Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Av 25 kunder under en dag i slutet av 2021 så köpte 24 av dessa män sex på salongen. Det var troligtvis allmänt känt att salongen erbjöd extratjänster.
Många av kunderna verkar ha dubbelswishat, det hela tycks ha varit satt i system. Vissa har dock betalat kontant som en nöjesprofil som medgav att han köpt en viss extratjänst. Männen som besökte salongen tänkte nog inte på att dubbelswishander kunde skapa framtida problem.
Det är ett brott att köpa sex.
Fast nu pratar vi om en illegal bordell där den som drev den blev dömd till flera års fängelse. Du kan inte jämföra med normal dricks på normala ställen. Här är det dessutom så uppenbart att det inte handlar om dricks, ingen swishar 400 kr för massage för att sen swisha 1000 kr i dricks. Du hör ju själv hur konstigt det låter.
Det jag vill tillföra dina utmärkta inlägg i debatten, är att det rör sig inte om fattiga män, knegare i förorten. Vad jag uppfattat var detta ett sunkställe, där fokus var på massage av en specifik kroppsdel.
Har man ont i ryggen finns det utmärkta massörer, sjukgymnaster och kiropraktiker i hygieniska miljöer som kan bota eller lindra plågorna. Sen så finns ju miljön på Sturebadet i grannskapet. Patrick kunde också få hem en massör till Drottningholm, där Silvia har en uppvärmd simbassäng och säkerligen en massagebänk.
När det är ett brott att köpa sex, så måste man helt enkelt acceptera det. Man kan inte själv bestämma hur lagar ska tillämpas, och tycka att man har rätt när det är ett flagrant lagbrott. I belysning av att kvinnorna i familjen engagerat sig för Childhood blir detta lagbrott mycket allvarligt. Det blir ett brott som undergräver tilltron till de människor som engagerat sig för utsatta kvinnor och barn.
Men samtidigt belyser just detta fall, problematiken med dubbelmoralen hos de grupper som är mest högljudda och ser sig själva som folk man inte petar på, tills en filur på Stoppa Pressarna gör det, och då blir det värre konsekvenser än för någon annan. Intressant tycker jag.