Citat:
Ursprungligen postat av
ShariaInstructor
Vi kommer knappt att få nyheter om den nyöppnade fronten söder om Dniepr för från Ukrainska sida har vi fog of war. Rapportering från ryska källor är inte tillförlitlig.
Enligt "Ukrinform, Latest News" är ukrainska piloter redan uppe i luften och flyger F16 i vårt grannland Danmark.
Jag lite ställer mig frågan : Har man tillräckligt med gubbar (o reserver) för att få till något där.., något "bra". Man är exponerad om det börjar osa katt. Får se.., hoppas att man inte försöker stressa fram något.
Syns tills nu så har ryssarna agerat lite mera passivt.., vilket kan straffa sig om det är ett medvetet drag utav de. Att försöka locka in flera ukrainska förband.., och sedan börja slå mot pontoner etc. Vet inte men det är riskabelt som jag ser det.