2023-11-14, 19:31
  #337
Medlem
Julskinkatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Tro inte att politikerna har moralpanik o bryr sig om nazismens o kommunismens offer.
Det är i bästa fall bara godhetsposerande.

Det som för Sverige o EU hit är politiker utan politiska visioner för ett bättre framtida samhälle, o som istället fokuserar på karriär, det politiska spelet, makt för att berika sig själva.

Sossarna skrev ett avtal med muslimska brödraskapet att mot röster främja islamisering. Det säger allt.

Liberalerna fick en bost på för drygt 30 år sedan när deras partiledare reste sig ur en TV soffa o gick. Efter det har den händelsen styrt partiet.
Någon vision för att lösa integration, lag o ordning har de inte.

Samtliga partier har gjort sitt bästa för att motverka SD. Inte för att förbättra integrationen, minska våldet eller skapa ett bättre samhälle. Utan för att SD hotar deras egen makt, arbetstillfällen o med det hotar politikernas inkomster.

Jojo jag håller med. Det är mest ett populistiskt ytligt prkackel.
Citera
2023-11-14, 19:43
  #338
Medlem
Studspojkens avatar
Musk har, mig veterligen, ingen utbildning eller expertkunskap i sammanhanget. Varför ska man bryr sig om vad han säger?
Citera
2023-11-14, 19:53
  #339
Medlem
Sladdarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SexgalenZombie

Och det sista Elon bryr sig om är vanligt folk. Frågan är vad hans motiv är.

Vi får hoppas på ett bra motiv eller kanske inte, högintelligenta AI robot poliser kanske ? Det kanske blir den nya ordningen . Iofs då kan man ju tänka sig att det blir vice versa om man hackar dom och gör dom alla till terminators ;-)

Han behöver ju tjäna några biljoner till tror jag och få stort enväldigt inflytande på i stort sätt allt i alla länder som styrs elektroniskt

https://www.youtube.com/watch?v=FtQBZLcwp9A&ab_channel=ElonMuskRewind

https://www.youtube.com/watch?v=pt_f37Te3LE&ab_channel=GlobalNews

Förr eller senare så säljer han robotpoliser som smör i solsken
Citera
2023-11-14, 20:04
  #340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TeamAbrupto
Så sa man om Balkan. Muslimer och kristna hade levt sida vid sida men sedan sprack det och det slutade i folkmord och krig, men på något sätt så kommer inte det hända i Sverige, Tyskland, Frankrike, Belgien, Nederländerna eller Storbritannien?

Det är intressant för jag tror att det kommer bli inbördeskrig. 1980 var vi nästan ett 100% homogent land. Man såg ingen neger i Sundsvall, Årgäng, Växjö, Eskilstuna, Kalmar men någon som legat i koma sedan 1980 och vaknar upp 2023 och reser runt i Sverige skulle ju tro att vi förlorat ett krig för våra städer är invaderade av araber, afghaner, afrikaner, iranier, albaner och andra folkslag som inte hör hemma här.

En dag kommer det bli sämre tider även här i Sverige och varför skulle då samhället hålla ihop när vi inte tillhör samma folkslag, inte har samma historia, inte samma religion, inte samma värderingar? Det sägers sig självt att samhället vilar redan idag på en mycket skör tråd.

På Balkan hade du enorm etnisk splittring, ett maktvakum och upptill det ett antal beväpnade milisgrupper. Det har du inte här. Det finns noll procents chans att det skulle uppstå etniskt baserade enade grupper. I invandringsgruppen från MENA har du både de som är djupt religiösa, du har de som genuint hatar Islam, du har en stor andel som endast är lojala mot egna klantillhörigheten. Så gruppindelningen finns inte. Även om den hade uppstått så kvarstår det andra problemet, dvs att skapa den militära kapacitet som krävs för ett krig. Ibgen grupp har förmåga att samla på sig militära fordon eller träna soldater nog att ens kunna inte en av Sveriges minsta städer. Ytterligare en ingrediens som saknas är att det inte finns någon specifik plats att slåss om som skulle utgöra gnistan till ett krig.

Så oavsett infallsvinkel är det direkt orealistiskt.
Citera
2023-11-14, 20:05
  #341
Medlem
Manissas avatar
Jag undrar hur Elon tänker. Hur ska Europa ha ett inbördeskrig? Europa består av 45 länder. Olika länder kan inte ha inbördeskrig och även om länderna med Islam import börjar kriga inbördes så betvivlar jag att Polen eller Ryssland kommer ha inbördeskrig.
Citera
2023-11-14, 20:26
  #342
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackdasen
Han har helt rätt. Kommer bli inbördeskrig i framförallt västeuropeiska länder som tagit hit alldeles för mycket afrikaner/araber.


Kan vi försöka bena ut detta med Afrikaner!?
Vi pratar om de nordafrikanska länderna (Somalia, Eritrea m.fl) vi pratar inte om Ugandianer, Nigerianer eller Zambianer. Dessa är ofta kristna och ägnar inte sig åt detta.
Lär dig geografi ditt våp
Citera
2023-11-14, 20:33
  #343
Medlem
TeamAbruptos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
På Balkan hade du enorm etnisk splittring, ett maktvakum och upptill det ett antal beväpnade milisgrupper. Det har du inte här. Det finns noll procents chans att det skulle uppstå etniskt baserade enade grupper. I invandringsgruppen från MENA har du både de som är djupt religiösa, du har de som genuint hatar Islam, du har en stor andel som endast är lojala mot egna klantillhörigheten. Så gruppindelningen finns inte. Även om den hade uppstått så kvarstår det andra problemet, dvs att skapa den militära kapacitet som krävs för ett krig. Ibgen grupp har förmåga att samla på sig militära fordon eller träna soldater nog att ens kunna inte en av Sveriges minsta städer. Ytterligare en ingrediens som saknas är att det inte finns någon specifik plats att slåss om som skulle utgöra gnistan till ett krig.

