Citat:
Ursprungligen postat av
Goldentie
Vad krävs för att bli häktad? Det verkar som om många inte vet
https://www.youtube.com/watch?v=X2904Xw9IaM&t=629
Precis.
Han sitter för misshandel som kan ge upp till 2 år och det krävs minst 1 för häktning. Sedan påverkar hans villkorliga dom från September. Man hittade även droger i lägenheten som kommit fram. Sen är inte anledningen för häktning brottet i sej utan risken att påverka bevis.
Linnea har skador. Jag har lovat att inte gå ut med dessa. Jag har fått se dessa. Går att fejka ja men kom igen. Då hade de väl fejkats och sen släppts. Skadorna är skäl för gripande och ev häktning men vissa skador är vardagsskador och andra kan ha kommit i backen i Sälen hint hint. Det är iaf inga skador från nån boxningsmatch. Linnea behövde ingen sjukvård eller omplåstring. 1 av de 4 skadorna kan vara problematisk för Chrippa. En skada kan ha kommit från Linneas utbrott. En kan vara en avvänjningsskada.
Edit: Jag är ingen läkare men ingen av dessa 4 skador kan komma från knytnävsslag. Det är i sådana fall sparkar och puttar.