2023-12-20, 05:23
  #49
Medlem
WordWarriors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DenVildeSvensken
Det är gott att USA stoppar landsförrädaren från att vara valbar i demokratiska val. Trump har gjort sig skyldig till så många brott men det värsta är statskupp-försöket den 6 januari 2021 då hans medlöpare på Trumps uppmaning stormade Capitolium med flera dödsoffer som följd.


Var god länka till lagakraftvunna domar för dessa påstådda brott!
Citera
2023-12-20, 05:24
  #50
Medlem
citymormors avatar
Hoppas det blir inbördeskrig! Men det kommer enbart bli en tråkig rättsprocess som Trump vinner sen blir han president.
Citera
2023-12-20, 05:27
  #51
Medlem
Trump är den mest kriminella president som USA har haft sen landet bildades år 1776. Vore toppen om han förbjöds att ställa upp i valet. Tror dock inte att det kommer att hända.
Citera
2023-12-20, 05:29
  #52
Medlem
Jasper.Newtons avatar
Trump har varit den farligaste presidenten hittills. Haft kontakter med Putin och Kim Jong-Un. Rekommenderat att injicera handsprit mot covid. Föreslagit att rasism ska vara lagligt.
Citera
2023-12-20, 05:36
  #53
Medlem
ReijoHervonens avatar
Primärvalet i Colorado står det. Inte presidentvalet.

Vad det i praktiken betyder är att han inte kan få några röster i republikanernas primärval ifrån en delstat. Eftersom han leder i dom flesta delstater så spelar det mindre roll.
Citera
2023-12-20, 05:36
  #54
Medlem
Neroxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baralitesmartare
Om nu Trumpisterna tycker det är så jobbigt med "politiska åtal".
Varför ägnar dom så mycket tid åt att ge sig på Bidens son?

Om man skulle ge sig på Trumpsönerna.. ojojoj.. eller vänta... det är väl rätt mycket på G där också?
Och dottern.. skit dras till skit som flugor dras till komockor.

Det är ju det jag menar, de båda lägren agerar ju lika och ser allt som den andra sidan gör som illa enbart pga avsändaren. Trumplägret ger sig på biden och hans familj, och Bidenlägret ger sig på Trump med familj.
Citera
2023-12-20, 05:41
  #55
Bannlyst
Republikanerna som vill stoppa landsförrädaren Trump stödjer sig på en lag från 1868.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/14-e-tillagget-i-usa-s-konstitution-kan-stoppa-trump-1
Republikaner vill stoppa Donald Trump – med hjälp av 150-årig lagtext

Flera republikaner går nu till domstol för att försöka stoppa Donald Trump från att finnas med på valsedlarna 2024. Det hela kan sluta i USA:s högsta domstol och leda till en konstitutionell kris i USA.

Bland de som undertecknat stämningsansökan finns fyra Republikaner från Colorado.

– Som långvarig republikan, som röstade på honom anser jag att Donald Trump diskvalificerade sig själv från att kandidera 2024 när han spred lögner, förtalade valarbetare och uppmuntrade attacken mot Capitolium, säger Krista Kafer, en av personerna bakom stämningsansökan.
Citera
2023-12-20, 05:41
  #56
Medlem
AbortRetryIgnores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trump24
Skyldig? Enligt vem? TDS-kräken? Han är inte ens åtalad för det din dåre.
Skyldig enligt mig. Jag är dock inte någon som avgör rättsfall, som detta inte heller rör sig om. Du visar din rädsla för att Trump ska åtalas, till synes förblindad av din selektiva syn på honom där du medvetet blundar för alla hans fel.

Läser man för diskussionen aktuell del av konstitutionens text är det tydligt att han inte kan bli president igen. Det återstår att se om man gör samma bedömning i fler delstater och kanske blir det hans fall.

Jag kan inte bedöma om Trump överlag var bra som president. Han kunde i alla fall inte låta bli att blanda in sina konspirationsteorier och sin narcissism i ämbetsrollen. Det var dåligt och dåligt var också statskuppsförsöket. Han kunde inte heller hantera pandemin på ett vettigt sätt, dvs låta experterna göra sitt utan hans diktat. Men narcissister är det gott om i politiken, även om Trump har slagit gamla rekord. Hans nära umgänge med Epstein och hans kommentar om att han skulle vilja dejta sin dotter låter inte bra det heller. Hur det påverkar en presidents förmåga att göra sitt jobb om han även är pedofil, det kan jag inte svara på.