Så oavsett infallsvinkel är det direkt orealistiskt.

Jag kommer ihåg från högstadiet hur araber, somalier och bosnier umgicks. Det som förenade dem var att de inte var svenskar + att de var muslimer. Jag skulle ju tro att en kosovoalban känner med tillhörighet med en muslim från Iran än med en svensk (vi äter gris, grisar är orena för dem, vi älskar våra husdjur medans de ser hundar som ett orent djur + att de endast äter kött från djur vars halsar blivit avskurna).

Vi kommer se samma mönster i hur man organiserar sig. Muslimer och judar vs oss "orena" svenskar.

Och du har helt rätt. På Balkan såg det annorlunda ut än vad det gör här idag men det hindrar inte det faktum att det pågår ett lågintensivt raskrig här i Sverige även om vi idag inte blir uppradade på gatan och avrättade av invandrarna. Det finns ett etniskt motiverat våld där svenskar rånas för att vi är svenskar. Svenska kvinnor våldtas för att de är svenskor. Vi betalar gigantiska summor för att invandrarna ska få sjukvård, bostäder och i tillägg så har de "rätt" till oss svenskar och vår förmåga att skapa ett civiliserat och välfungerande samhälle.

Hur vet man idag att svenskar är inte kapabla att ta till våld om 5-10 år för att vi inte vill bli en minoritet i vårt land? Vad händer om 20 motiverade svenskar börjar spränga broar och tågrälsar runt om i Sverige och kräver att invandrarna repatrieras?

Vad händer om muslimerna, när de blir i majoritet, i Malmö säger att de kräver att sharia införs eftersom de är i majoritet?

Absolut ingen av oss vet exakt hur framtiden kommer se ut i Sverige, men det många av oss verkar inse är att det inte kommer bli en ljus framtid för oss svenskar i Sverige.
Citera
2023-11-14, 21:01
  #344
Medlem
Elashbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pf10
En diagnosbarn är ett diagnosbarn oavsett politisk hemvist. Skomakarn Musk borde göra det han har bra på i stället för att orera om politisk omvärldsanalys som han helt uppenbart inte förstår sig på.
Du menar att man ska lyssna på politiker som själva säger att "de varit naiva" (dumma, inkompetenta m.a.o.) istället för en internationellt framgångsrik entreprenör som läst av omvärlden och marknaden och lyckats?

Vänligen häng sig själv. Du är ett slöseri på planetens syre med din låga iq.

Citat:
Ursprungligen postat av aki04
Dom behöver väl inte få ihop en arme, dom behöver sätta skräck i folket genom regelbundna terrorhandlingar så ska du se hur alla faller i led väldigt fort. Och tro inte dina poliker väljer din sida över arabernas

Lyssna på den här babben. Han vet hur hans folk tänker.
Citera
2023-11-14, 21:03
  #345
Medlem
Running_mans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TeamAbrupto
Jag märker att galaxhjärnorna upptäckt tråden.

Jo men självfallet så är världens rikaste man egentligen finansierad av Ryssland. Och då har Putin varit så smart att han gett Elon direktiv att tweeta att det inte ser så ljust ut i Europa. Det är verkligen 4D schack på hög nivå.
Pengar behöver ju inte vara inblandat i detta. Musk verkar ju ha gott om dem varan.

Kan handla om hjärntvätt, utpressning eller annat.
Citera
2023-11-14, 21:06
  #346
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Studspojken
Musk har, mig veterligen, ingen utbildning eller expertkunskap i sammanhanget. Varför ska man bryr sig om vad han säger?

Vem röst anser du är värd att lyssna oå?
Citera
2023-11-14, 21:36
  #347
Medlem
Elon slår in öppna dörrar med sitt uttalande.
I Sverige kommer det inte att bli inbördeskrig mellan invandrare och etniska svenskar eftersom svenskar inte kommer organisera sig och har ingen vana vid vapen och väpnade konflikter.
Etniska svenskar kommer att tvingas lämna ifrån sig makten genom att kapitulera utan motstånd.
Om 20 - 25 år är den etniskt svenska befolkningen i produktiv ålder i minoritet. De nya makthavarna i vårt land kommer att ha helt andra efternamn än Andersson osv. Arabiska kommer att likställas med svenska språket i samhället.
Däremot kan det tyvärr bli en del större strider mellan olika klaner från MÖ och Afrika, ungefär som det blev i Libanon och Libyen. Vilken klan som dominerar polis och militär kommer att vara avgörande.
Men ett ljusglimt kan vara att Skansen kanske finns kvar och kommer att utökas med kulturinslag som syftar till att beskriva hur ursprungsbefolkningen levde en gång i tiden. Kanske kommer det att inrättas särskilda samhällen där etniska svenskar kan leva och umgås som på den gamla goda tiden.
Vill man besöka dessa samhällen får man betala en avgift och lämna vapnen hemma.
Allah är stor!
__________________
Senast redigerad av Pottkusk 2023-11-14 kl. 21:42.
Citera
2023-11-14, 21:54
  #348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fleshsuckforum
Jag har följt Elon är tag och hans inlägg. Jag tycker att han är anti-woke och sådär. Motvalls vänster, mer åt höger i åsikter. En typ av amerikansk Ivar Arpi som inte helt och hållet säger vad han tycker egentligen, utan droppar kommentarer med någon slags undermening.

Vad menar du att Musk och Arpi egentligen tycker?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in