Resultat: Kommer civila biljettkontrollanter återigen att misshandla resenärer?
Ja
75,41%
46 röster
Nej
24,59%
15 röster
2023-12-20, 10:57
  #85
Medlem
zerxezs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av threefifty
vissa har ingen moral.. De bara tänker på sig själva och ingen annan. Känner som dig, skulle aldrig fuska.

Och vissa gillar att sätta sig på moraliska höga hästar offentligt medan de gör massa skum skit bakom stängda dörrar
Citera
2023-12-20, 11:00
  #86
Medlem
zerxezs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sanchoo
Hur ser det juridiska ut nu med civilklädda?

Vad händer om man säger "Jag har biljett men vill inte visa den för dig"
Vad kan hända förutom att man får stiga av?

De tillkallar polisen
Citera
2023-12-20, 11:04
  #87
Medlem
Youfuckingbitchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GrevenFB
Inte fan kommer detta leda till lägre biljettpriser, som Västtrafik vill få oss att tro.

Inte fan hade Västtrafik större intäkter de åren de hade civila bilettkontrollanter.

Detta kommer bara leda till; mer våldsamheter, sämre PR för Västtrafik, obehaglig stämning bland alla resenärer.
100% korrekt.
De flesta är dumma men många är det inte.
Det är inte pga tjuvåkning priserna går upp.
Det är ett bluffargument.
Det är ett måste för VT att ha kontrollanter såklart.
Det förstår alla förutom "allt åt alla"-dårarna.

Men detta är också en skimär för att blidka dem som är emot subventionerad kollektivtrafik.
Det handlar om väldigt stora summor som västtrafik lyfter.
Som man kan läsa här i tråden sticker det i folk ögon naturligtvis att en del tjuvåker.

Kanske kommer VT nu öka sina intäkter jättemycket.
Eller inte alls.

Jag tror definitivt det senare.
Citera
2023-12-20, 11:13
  #88
Medlem
-Hengpung-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kickan
Åh tusan, där kan jag spara mycket. Det är alltså bara att vägra visa legitimation samt avlägsna sig?

De har visst rätt att envarsgripa dig, men du behöver ej legitimera dig, då får de tillkalla polis. Låt dem tillkalla polisen då, ofta får dom det att låta läskigt, de tänker minsann ringa polisen på dig, så du ska bli skrämd och visa leg trots att du inte behöver. Men allt polisen kommer göra är att be dig om ditt leg och sedan är det klart. Det bästa i dessa situationer är att hoppas på att polisen inte har tid med ett sådant struntärende, eller att de tar evigheter på sig att komma tills att kontrollanterna tröttnar på att hålla dig så du får gå. Det har hänt mig.
Citera
2023-12-20, 11:21
  #89
Medlem
sanchoos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zerxez
De tillkallar polisen

Okej. De tillkallar polis. Men har de rätt att hindra dig från att gå av vagnen? Du har sagt att du har biljett.
Citera
2023-12-20, 11:23
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sanchoo
Men har de rätt att hindra dig från att gå av vagnen?

Ja.
Citera
2023-12-20, 11:29
  #91
Bannlyst
Misshandla fuskåkare är ju fördjävligt men sant är att fuskåkarna snarare är de farliga och fusket måste minska istället för att öka.

Eller pengarna tar slut och kollektivtrafiken bantas.
Citera
2023-12-20, 12:22
  #92
Medlem
zerxezs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jemi0052
Ja och på biljetten kan de ju se klockslaget som den köpts så de kommer ändå se att denna person fuskar om de inte såg personen kliva på vid samma hållplats som de själva.

Kan man inte bara säga att man inte hittade busskortet eller något liknande?
Citera
2023-12-20, 13:29
  #93
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GrevenFB
Ja.

Problemet är att det bara är uniformerad personal som har rätt att hålla kvar en. Det är det som de civila gjort fel då de inte har laglig rätt till det. Tidigare har man haft med sig väktare också som har den rätten.
Citera
2023-12-20, 15:33
  #94
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Klas-Vegas
När de fanns civila kontrollanter så stack de ut som en neger på en tidningsredaktion.

Samtliga var medelålder män 40+ (det var ett sätt att omplacera folk som kört buss och spårvagn länge). ALla tre hade halvlånga tensonjackor, ofta i samma färg. Inte nog med det.

Då skall man veta att man aldrig ser en vanlig man åka spårvagn annat än i rusningstid. Inget skämt. Kvinnor, barn, studenter och alkisar är de enda som åker spårvagn i Göteborg. I rusningstid får de sällskap av män med framför allt "bibliotikariestuk" även om de lika gärna kan vara läkare.

Jag tjuvåkte ibland från Olskrokshållet. Det var bara att se om det stog 3 st 40-50 åringar på hållplatsen i halvlånga jackor så gick man av. Det var mest kontroller på stampgatan då de hade sin värmestuga där.

Jo, så var det då.

Nu lär det bli annorlunda, nu finns kontrollanter i alla former och färger, såväl manliga som kvinnliga.

Tror inte de kommer vara lika lätta att identifiera den här gången.

Och även förr om åren brukade de fånga rätt många tjuvåkare. Tensonjackorna var trots allt mer diskreta än de vita kepsarna och jackorna med texten "BILJETTKONTROLLANT".

Det blir nog till att börja betala för de som vant sig vid att spårvagnen är "gratis".
Citera
2023-12-20, 15:40
  #95
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kickan
Åh tusan, där kan jag spara mycket. Det är alltså bara att vägra visa legitimation samt avlägsna sig?

Nja, i teorin, visst. I praktiken kommer de hålla kvar personen tills polisen kommer.

Det är klart att om en person är redo att eskalera situationen väldigt mycket så kanske det går att komma undan. Men nästan ingen gör det.

Råkar de på en pundare som drar kniv eller ett väldigt aggressivt gäng från Orten eller liknande så backar de säkert. Vanliga människor har dock ingen större chans att komma undan.
Citera
2023-12-20, 15:41
  #96
Medlem
Klas-Vegass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeTeigneux
Jo, så var det då.

Nu lär det bli annorlunda, nu finns kontrollanter i alla former och färger, såväl manliga som kvinnliga.

Tror inte de kommer vara lika lätta att identifiera den här gången.

Och även förr om åren brukade de fånga rätt många tjuvåkare. Tensonjackorna var trots allt mer diskreta än de vita kepsarna och jackorna med texten "BILJETTKONTROLLANT".

Det blir nog till att börja betala för de som vant sig vid att spårvagnen är "gratis".
Jo det blir nog annorlunda nu.

Jag tror dock fortfarande att lättkränkta blattar kommer att fortsätta. Alla andra färdsätt i resten av landet har ju problem.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in