2023-11-17, 22:50
  #395449
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sommar.cool
Det är olösligt för länder som har låg fertilitet. Ukraina var redan innan kriget ett åldrande land.

Dessutom dras Ukraina med kvinnounderskott då så många kvinnor lämnat landet.

Jo visst har många människor lämnat landet men det är ju för att dom är under attack
men om dom bara lyckas kasta ut inkräcktarna är det nog många som kommer tillbaka
igen , det lär finnas gott om karriär möjligheter när landet skall byggas upp igen.
Citera
2023-11-17, 23:12
  #395450
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sommar.cool
Både Ryssland och Ukraina har samma problem med åldrande befolkning och ungdomar som skickas till slakt. Att Ryssland har problem tar inte bort att Ukraina har problem.

Ryssland verkar lösa sin demografiska situation genom massimport av centralasiatiska muslimer.

Vem ska lösa Ukrainas demografi?

Nu får du skilja på Ryssland och Ryska federationen ! Klarar du inte av detta så är både frågan du dryftar och påståendena du kommer med ganska fattigt . Ungefär som att antalet män i krigför ålder i vissa av de fattigare delrepublikerna blivit lite fattigt eftersom Ryssland använt dem som verktyg istället för att offra etniska ryssar ( inavel förekom redan innan och en hel del ärftliga sjukdomar . Det var ett litet resultat av dödsfallen i det stora fosterländska kriget )
Citera
2023-11-17, 23:20
  #395451
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheBuster
Om du eller någon annan kan skaka fram hans adress så skickar jag över lite skivor till han från mitt bolag.

Lite mer detaljerad artikel: https://www.insider.com/reddit-facebook-replaces-ukraine-villager-vinyl-record-collection-destroyed-russia-2023-11

Hittade adressen:
The best way to send discs from abroad: via regular mail which gets processed by Ukrainian Post (УкрПошта). The mail will be delivered to the local postal office, where he can pick it up.
Address: 64309. Харківська обл. м.Ізюм. Соляник Василь Борисович.
Address in English:
First name: Vasyl
Middle name: Borysovych
Last name: Solianyk
City: Izyum
Oblast': Kharkivska
Postal index: 64309
https://www.reddit.com/r/VinylForVasyl/comments/17sqy3m/the_list_how_to_get_your_records_to_vasyl/
Citera
2023-11-17, 23:30
  #395452
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rajan03
Har tittat in på den här tråden då och då sen kriget började.
Måste var den sämsta tråden i FB:s historia. Om man som jag är uppriktigt intresserad av hur det går i kriget och vill ha objektiv information är den totalt värdelös,Alla som vågar knysta något om att ryssarna kanske inte alltid är totalt korkade, förlorar i alla skeenden av kriget eller har några små framgångar kalkas rysstroll och vatniks. Samma med de personerna som är för fredsförhandlingar på grund av att de tror att Ukraina aldrig kan vinna det här kriget.
Tror att alla som är uppriktigt intresserade av att få fakta har lämnat för länge sen. Är det så här FB ska vara att man jagar bort alla som har en annan åsikt och kallar dem ryzztroll.
Jag är för Ukraina helhjärtat men tycker att det är totalt ointressant med trådar där skribenterna påminner om fanatiska fotbollssupportrar som är totalt ointresserade av sanning bara att fara ut med massa hatiska kommentarer till oliktänkande.

Problemet med 98% av Putinsupportrarna är att du får ingen fakta ifrån dem, de häver bara ur sig lögner eller så är de helt uppsnurrade på läktaren. Och de förment neutrala visar sig i så gott som samtliga fall vara av samma skrotoch korn när man klämmer lite på dem.
En ytterligare komplikation är att det faktiskt finns en "rätt" och en "fel" sida här, en angripare och ett offer, och då håller det inte att vara "neutral". Den sortens neutralitet är i praktiken ett carte blanche till angriparen, och det ställer iaf inte jag upp på.

Men jag håller med om att mer objektiv information hade varit önskvärt. Frågan är bara var den ska komma ifrån?
Citera
2023-11-17, 23:51
  #395453
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Eu tänker försöka täppa till en lucka, med försäljning utav begagnade tankers :

EU vil forby salg av tankskip til Russland for bruk av råolje- og petroleumsprodukter. Det skriver Reuters, som viser til et forslag fra EU-kommisjonen. Forbudet vil også gjelde til land som planlegger skipene for bruk i Russland.

