2023-11-25, 04:34
  #101797
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Svenny Kopp är en HON och Sveriges främsta forskare på flickor med npf.
Att HON inte läst FUP är helt irrelevant, då det handlar om fakta för underlag till tolkning.
Det som handlar om fakta är FUP.
Fakta är att Maja ljugit.

Du skriver ständigt Npf i generella termer:
Maja har ADD.

Fakta är också att ADD inte inkluderar det beteende som Maja uppvisar.
Citat:
Jag är inte mer lättlurad än jag uppfattar din faktaresistens, "manipulation" och hybris.

Jag är heller inte så lättlurad att jag tror på din ihopdiktade fantasitolkning av den initiativrika duracellkaninen "M made in hell", vilken totalt saknar faktaförankring.
Oj, ta inte i så du skiter ner dig. Men fint att du är mer direkt än sedvanligt passivt-aggressivt som du brukar vara och fula dig indirekt via andra.
Faktum är att jag inte köper den bild du vill applicera om Maja som ett offer.
Likt många, många andra.

M made in hell har öht inte kommit från mig.
Match made in hell är det korrekta ordvalet:
Problemet är nämligen den kombination de bildar.

Att Maja levt i flygande fläng ihop med Johanna lär inte ha undgått nån som läst FUP.
De flackar runt överallt i 2 års tid - och utan den struktur och framförhållning som hennes mor hävdar hon har behov av.
Hemma kräver hon till och med att folk ska anmäla sig om de kommer på visit.

Hon lever vitt skilda liv.
Citat:
FL, som träffat och lärt känna M är inkompetenta. De är också lättlurade, likaså HR.
DU VET BÄTTRE!!
Ja, jisses!!!
Det retade visst upp dig rejält att FhLs ordval ifrågasattes i dokumentären.
Jag har inte beskrivit dem som inkompetenta, så lägg inte ord i min mun igen.
Faktum är att det mycket väl kan ifrågasättas vilken bild som ges av den kvinnliga FhL:

"Jag skulle kunna beskriva att före den här händelsen så var det nog två stycken väldigt vanliga unga kvinnor som levde ett väldigt vanligt liv där ingen - vare sig dom själva, eller ännu mindre, någon i deras omgivning, någonsin kunde tänka sig att dom kunde hamna i den här sitsen. "

Att omgivningen förvånas är mer än självklart.
Om hon använt orden "till synes" väldigt vanligt liv vore det mer verklighetsförankrat relaterat till FUP.
För vad dessa sysslat med är komplett absurt:
De är kriminella ihop.

Om dessa två inte kunde tänka sig hamna i den här sitsen så vore det enbart för att de vore grandiosa och såg sig som oslagbara.

J har nämligen försökt mörda många dess innan och Maja har inte förhindrat utan snarare varit medlöpare.

De var VERKLIGEN INTE "två stycken väldigt vanliga unga kvinnor som levde ett väldigt vanligt liv."

Sen påstod hon att Maja levt ett ganska ensamt liv fram tills hon träffade Johanna.
Det är fullständigt fel eftersom hon hade mängder med vänner på Komback innan hon hånglar med Johanna.

Enbart för att de är FhL så är det rätt korkat att svälja det som ger en skev bild relaterat till uppgifter i FUP.
Citat:
M ljuger, ja. Till och med HR förstår och inser att det kan finnas flera anledningar till lögnerna. INGEN har hävdat att förklaring till lögnerna skulle ligga i Ms diagnoser och tillkortakommanden. Däremot kan hennes agerande/icke-agerande förklaras av dessa, vilket man tydligt ser om man besitter kunskap, vilket bevisligen FL och HR gör.
Rena dumheterna. HovR har ingen kunskap i psykiatri. De förklarar inte ens vad hon fått förmildrande omständigheter för. Att hänvisa till förhör som Ms som Ms försvarare ville ha in för att ge bilden av en timid tjej säger inte ett dugg.
P7an är det som ger vägledning om Majas aktuella sinnestillstånd och hon har ingen försämring i ADD, snarare tvärtom.

