Citat:
Ursprungligen postat av
Basfakta
Ja du. Det har ju sagts att "vi har hittat mordvapnet" skulle vara den sista utvägen ur det här. Men nu fick vi ju veta att NFC inte kan avgöra om ett vapen är mordvapnet pga att kulorna är i för dåligt skick.
Ett erkännande som stöds av "någon form av" bevis? Vet inte vad det skulle vara. Ett erkännande+mordvapnet (som tekniskt på något mirakulöst sätt trots allt kan knytas till mordet) ?
Nej. Jag kan inte gissa.
Det NFC uttalar 2020 kan nog nyanseras, resoneras om och sättas i lite perspektiv.
Problemet är i första hand nog inte kulornas skick, utan snarare att spårbilderna på dem är ganska obetydliga. Det finns någon idé om att detta kan bero på att just S&W -revolvrar av vid tiden nyare tillverkning avsätter minde tydliga spår på kulor. Mer säkert är att det udda valet av ammunition bidrar till bristen på spår i och med dess "nakna" bakdel. Bly är ett i sammanhanget dåligt spårämne.
I allmänhet är det så, att avsätter en pipa tydliga spår på en kula, så påstås sådan kunna knytas till vapnet med lika stor säkerhet som ett bra fingeravtryck kan knytas till en person. Gällande palmekulorna har detta dock
aldrig ansetts möjligt, som jag förstår det. Man har vid jämförande undersökningar med säkerhet inte ens kunnat säga att de båda palmekulorna utskjutits med samma vapen.
Så jag vet faktiskt inte vad som var nytt med NFC:s bedömning 2020 och varför den framhölls av åklagaren.
Det är nog ändå riktigt det NFC uttalar, att det är inte praktiskt möjligt att
binda kulorna till ett vapen. Det innebär dock att måhända fara iväg vid tolkningen av detta när man tycks mena att kulorna därmed helt saknar värde som potentiell bevisning i det här avseendet.
SKL/NFC använder sin skala -4 till +4 när de bedömer (eller bedömde) undersökningsresultat. Gällande de 800 eller nåt provskjutna revolvrarna i ärendet MOP har 95% fått minus. Det vill säga, de avsätter spår på kulor som är oförenliga med spåren på palmekulorna och kan därmed avföras. 5% får nolla, om jag förstår det rätt. Dvs, avsätter inte oförenliga spår, men inte heller några som överensstämmer med palmekulornas. Eller något liknande.
Mordkulorna kan alltså inte med säkerhet
bindas (+4) till ett vapen. Men det existerar ju trots allt spår på dem och dessa, om än ringa, torde kunna i åtminstone någon grad överensstämma med spår avsatta på andra kulor? Säg en överensstämmelse +1 eller +2.
Inget provskjutet vapen i ärendet MOP har fått + i ens lägsta graden.
Ett sådant vapen vore unikt i en mängd av 800 "individer". Och det vore därmed mycket kvalificerande för det, om än det inte kan
binda någon till något. Men är vapnet i sig intressant, så kunde kanske 1+1 blivit 3.