Citat:
Ursprungligen postat av
GregLestrade
På Balkan hade du enorm etnisk splittring, ett maktvakum och upptill det ett antal beväpnade milisgrupper. Det har du inte här. Det finns noll procents chans att det skulle uppstå etniskt baserade enade grupper. I invandringsgruppen från MENA har du både de som är djupt religiösa, du har de som genuint hatar Islam, du har en stor andel som endast är lojala mot egna klantillhörigheten. Så gruppindelningen finns inte. Även om den hade uppstått så kvarstår det andra problemet, dvs att skapa den militära kapacitet som krävs för ett krig. Ibgen grupp har förmåga att samla på sig militära fordon eller träna soldater nog att ens kunna inte en av Sveriges minsta städer. Ytterligare en ingrediens som saknas är att det inte finns någon specifik plats att slåss om som skulle utgöra gnistan till ett krig.
Så oavsett infallsvinkel är det direkt orealistiskt.
Jag kommer ihåg från högstadiet hur araber, somalier och bosnier umgicks. Det som förenade dem var att de inte var svenskar + att de var muslimer. Jag skulle ju tro att en kosovoalban känner med tillhörighet med en muslim från Iran än med en svensk (vi äter gris, grisar är orena för dem, vi älskar våra husdjur medans de ser hundar som ett orent djur + att de endast äter kött från djur vars halsar blivit avskurna).
Vi kommer se samma mönster i hur man organiserar sig. Muslimer och judar vs oss "orena" svenskar.
Och du har helt rätt. På Balkan såg det annorlunda ut än vad det gör här idag men det hindrar inte det faktum att det pågår ett lågintensivt raskrig här i Sverige även om vi idag inte blir uppradade på gatan och avrättade av invandrarna. Det finns ett etniskt motiverat våld där svenskar rånas för att vi är svenskar. Svenska kvinnor våldtas för att de är svenskor. Vi betalar gigantiska summor för att invandrarna ska få sjukvård, bostäder och i tillägg så har de "rätt" till oss svenskar och vår förmåga att skapa ett civiliserat och välfungerande samhälle.
Hur vet man idag att svenskar är inte kapabla att ta till våld om 5-10 år för att vi inte vill bli en minoritet i vårt land? Vad händer om 20 motiverade svenskar börjar spränga broar och tågrälsar runt om i Sverige och kräver att invandrarna repatrieras?
Vad händer om muslimerna, när de blir i majoritet, i Malmö säger att de kräver att sharia införs eftersom de är i majoritet?
Absolut ingen av oss vet
exakt hur framtiden kommer se ut i Sverige, men det många av oss verkar inse är att det inte kommer bli en ljus framtid för oss svenskar i Sverige.