Citat:
Samtidigt så räckte det inte för en fällande dom.
Ifall Johanna inte hade sagt/erkänt att hon tog stryptag... Tror ni att hon då hade fällts i hovrätten?
Eller hade de då fällts att i samförstånd. Man undrar varför man inte hade medhjälp till mord som andrahandsyrkande. Åklagaren hade uppenbarligen svårt att bevisa vem som gjorde vad...Kanske hade Adam Rullman gjort ett bättre jobb då han redan var inläst på fallet.
Som sagt man kan ju alltid spekulera
Ifall Johanna inte hade sagt/erkänt att hon tog stryptag... Tror ni att hon då hade fällts i hovrätten?
Eller hade de då fällts att i samförstånd. Man undrar varför man inte hade medhjälp till mord som andrahandsyrkande. Åklagaren hade uppenbarligen svårt att bevisa vem som gjorde vad...Kanske hade Adam Rullman gjort ett bättre jobb då han redan var inläst på fallet.
Som sagt man kan ju alltid spekulera

Det var just den där speciella kvällen och natten den 15:e och den 16:e Oktober 2022 .
Fröken Hellm*n var sur som en citron inom nattklubben "Nöjet" när hon då, och under natten, ville få den 21-åriga flickan T*ve T*nnies utkastad ifrån nattklubben vilket är fullt förståeligt att det bidrog till att Fröken Hellm*n blev extra sur och ilsken när hon inte fick sin vilja fram, speciellt då mot den 21-åriga flickan som vid det aktuella tillfället befann sig inom nattklubben.
Längre fram i tiden och kort därefter att mordet hade ägt rum, och den 21-åriga flickan T*ve T*nnies då hade blivit bragt om livet så kom polisen två unga fröknar på spåren, den ena var Fröken Janss*n, och den andra var hennes mycket trogna och likasinnade kamrat Fröken Hellm*n.
Under polisens olika förhör som då gjordes med just Fröken Hellm*n så visade det sig tidigt att hon var hal som en ål samtidigt var Fröken Hellm*n listig och slug som en räv, hon ljög för fulla muggar inför Rättsväsendet och hon ljög som en häst travade.
Fröken Hellm*n var långsam som en snigel och höll sig inom fullständig tystnad i hela 47 dagar som då löpte på och Fröken Hellm*n var tyst som i graven.
Under de polisförhören som tidigare gjordes med Fröken Hellm*n så påstod hon, att hon hade ett minne som en guldfisk, det vill säga, att Fröken Hellm*n hade ett kort minne som bara plötsligt försvann ut, i det tomma intet.
Fröken Hellm*n spelade upp sig inför polisen oskyldig som ett barn ... nej då, inte hade Fröken Hellm*n gjort något, hon ville bara få framstå som en rättskaffens person och ingenting annat.
Fröken Hellm*n såg troligen ut som en fågelholk
när hon för första gången fick veta att den 21-åriga flickan T*ve T*nnies var försvunnen och, hade anmälts försvunnen.Vid det aktuella tillfället när Fröken Hellm*n blev tillfrågad om hon hade någon aning om vad den 21-åriga flickan kunde vara eller befinna sig, ja, då påstod sig Fröken Hellm*n inte veta ett skvatt.
Att Fröken Janss*n tidigare skulle satt sin likasinnade kamrat Fröken Hellm*n i en rävsax är ingenting annat, än en påhittad saga.
Under de tidigare polisförhören som då gjordes med Fröken Hellm*n så slingrade hon sig som en orm och sålunda försökte Fröken Hellm*n att undankomma alla för henne då känsliga frågor när hon ställdes mot väggen, men, hon lyckades fullt ut.
Att Fröken Hellm*n skulle ha sovit som en klubbad oxe under den aktuella mordnatten inom sin likasinnade kamrat Fröken Janss*n:s lägenhet var en mycket dålig liten saga av Fröken Hellm*n, då påpekad av henne själv.
Fröken Hellm*n teg som muren för egen vinnings skull, och den taktiken hade hon klar redan ifrån första början.
Frågan jag undrar över ... Var Fröken Hellm*n spindeln i nätet ... ?
Mvh/
@JokerMannen/
__________________
Senast redigerad av JokerMannen 2024-01-07 kl. 21:06.
Senast redigerad av JokerMannen 2024-01-07 kl. 21:06.