Den manliga FhL tillkännager att de aldrig arbetat i den sitsen tidigare, dvs med två unga kvinnor som är vänner och häktade.

Om en person ljuger likt Maja är det för att dölja brott och erhålla vinstvinning.
Hon försöker sig på att Johanna burit hennes fuskpäls för att komma undan faktum att hon släpat ett lik inne bland granarna som lämnat barr i jackan.
Hon lär med andra ord ha varit en bra bit in i snårskogen.

Hennes bullshit om minnesförlust är likaväl ren en lögn om varför hon teg i 47 dagar. Hon ljög för FhL men hon berättade detaljer för samsittaren.
Ergo.
Hon har inte nåt traumatiskt blockerad hjärna.

Hon är falsk och manipulerar.
Citat:
Dina tolkningar blir inte mer rätt för att du oupphörligt kopierar in sida efter sida från FUP eller hänvisar till inadekvata fall med partners in crime.
Att diskutera dina fantasier är slöseri med tid. Jag betackar mig.
Mina citat visar källa till det jag skriver om.
Källan är FUP.

Till skillnad från dig som försökt sväva iväg om PTSD och annat helt ovidkommande.
Nu senast en bok.

ADD är inte kopplat till varken lögner, manipulation eller den känslokyla hon uppvisar.
Hur oberörd hon klarar av att se ut och hur länge hon håller ut för att försöka komma undan.

Vilka inadekvata fall om partners in crime?
Jag har nämnt Mary Bell och Nora, jag nämnde den falska Karla som lekte offer men var ett vider bakom den spelade fasaden som kriminell partner.

Dess innan tog en annan upp 16-åringarna i NZ som mördade den enas mor då det hovrade en hotbild att de skulle separeras.

Ett mycket intressant rättsfall.

Den ena extrovert, den andra introvert.
Två vitt skilda personligheter som förenas i en
bubbla av total narcissism, en hybris av sällan skådat slag allierade dem.
De såg sig som att det var det två mot världen, hade smeknamn på varandra och levde i en fantasivärld där de höjde varann.

Det börjar småkriminellt med snatterier och planerar utpressning.
Den introverta är den som sen iscensätter mordet på sin mor för hon vägrar separeras från sin mer utåtriktade BFF.

Så galna kan två tidigare icke-kriminella bli i kombination.
Synergism vill säga.
__________________
Senast redigerad av develi 2023-11-25 kl. 05:30.
Citera
2023-11-25, 04:36
  #101798
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av EsmeraldaFelicia
Är det 2/3 av tiden som gäller under förutsättning att den intagna sköter sig i fängelset?
Ja, det är korrekt.
Däremot så har Johanna hittills gjort sig skyldig till många regelbrott och sånt ses inte på med blida ögon.
Det kan komma att bli många år bakom murarna.
Johanna är medveten om att hon är kapapel att döda en människa, tror inte hon är sen med att sätta sig i respekt, det är bara det att respekt och rädsla är två helt olika saker.
Citera
2023-11-25, 06:03
  #101799
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av why123
Nej jag håller med dig! Jag tror absolut inte att Maja har lyckats manipulera TT:s anhöriga. Sedan vet vi ju som många ggr tidigare att bara för att du inte fälls betyder inte att du är oskyldig.
Många kör ju inga kommentarer och Maja körde på "jag sov" och det var framgångsrikt. Det tyder på att hon är kallhamrad och berättar inte mer än vad hon behöver.

Låta kroppen ligga och förstöras i så många dagar utan att bryta ihop säger en hel del, men även det är framgångsrikt.
Nej precis, Toves anhöriga har redan klargjort hur de ser på Majas roll i det hela.
Att de inte överklagar beror mer än troligt på att det inte går rent konkret.
Maja kom undan smidigt, as simple as that.
Hade varit väldigt intressant att ha fått hela bilden som föll bort rent tidsmässigt via Johanna likaväl.
Citat:
Att jämföra det med ett nedbrytande förhållande är så fruktansvärt att jag skäms på de konton som gör det. Att snacka om normaliseringsprocessen osv.. som en del gjort här får mig att må riktigt illa.

