Citat:
Ursprungligen postat av
donald12
Bästa intervjun på länge av "1420"...
83 årig dam utan spärrar säger precis vad hon tänker. RyZZar är helt förslavade o det är värre nu än under Sovjetunionen.
https://youtu.be/h_LMdoCuSRM?si=myHU0VZQNbpD7ohn
Ja, det var ju intressant att hon som verkligen upplevt Sovjetunionen i sin prakt sade att även om det var svårt då så fanns ljusglimtar och viss optimism, medan Ryssland idag bara är mörkt hål.
Påminner mig också om en ryska jag träffat som redan för 20 år sedan sade att Ryssland är korrupt och odemokratiskt för att folk i allmänhet accepterar det, och är nog kulturellt särdrag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Spugge
Så du tror alltså att Ukraina inte skulle gått med på ett rimligt avtal om Rysslands fullständiga tillbakadragande från Ukraina?
Som någon skribent redan sagt är det svårt att få rimliga avtal om en part inte respekterar avtal utan bryter dem lite när det passar och tror sig komma undan med det. Sedan är det ju också så att avtal under hot långsiktigt kan skapa andra problem, för utpressare och maffia som vill ha beskyddarpengar brukar inte nöja sig med en gång utan komma tillbaka för mer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Auric
Annekterade områden är inte per definition del av landet som annekterat området. Du kan ju fråga palestinierna eller tibetanerna hur de ser på sina områden som annekterats av andra länder.
Det kan också sägas att Palestina åtminstone erkänns av 139 länder medan Donbass enbart erkänns av knähunden Syrien och avskums-landet Nordkorea, och världen är faktiskt större än så.
Citat:
Ursprungligen postat av
Iradeorum
Jodå, Ryssland kan hävda att Donbass de facto utgör en del av Ryssland.
För en gångs skull säger du något som inte är helt galet då det är sant att Ryssland skulle kunna säga så om de ockuperar Donbass tillräckligt länge, som kan sägas om Tibet som ockuperats av Kina sedan 1950. Men än är det alldeles för tidigt att kunna säga så, och i synnerhet när de inte fullt kontrollerar annekterade områden alls.
Tycka vad man vill om hur Kina behandlar Tibet så kan faktiskt Kina säga att Tibet de facto utgör del av Kina idag, men Ryssland kommer inte ens i närheten av samma situation idag.
Citat:
Ursprungligen postat av
JohnClark
En sak är säker, under liknande provokation och motsvarande situation hade USA eller Kina angripit för längesen. Om du som stormakt inte är beredd att försvara dina ståndpunkter med våld är du snart ingen stormakt. Det var detta som testades och synades…
Den formuleringen antyder att USA och Kina inte bara är moraliskt ekvivalenta utan tom värre än Ryssland, men det får stå helt och hållet för dig. (Kina och Ryssland spelar nog i samma liga, men även om Kina försämrats mycket de senaste 10 åren så har det nog inte passerat dagens Ryssland än).
Sedan är det ju också att enbart för att någon kan göra saker så innebär det inte att det är i sin ordning att göra så. Det är dessutom fullt möjligt att vinna inflytande i världen genom "soft power" som många länder är framgångsrika med, men Ryssland föredrar det hänsynslösa våldets väg.
Det bästa vore ju om mindre länder inte skulle behöva påverkas av stormakter alls, men vissa sätt är definitivt värre än andra.
Sedan är som någon skribent redan sagt Ryssland inte längre en stormakt utan snarare en regionalmakt med ambition att bli stormakt igen, och detta var väl ett mindre lyckat sätt.