Ved salg av tankskip fra europeiske operatører til tredjeland skal det kontraktsfestes at skipene ikke kan videreselges til Russland eller brukes til å frakte russiske olje kjøpt til en pris over 60 dollar fatet, ifølge forslaget.


https://www.finansavisen.no/shipping/2023/11/17/8060436/eu-vil-forby-salg-av-tankskip-til-russland

Det hela är baserat på en nyhet för ett par dagar sedan, som gick mig helt förbi. Här finns det massa jobb att göra :

Nesten all russisk olje selges over pristaket på 60 dollar. Det vil USA og EU ha en slutt på.

Pristaket på russisk olje blir nesten fullstendig omgått, opplyser en høytstående tjenesteperson på europeisk regjeringsnivå til Financial Times, med støtte i russiske eksporttall.

– Nesten ingen leveranser av sjøbåren råolje i oktober ble gjort under grensen på 60 dollar pr. fat G7 og deres allierte har prøvd å pålegge. De seneste tallene viser at vi må stramme til. (...) Det finnes absolutt ingen vilje til å la Russland fortsette med dette, sier tjenestepersonen.


Men det har blivit dyrare för ryssen att frakta :

Yale-professor Jeffrey Sonnenfeld, rådgiver for finansdepartementet på pristaket, har tallfestet kostnadene for Kreml ved å selge olje uten vestlig forsikring.

– Lengre reiser for russiske oljetankere, høyere forsikringspremier, utvidelser av havnekapasitet og nye investeringer har lagt rundt 36 dollar pr. fat på kostnaden av russiske oljesalg, sier han til avisen.


https://www.finansavisen.no/energi/2023/11/14/8058392/russisk-pristak-pa-olje-virker-ikke-usa-slar-alarm

Bägge artiklarna är värda att läsa i sin helhet.

Det är bara så trist att det skall ta ett halvår.., ett helt år.., innan det blir en fysisk reaktion. Under denna tid så har nog ryssen alleredan hunnit tänka på en "plan B" + satt egna skeppsvarv att bygga nytt tonnage...

Stoppar Danmark ryska oil tankers så kommer inte någon Plan B att hjälpa...

Denmark could block Russian oil tankers from reaching markets
All of Russia’s oil shipped through the Baltic Sea, roughly 60 per cent of its total seaborne oil exports, crosses the narrow Danish straits on its way to international markets.
https://www.ft.com/content/6409ed38-73f4-46b3-b0f1-649c5e5b79db
Citera
2023-11-18, 00:15
  #395454
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Video12
Det är bara mycket märkligt med tanke på att tråden kryllar med ryska sympatisörer som uppenbart ljuger om den ryska militären förträfflighet, hur fantastisk Putin är, hur rysslan är offer som tvingas till att invadera andra länder osv. Men det får ingen kritik för att vara partiska från dig, din kritik är enbart att vissa kallas rysstroll. Din kritik är skev får någon som utger sig för att försöka vara opartisk.
Ge exempel på när epitetet används på ett orättfärdigt sätt om det nu är så vanligt.

Att ryssland underpresterat utifrån förväntningarna på den ryska militären går inte att förneka. Mängder med experter i både rysk och västerländsk media hävdade att Ukraina skulle falla på några dagar. Så blev inte fallet, så ja det går dåligt för ryssland och de presterar långt under förväntan.

För övrigt bör du lägga ner offerrollen. "Onej en okänd person på nätet kallade mig rysstroll, nu lämnar jag tråden och svarar inte på något motargument från flertal användare, buhu stackars mig". Ursäkta, men det är patetiskt.
Ni får nog vänja er vid att rysstrollen har tagit över narrativet.
Det kryllar av dem numera både i MSM och på sociala media.
Vem hade kunnat tro att den psykotiske dvärgen i Kreml skulle komma att vinna propagandakriget?
Dödskulten får trösta sig med att de ryska trupperna snart är utrotade och gödslar åkrarna vid fronten. De ukrainska hjältarna borstar ju bara av sig dammet och går sedan på disko i Kiev.
Glo på foton och filmer på Telegram och Oryx som föreställer döda orcher (eller vad det nu kan vara).
Achtung baby!
Citera
2023-11-18, 00:26
  #395455
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pottkusk
Ni får nog vänja er vid att rysstrollen har tagit över narrativet.
Det kryllar av dem numera både i MSM och på sociala media.
Vem hade kunnat tro att den psykotiske dvärgen i Kreml skulle komma att vinna propagandakriget?
Dödskulten får trösta sig med att de ryska trupperna snart är utrotade och gödslar åkrarna vid fronten. De ukrainska hjältarna borstar ju bara av sig dammet och går sedan på disko i Kiev.
Glo på foton och filmer på Telegram och Oryx som föreställer döda orcher (eller vad det nu kan vara).
Achtung baby!

