Citat:
Ursprungligen postat av
persona.von.grata
Allierade? Ryssland, Vitryssland och Nordkorea tänker du?
Forna DPR och LPR. De Ukrainare i de områden som lämnat Ukraina för att ansluta sig till Ryssland som nu strider/försvarar sig mot Ukrainas USA/Kiev-vänliga trupper. De var/är allierade med varandra och Ryssarna och därav alltså benämningen. Idag är de alla Ryssar iofs.
Inte orimligt att anta att Odessa väljer denna väg också när de väl fått hjälp att resa sig mot Kiev och kört ut USA. Just nu är fokus på att ordna vettiga infrastrukturella aspekter, t.ex. Avdiivka, samt återbygga funktionalitet i krigsskadade områden.
Citat:
Ursprungligen postat av
persona.von.grata
Och var kommer dina siffror ifrån? Pravda?
X
Allmänt vedertaget, men ja, jag vet att det investerats i att dominera trådarna här och att man vill få det att framstå som annat. Det hjälpte föga Ukraina, men försvagade Sverige en hel del, så en halv "vinst" kan man ändå tillskriva USA's insats. Men vad hjälper det i långa loppet? De förlorar ju idag på hemmaplan iallafall så snart är det borta från svensk media också. Men som ni ser så kunde Ryssarna genomföra sin hjälpinsats, NATO är verifierat som svagt och splittrat, EU tvingades avstå låga energipriser, och vår/EU's utvecklingskurva är där USA ville, utan momentet vi kunde haft i samarbete med Ryssland.
Ryssarna har långa gränser och mycket yta att hålla beredskap på, och USA är lite av en rabieshund idag. En trolig anledning till att man valt att ta steget förbi Avdiivka så här sent är att man varit varsamma, samt inte velat dra på med för mycket folk.