Varje år har vi kvinnor (och män) som råkar illa ut som blir isolerade från sin familj och sina vänner.
Maja hade en familj som gjorde allt för henne och som hon dessutom träffade innan de kom överens om vad de skulle säga dagen efter.
Rent vidrigt att missbruka de personer som lever isolerade, som ständigt lever under dödshot och våld.
Maja är inte i närheten av den situationen vilket hon klart och tydligt tillkännager själv.
Det görs omskrivningar och rena amsagor för att få henne att framstå som ett stackars offer av ett par personer som inte får nån respons men fortsätter tugga i samma hjulspår.

Det är samma sak som att köra det generella "npf-kortet" och försöka göra gällande att Majas skitbeteende ska förklaras med detta.
Det mesta låter mer som om det är försök att anspela på autism och sk shutdown när hennes minnesförlust kommer på tal.

Inte ett dugg härrör till ADD ang beteende, en ren skam för de som har den problematiken, att behöva jämföras med en kriminell person som burit lik och är helt vidrig.
Med det inte sagt att Johanna är mindre vidrig, problemet är dock skenbilden av Maja som försökt appliceras.
Den som likaväl stenhårt gick in på att överdriva detta var Gillberg, en rätt förutsägbar manöver.
Deras gemensamma kriminella förehavanden framkom aldrig i den mån som borde skett.
Inte heller hur hårt de var bundna till varandra in absurdum, med smeknamn och internt språk.
__________________
Senast redigerad av develi 2023-11-25 kl. 06:20.
Citera
2023-11-25, 06:17
  #101800
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mumsbulle
Hon har suttit isolerad i drygt ett år, jag är övertygad om att hon inte fått en kask i kaffet av plitarna.

Om du ser till Johanna, så är hon typen som utan att tveka drar med sig andra för att sätta mäsk, för att göra "fängelsevin"...

Okey @Mumsbulle ... det må vara sant att Fröken Hellm*n inte lyckats med att ha kommit över varken alkoholhaltiga drycker, tabletter eller droger under den tiden som hon satt isolerad.

Men, hur du än vill vända och vrida på detta, så kvarstår faktumet, att Fröken H*llman har missbruksproblem med alkoholhaltiga drycker och därtill olika sorters droger samt tabletter och, jag har framfört i flera av mina tidigare skrivna och postade inlägg, att det kan inte sägas vara normalt för en tonåring att missbruka alkoholhaltiga drycker i strida strömmar så att det vid många tidigare tillfällen har lett fram till total redlöshet som sedan därefter vid själva tillnyktrandet, lett till svåra minnesluckor.

Och speciellt sagt, till det ovan skrivna är, att Fröken Hellm*n har för vana att även kombinera alkoholhaltiga drycker med olika sorters droger som till exempel: kokain, hasch och cannabis så att det för henne, och vid sådana tillfällen lett fram till vanföreställningar och hallucinationer samt syner av skuggliknande figurer som till exempel: ormar, rymdvarelser och demoner.

Enligt det ovan skriva ... kom aldrig och påstå att det är normalt för en tonåring att bete sig på ett sådant sätt, båda mot sig själv, så som, mot sin omgivning.

Utöver det ovan skrivna vill jag slutligen få tillagt, att Fröken Hellm*n har en förkärlek tillika sin vana trogen att befatta sig med lögner till sin egen fördel, dessutom sagt, så är Fröken Hellm*n en mycket empatilös människa och mycket långt ifrån till att vara en rättskaffens person, hon sätter sig själv i första rummet utan att ta hänsyn till sin omgivning.

Mvh/
@JokerMannen/
Citera
2023-11-25, 06:35
  #101801
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mumsbulle
Ja, det är korrekt.
Däremot så har Johanna hittills gjort sig skyldig till många regelbrott och sånt ses inte på med blida ögon.
Det kan komma att bli många år bakom murarna.
Johanna är medveten om att hon är kapapel att döda en människa, tror inte hon är sen med att sätta sig i respekt, det är bara det att respekt och rädsla är två helt olika saker.

Vad har JH gjort sig skyldig till för "många regelbrott" som intagen? Hur många är "många" (likt bombmatta)?