Stämmer fortfarande inte. Det ryska narrativet styr inte den västerländska median och dina raljerande och lögnaktiga bild av hur kriget beskrivs blir inte sann bara för att du önskar det var så.
Dödskulten är du och dina imperialistfränder. Ni hetsar ständigt för krig och nu fick kriget ni ville ha med hundratusentals döda som konsekvens, även ryssar. För de stora ryska förlusterna går inte att bortse ifrån. Känner du dig stolt över alla vidrigheter ni orsakat? Själv hade jag skjutit mig själv om jag var som du. Till och med ert broderfolk hatar er.
Citera
2023-11-18, 00:27
  #395456
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnClark
Det här kan ju vara det största projiceringen i flashbacks historia. Precis så som du beskriver, exakt precis så, är det ju med den löjligt fanatiska Ukraina-fan cluben. Objektiv information finns att tillgå. Gå till källor som inte deltar i denna konflikten, dvs typ alla länder utanför Ryssland, Vitryssland, Ukraina och väst.

Du har också en barnsligt naiv syn på ”angripare och offer”. Det här är främst en stormaktskonflikt mellan USA och Ryssland. USA bedriver ett proxykrig mot Ryssland.

Har vi hört det där förr från Johnny C eller? Du passar in på de där som är uppsnurrade på läktaren för övrigt, med foliehatt och allt. Till att börja med verkar du fortfarande inte fattat att det faktiskt är Ryssland som anfallit Ukraina, ingenting annat. I vad mån det därefter utvecklats till en mer invecklad konflikt (inte USAs proxy-krig däremot) så är det fortfarande Putin som startade alltihop, det hade inte funnits något krig utan Puttes Tsar-drömmar.

Dina objektiva källor finns alltså vardå? Så långt ifrån händelsen som möjligt, där de bryr sig jättemycket?
Citera
2023-11-18, 01:38
  #395457
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av El-Strutso
Så om det är riktigt sjukt så VARFÖR ska ni ryssar göra samma sak då?
Vad är det för stolpskott till nation som ska ta efte något som är ”dåligt”
Varför fortsätter din älskade ledare putin offra män o knvinnor i ett krig NI inte kan vinna.
Vad är det för en supermakt

Tror knappast att Putin skickar kvinnor till fronten. Han är för sofistikerad för sjunka till den nivån.
Citera
2023-11-18, 02:31
  #395458
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Tror knappast att Putin skickar kvinnor till fronten. Han är för sofistikerad för sjunka till den nivån.



Citat:
Därför rekryterar ryska armén kvinnor – direkt till fronten

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/ryska-armen-lockar-kvinnor-till-fronten
Citera
2023-11-18, 03:20
  #395459
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnClark
Det här kan ju vara det största projiceringen i flashbacks historia. Precis så som du beskriver, exakt precis så, är det ju med den löjligt fanatiska Ukraina-fan cluben. Objektiv information finns att tillgå. Gå till källor som inte deltar i denna konflikten, dvs typ alla länder utanför Ryssland, Vitryssland, Ukraina och väst.

Du har också en barnsligt naiv syn på ”angripare och offer”. Det här är främst en stormaktskonflikt mellan USA och Ryssland. USA bedriver ett proxykrig mot Ryssland.

Logiken är fantastisk. Ryssland invaderar med 100.000-tas soldater, 10.000 tanks och uppemot 20.000 APC:er. Och är samtidigt offret i konflikten för att de inte får bestämma vad grannländerna får göra Det är infaltilt och patetiskt.

Ingen går på sådana idiotier. Har du ingen intellektuell hederlighet i kroppen? Skäms du inte? Hur kan du sova på natten?
Citera
2023-11-18, 06:28
  #395460
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnClark
Ditt inlägg visar ju att du inte begriper mer av stormaktspolitik än ett litet barn. Hur vore det om du läste på lite?

Du sväljer narrativet formaterat för pöbeln precis som de avser. Men du kan också tillåta dig själv och tänka ett steg till. Börja också fundera lite kring vilka som tjänar på olika konflikter och inte, det ger dig ofta ganska bra insik om bevekelsegrunder hos de olika parterna.

Verkligheten är tvärtom

Du sväljer narrativet formaterat av pöbeln i Ryssland. Tjyvnarrativet.
En sådan världsordning är helt oacceptabel oavsett "hur mycket man läser på"
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in