Citat:
Ursprungligen postat av
Ali3000
I din tidigare beskrivning gör du ingen distinktion mellan sammankopplade celler i en biologisk kropp och det metafysiska.
En kropp kan ju betraktas
både som ett statiskt objekt eller ett system.
Distinktion?
Fysik och metafysik är bara två koncept som beskriver mekanik respektive komplexitet.
Vissa av våra begrepp kommer att hamna i den
fysiska kategorin medan andra kommer att hamna i den
metafysiska. Men i grunden är allt mönster på olika nivåer av komplexitet.
Olika abstraktionslager.
Topic hamnar i den
metafysiska kategorin om man inte betraktar människor och samhällen som mekaniska urverk, vilket representerar den
fysiska kategorin.
Blev det tydligare?
Citat:
Tvärtom skriver du att ”det är egentligen bara ett evolutionärt trick.”
Perception, trosföreställningar och konceptualiseringar är ett "trick" för att hantera världens komplexitet genom att skapa hanterabara representationer, ja.
Eftersom det finns olika nivåer av komplexitet så har vi också fått olika evolutionära verktyg för att hantera dessa olika nivåer. Kategorier som
fysik och
metafysik är en manifestation av detta.
Människan är by default bättre på att fatta jordnära saker som man kan ta på och sämre på att förstå sånt man inte direkt kan ta på.
Det är därför Dostojevskij och andra stora tänkare brottades med topic.
Citat:
Det är inte anledningen till att vi delar upp det i fysik och metafysik. Du gör samma misstag som enkelspårigt tänkande ofta gör. Du tycker dig se likheter, vilket i sak ör helt korrekt, men du ignorerar helt skillnaderna som motsäger din världsbild. Antingen på grund av okunskap eller med full medvetenhet.
Vilka skillnader är det du vill ta upp då?