Citat:
Ursprungligen postat av
Judehatarn
Inte ens nästan.
Läkekonst för 2000 år sedan i Mellanöstern innebar att man slängde lite kryddor i luften, sjöng en sång och trodde att man blev frisk.
Diamond Sutra är den första boken vi känner till, och den gjordes på 800-talet. Innan detta så finner vi enbart diverse rullar eller blad, men knappast bland fattiga människor i Mellanöstern.
Bildning fanns inte heller bland fattiga i Mellanöstern.
Självfallet har du inga bevis för din religiösa övertygelse, och bevis går ju emot din naiva tro och världsbild. Precis som att bildning och intelligens är en bristvara hos religiösa idag, så var det en bristvara hos gemene man runt Jesus.
Nu får du ta och läsa på mer, om t.ex. Hippokrates.
Att skriftliga verk skrev på rullar och inte i kodexform så det är därför du anser att forntidens människor var hopplöst dumma? Fattiga människor kunde få böcker upplästa för sig om de själva inte kunde läsa eller inte hade råd att köpa böcker.
Kodexformen (bokformen) kommer ingalunda så sent som du anger, utan redan under första århundradet e.Kr.
Förutom obildad tycks du vare en kronologisk snobb.