkt med strypinslag. och där är givetvis risken stor att förövaren håller kvar händerna i mer än 3 minuter och ger sitt offer skador/död på kuppen.

Fast nu talar du för gärningsmannens sinnestillstånd vilket är helt obefogat.

Du var helt enkelt erkänna dig besegrad då du både är okunnig vad som gäller strypning och hjärnans påverkan, likväl att dessa antaganden du gör är grundlösa och löjeväckande.

Vart är alla våldtäktsoffer som blivit strypta till döds?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in