Jag minns bara något som hade med ett puzzel att göra, typ ville ha det ifred från plitarna (var det regelbrott)?

Hur lång tid blir tillägget i fängelset/per regelbrott?
Citera
2023-11-25, 07:04
  #101802
Medlem
WallabeJoys avatar
Fråga, överklagades bara JJ dom?
Varför inte MH ? Vill de inte försöka se om de kan få henne dömd för mord i HD?

Tycker det känns sjukt att en mördare går helt fri.
Citera
2023-11-25, 07:42
  #101803
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smokeonthewater
Så sant. MH tyckte hon var cool när hon fick vara med JJ ute och supa och knarka i Vettlanda. Idioter!

Och så jämförs hon med kvinnor som lever i toxiska relationer. Det är skamligt!
Det har gått totalt överstyr ang det här rättsfallet och hur det blundas för uppgifter i FUP.
Bara den här skeva bilden säger rätt mycket:

"– Hon ligger och låtsassover för hon vill inte bli indragen i en konflikt som pågått ett par år och inte handlar om henne. Johanna är hennes bästa kompis och ledsagare i livet, det är förmodligen därför hon hjälper till med att avlägsna kroppen, säger GW till TV4 Nyheterna."

1. För det första är hon indragen i konflikten sen länge.
Hon har nämligen tagit Johannas parti enligt Majas väninna sen Komback.
Om man tar parti så håller man med den personen och att hon gör så framkommer mer än tydligt.

2. Att hon skulle undvika att bli indragen i en konflikt är helt osannolikt.
Hon har nämligen ryggat Johanna långt innan.
Helt på eget initiativ när hon ansåg att hon fick ta skit från Tove och hon är aggressiv.

3. Detta är identiskt vad som sker på Nöjet knappt nån timme innan mord.

Johanna fick ta skit från Tove och fick sen inget gehör av vakter och polis och är upprörd.
Hon vill ge igen via slagsmål.

4. Båda var aggressiva enligt vakten - som Maja ljuger om i TR att hon aldrig pratat med.
Hon konfronteras inte ang lögnen.
Trots att hon krävde att få Tove utkastad. Att hon sa sig vara vittne till Johannas fördel.

Maja var snabbt aktiv då de hamnar i handgemäng. Hon knuffar iväg Tove.
Hon har uppenbart inga problem att lägga sig i en konflikt igen - knappa timmen innan mord.

5. Maja letar efter Tove och ser upprörd ut. Det är Maja som för talan och ljuger om att de väntar på en kompis inför entrévärden.

Tove var allt annat än en kompis. Tove var den som Maja visste sen tidigare att hon ville misshandla Tove och även försökt mörda via brand.

Erinrar mig nu att Tove vid nåt tillfälle ringer nån från en fest, hon är rädd i ett badrum och vågar inte gå ut för att Maja och Johanna är utanför.
Minns du vem det var?
__________________
Senast redigerad av develi 2023-11-25 kl. 08:00.
Citera
2023-11-25, 07:54
  #101804
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mumsbulle
Ja, det är korrekt.
Däremot så har Johanna hittills gjort sig skyldig till många regelbrott och sånt ses inte på med blida ögon.
Det kan komma att bli många år bakom murarna.
Johanna är medveten om att hon är kapapel att döda en människa, tror inte hon är sen med att sätta sig i respekt, det är bara det att respekt och rädsla är två helt olika saker.
Min åsikt är ju iofs att Frövi eller vart det nu ligger det där Hinseberg att det är inga vanliga fruntimmer där.

Det är råa och utstuderad jävelskap som sitter där exempelvis barnamördare, "simpla" mördare med psykisk ohälsa. Samt vad jag tror är att Johanna har ett begåvningshandikapp. Någon form av grov empati störning.

Möjligen trillar de in på Hinseberg för tillvägagångsättet de hanterar "problemet" de lämnat efter sig.

Föreställ er en Johanna Leshem Jansson som precis eldat upp Tove och knäppt upp gylfen på Tove.
Var Johanna storögd, sminkad och lös och ledig redo för nästa omgång ?

