Citat:
Ursprungligen postat av
TyrgilScramasax
Kvinnor ska självklart inte vara livegna under män. Men vi behöver lita på män och kvinnor.
Och det kan vi. Lita på män och kvinnor alltså. Iaf. flertalet av männen och kvinnorna.
I skarpt läge så gäller det att hålla ihop. Och inte segregera sig från varandra, för då ger man fienden kryphål som man inte vill ge till fienden.
Så står du där beväpnad tillsammans med 5 kvinnor och 25 män varav 3 kvinnor är feminister och 15 män är feminister. Så ska du ändå samarbeta med dessa mot fienden. Slänga dina åsikter om dem åt sidan. Man är ett lag. Ett sammansvetsat lag. Och där och då är det striden som gäller och att hålla ihop mot fienden som gäller.
Inte stå och ha åsikter om varandras politiska åsikter... För om det börjar ske, tja, då kommer ni hela bunten bli brutalt våldtagna och torterade till döds av fienden. Vilket ni kanske blir ändå, om de är fler och starkare, listigare än er.
Men om ni iaf. kan hålla ihop som grupp, så vinner ni tid och kan försvara varandra. Och kanske lyckas rentav.