Citat:
Ursprungligen postat av
Noclue90
Ungefär som att Rask utifrån video två om chrippa-dramat efter att ha blivit kontaktad av någon som åtminstone påstår sig vara från Linneas sida och som uppenbarligen bad om att han inte skulle göra content på det men det första han gör är att visa detta direkt för Jocke vilket nu även personen i fråga konfronterade honom för men då var det ju självklart att Rask skulle visa sin "kompis" (snarare: tar tillfället i akt att försöker visa sig användbar och slicka röven på Jocke helt ren) och dessutom sedan göra just content av det.
Ja det är väl bara att tacka och ta emot att anjo just nu kör dödsstöten av sin kanal. Att mjölka content och tittare ur icke offentligt släppt "bevis" (ensidig pajkastning) i ett brottsfall som är under utredning och även används sig av någons barn (han som för bara någon kväll sen gjorde en visserligen helt värdelös distrack mot Cluee för bland annat användningen av barn i videos då han även använde hans son och tyckte det var okej eftersom Cluee publicerat detta själv först).
Äckliga kräk.
Dom här Anjo och förtalsexperten Rask tror att Linnea döljer sanningen om sitt brott mot Chrille genom att inte yttra sig..
dom kan aldrig räkna ut att det vore grovt förtal att yttra sig om en misshandel som man har blivit utsatt för , då folk hade blivit arga på Chrille om hon yttrade sig.. vilket är vad förtal är.. att hänga ut nån som klandervärd för att få andra att hata personen som hängs ut.
Dom kan därför heller aldrig räkna ut att dom själva har begått grovt förtal genom att hävda att Linnea är så klandervärd att hon döljer sitt brott genom att inte yttra sig.. för att lura folk till att hata Linnea.
Visst blir det en stor aha upplevelse för dom när dom väl får lära sig vad förtal är.
Och att jockiboi inte är en jurist.