Johanna har så grov (H)järnskada att hon väntar tills hon själv har problem och lägger sista kortet som det vore ett spel - svälta räv.

Ganska simpelt - Livstid för en så sjuk människa.
Citera
2023-11-25, 07:55
  #101805
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WallabeJoy
Fråga, överklagades bara JJ dom?
Varför inte MH ? Vill de inte försöka se om de kan få henne dömd för mord i HD?

Tycker det känns sjukt att en mördare går helt fri.
Högst troligt att det vore rätt hopplöst att det går tillbaka till HovR. Det hade behövt ända ner till TR och kompletterats med en betydligt klarare bild om de här två tätt sammanvävda stollarna.

När till och med HovR:s ledamot uttalar sig så korkat att om Johanna också tigit så hade hon kunnat gått fri är det nog rätt illa.
Vart tog gemensamt och i samråd vägen och vad skickar det för signaler?
Citera
2023-11-25, 08:02
  #101806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det har gått totalt överstyr ang det här rättsfallet och hur det blundas för uppgifter i FUP.
Bara den här skeva bilden säger rätt mycket:

"– Hon ligger och låtsassover för hon vill inte bli indragen i en konflikt som pågått ett par år och inte handlar om henne. Johanna är hennes bästa kompis och ledsagare i livet, det är förmodligen därför hon hjälper till med att avlägsna kroppen, säger GW till TV4 Nyheterna."

1. För det första är hon indragen i konflikten sen länge.
Hon har nämligen tagit Johannas parti enligt Majas väninna sen Komback.
Om man tar parti så håller man med den personen och att hon gör så framkommer mer än tydligt.

2. Att hon skulle undvika att bli indragen i en konflikt är helt osannolikt.
Hon har nämligen ryggat Johanna långt innan.
Helt på eget initiativ när hon ansåg att hon fick ta skit från Tove och hon är aggressiv.

3. Detta är identiskt vad som sker på Nöjet knappt nån timme innan mord.

Johanna fick ta skit från Tove och fick sen inget gehör av vakter och polis och är upprörd.
Hon vill ge igen via slagsmål.

4. Båda var aggressiva enligt vakten - som Maja ljuger om i TR att hon aldrig pratat med.
Trots att hon krävde att få Tove utkastad. Att hon sa sig vara vittne till Johannas fördel.

Maja var snabbt aktiv då de hamnar i handgemäng. Hon knuffar iväg Tove.
Hon har uppenbart inga problem att lägga sig i en konflikt igen - knappa timmen innan mord.

5. Maja letar efter Tove och ser upprörd ut. Det är Maja som för talan och ljuger om att de väntar på en kompis inför entrévärden.

Tove var allt annat än en kompis. Tove var den som Maja visste sen tidigare att hon ville misshandla Tove och även försökt mörda via brand.

Erinrar mig nu att Tove vid nåt tillfälle ringer nån från en fest, hon är rädd i ett badrum och vågar inte gå ut för att Maja och Johanna är utanför.
Minns du vem det var?

Inlägget inte till mig men skriver vad mitt minne säger mig ang när TT ringde från badrummet.
Har för mig att det var till (handbolls-)tränaren.
Citera
2023-11-25, 08:05
  #101807
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kattentufsan
Inlägget inte till mig men skriver vad mitt minne säger mig ang när TT ringde från badrummet.
Har för mig att det var till (handbolls-)tränaren.
Ingen fara, du får så gärna lägga dig i. Då ska jag titta på om jag kan hitta honom, Tack.
Citera
2023-11-25, 08:39
  #101808
Medlem
WallabeJoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Högst troligt att det vore rätt hopplöst att det går tillbaka till HovR. Det hade behövt ända ner till TR och kompletterats med en betydligt klarare bild om de här två tätt sammanvävda stollarna.

När till och med HovR:s ledamot uttalar sig så korkat att om Johanna också tigit så hade hon kunnat gått fri är det nog rätt illa.
Vart tog gemensamt och i samråd vägen och vad skickar det för signaler?


Får fortfarande inte svar på min fråga, vad är överklagat..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in