En person som trivs med att kallas "God Emperor" ska som jag ser det hållas långt från politik och andra maktpositioner. För mig var han annorlunda, men nog så egocentrisk och excentrisk för att passa som president. Jag gillar den amerikanska idén om frihet, men jag har inte sett mycket av försvar av den från många presidenter och så även då det gäller Trump.
Citera
2023-12-20, 05:44
  #57
Medlem
Det bådar inte gott.
Nu kommer vänstern i Sverige börja positionera sig för att använda samma strategi här.
Min profetia är att vänstern kommer lobba för att ta bort SD från röstkorten och låsa riksdagen till de partier som sitter där nu, dvs inga nya får komma in och inga åker ut.

Det är exakt såhär vänstern ser på demokrati. Pöbeln får rösta på olika alternativ av socialism, men endast socialism som Partiet med stort P säger är OK.
Krig är fred och fred är krig
Citera
2023-12-20, 05:44
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fridenfrid
Från AB:
Delstaten Colorados högsta domstol beslutade på tisdagen att Donald Trump inte får delta i primärvalet, skriver flera amerikanska medier.

”En majoritet i domstolen anger att president Trump är diskvalificerad från att inneha ämbetet som president med hänvisning till sektion tre i fjortonde tillägget i USA:s konstitution”, står det i beslutet enligt NBC News."

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Rr77qd/aftonbladet-direkt?pinnedEntry=1198383

Vad kan vi vänta oss nu?
Troligtvis får han rätt i högre instans. Har svårt att se att det amerikanska systemet skulle gå emot en mångmiljonär.
Citera
2023-12-20, 05:45
  #59
Medlem
Mileistas avatar
Mycket okunskap i den här tråden.

Trump är för tillfället portad från att ställa upp i valet i en av USA:s 50 delstater, vilket inte betyder som att han är portad från att inneha presidentämbetet.

För att vinna valet måste han bara få tillräckligt med röster i electoral college och han behöver inte ställa upp som kandidat i alla delstater.

Colorado, en demoktatisk delstat som han ändå hade förlorat (i alla opinionsundersökningar därifrån leder Biden och nationellt leder Trump) är ingen viktig stat med bara 10 av 538 röster i kommande valet, och Trump kommer vinna utan Colorado.
__________________
Senast redigerad av Mileista 2023-12-20 kl. 05:48.
Citera
2023-12-20, 05:46
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DenVildeSvensken
Det är gott att USA stoppar landsförrädaren från att vara valbar i demokratiska val. Trump har gjort sig skyldig till så många brott men det värsta är statskupp-försöket den 6 januari 2021 då hans medlöpare på Trumps uppmaning stormade Capitolium med flera dödsoffer som följd.

Trump är ett hot mot världsfreden och allt vad demokrati heter. Lock him up !!

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/colorado-bannar-trump-fran-delstatens-primarval
Högsta domstolen i Colorado har beslutat att den tidigare presidenten Donald Trump är diskvalificerad från att delta i delstatens primärval i mars 2024 samt det efterföljande presidentvalet.

Domstolen bedömer att attacken mot Capitolium den 6 januari 2021 var att betrakta som ett uppror, och att Donald Trump var delaktig. Därmed anser domstolen att han brutit mot det 14:de tillägget i USA:s konstitution och får därav inte inneha några ämbeten i USA. Colorados delstatssekreterare kan därför inte ha med Trump på delstatens valsedlar.

Om beslutet står sig innebär det att Donald Trump inte kan vinna primärvalet i Colorado den 5 mars, och att delstatens delegater istället går till någon av de andra republikanska kandidaterna. Om Trump blir vald till republikanernas kandidat så får han därefter inte heller stå med på valsedlarna i Colorado, när det är presidentval i november.

– Vi drar inte dessa slutsatser lättvindigt, skriver domstolens majoritet.
Håller med dej. Men tror tyvärr inte att högre instans vågar gå emot Trump och den ekonomiska eliten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in