2023-11-07, 04:18
  #661
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Ferh
Problemet är inte att jägarfolken i Europa hade lite mörkare hud, problemet är att Svt framställt det som att mörk hud = neger. Hade de använt skådespelare som bara haft lite mörkare hud så hade ingen brytt sej.

Enda anledningen att de valde att ha med negrer istället för typ spanjorer var som propaganda för att visa att negrer var de som levde först i Sverige och att det därför är bra att ta in en massa negrer genom invandring eftersom de har rätt att vara här etc.

Att försöka ta fram hudfärg via DNA är för övrigt rätt opålitligt: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5453665/Was-Cheddar-man-white-all.html
Givetvis i försök med att försöka få svensken att anknyta till blattarna i Sverige 🤣 som att se återvänder hem🤣🤣🤣
Citera
2023-11-07, 04:34
  #662
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vågskålen
Den första länken säger att människan kan ha emigrerat ut ur Afrika influera vågor. Så du håller alltså med om att vi kom från Afrika.

Den andra länken säger att det finns en konkurrerande teori som heter multiregional. Människan skulle ha utvecklats på flera ställen samtidigt under utbyte av genetiskt arv. Den modellen är inte ny och håller inte bra. Problemen är flera: Vilken art skulle ha varit vår föregångare? Inte neandertalaren iaf, den var alldeles för sen (till och med överlappande). Genetiska mångfalden är större i Afrika än utanför, vilket betyder längre mänsklig historia i Afrika än utanför. Samma gäller även mänskliga lämningar, vilka har en obruten följd och progression i Afrika sedan 300 000 år tillbaka.

Kolla gärna ”The human past: world prehistory and the development of human societies”. Finns säkert på ditt närmaste bibliotek om du orkar ta dig dit.

Men visst, några fler fynd bara så måste vi tänka om. Inte riktigt där ännu.
Man tror snarare på att den moderna människan utvecklats på flera platser.
Dagens bantunegrer har delvis annan genuppsättning än vita och asiater.
Afrika befolkas av alla raser vilket givetvis ökar variationen och bantunegern kommer från Västafrika och är inte mycket äldre i ex södra Afrika än vita. Äldre negerarter ex Bushmän är betydligt ljusare i hyn.
Det säger dock inte ett smack om att människorna kommer från Afrika, tvärtom kan Afrika delvis ha koloniserats från andra kontinenter likväl som att andra arter av människoapor utvecklats till bantunegern.
I takt med att fossila fynd görs utanför Afrika så tappar Out of Africa i aktualitet och blir alltmer en förlegad historiesyn likt 1600 talets tro att Moses var svensk.
Citera
2023-11-07, 04:37
  #663
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maoslilla
Varför är hudfärg för 10 000 år sedan så viktigt?

Man kan avla rävar till att bli domesticerade på 4 generationer.

Vi anpassas till vår miljö. Menar de att Somalier inte hör hemma i Sverige då de inte haft tid att anpassa sig?
Frågan är bara hur negern förblev bantuneger i tiotusentals år trots att negern behövde kläder på kroppen men sedan blev kritvit på några tusen år.
SVT behöver köra lite rasbiologiska seminarier på bästa sändningstid så vi får ett svar på frågan.
Citera
2023-11-07, 04:46
  #664
Medlem
SVT är förutsägbara som alltid.

PK och propaganda i varje sak de producerar.

Svenskarna var egentligen negrer, transor var kungar osv...

Lägg ner SVT. Så bedrövligt! Historieförfalskning å det grövsta!
Citera
2023-11-07, 04:56
  #665
Medlem
RamsundAktaRingens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OstermalmWeeknd
Det Statliga Pub ic Servicebolaget Sveriges Television synes en gång för alla vilja visa var vi kom ifrån, vilka vi var och vilka vi är. Vilka vi blev.

Sverige. HisStory. And Hers.

Svenskens öden genom tiderna.

En "dokumentärserie" [sic!] om oss svenskar som skall få rassarna att knipa käft?

Detta är den största satsning visa upp Sveriges Historia för oss svenskar allt sedan, umm, kanske hr Hoberts "Tre Solar"..?

Professor Dick Harris son, lär här ha påverkat somligt. Värre MarXXister än så, lär ha pekat riktning. Vi slår vad om att ackademieledamot hr Peter Engblund fått bidraga. Har Horace fått flika in nå'n oneliner? Kerstin Ek man? Kajsa Ekis? Leif GW? Karin Smirrnoff? Jonah Gradell? Mack Legengod?

Sveriges Radio SR:s Vetenskapsradion Historia, har i dagarna en programpunkt om inspelningen av denna stundande riktigt stora SVT-serie.

Källa, artikel: https://sverigesradio.se/avsnitt/svt-storsatsar-pa-historien-om-sverige


Att diskutera: Vilka Highlights ur den svenska historien kommer i denna SVT-satsning att lyftas fram?

Lorden i Gränden: När von Fersen med kvinnotycke blev till färsen?

Drottning Kris tina?

"Onda kungar"..?

"Misogynt förtryck av kvinnor och Revanschen Kvinnlig rösträtt"..?

"Nazismen, fascismen och rasismen i Sverige"..?

"Förföljelsen av Mosaiska Församlingens med lemmar i Sverige"..?

"Romernas utsatta situation i Sverige"..?

"Socialisternas kamp för att släcka den slemma borgerliga förtryckarapparaten"..?

Frivilliga i Internationella Brigaderna i Spanska, åren 1936-1937..?

HBTQIA+-personernas historiska sits i Sverige?

Svartas viktiga roll i Sverige?

Svenska statens slavhandel på S:t Barth?

Rasinstitutet och skallmätningarna?

Samernas roll som vårt Ursprungsfolk fastän de inte är det?


Blir detta The Greatest Story Ever Told?

Kommer ni sitta klistrade vid tablå-TV varje vecka som vi, med kylda vuxendrycker, snittar, sandvikare & snacks, lr kommer ni binge-watcha alla tio avsnitten på raken?
Läst en del här om statliga Svt:s beskrivning av de första människorna i Norden. Att de porträtteras som mörkhyade afrikaner.
Som jag själv uppfattade det i filmen var statisternas ursprung subsahariska afrikaner och araber/från MENA.

Det finns befogad kritik mot Svt.
Dels görs indirekta kopplingar till dagens massiva invandring som är helt väsenskild från dåtidens. Svt presenterar ett slags "så här var det redan för 10000 år sedan" i Sverige. Serien börjar med detta som anslag.

De jägare, samlare som fanns i Europa då hade mer europeiska (fenotyp‐)drag än vad som presenteras i tv. Sedan, vad menas med mörk hud? Vad jag förstår är forskningen kring forntida dna inte alls säkra kring ögonfärg, hudfärg. Ett liknande exempel är f ö Cheddar Man som pendlat mellan ljus till mörk hud när konstgjorda modeller skapats. Antagligen var huden som är vanligt i Sydeuropa hos vissa av dåtida människor.

Europeiskättade människors historia (olika gruppers) är en lång historia på tiotusentals år bakåt. En sak är klar att det nordliga läget (Europa ligger förhållandevis högt upp på globen) med låg vintersol, detta har påverkat sakta men säkert för ljusare hud, ljusare ögon och fenotyp.

Forntida folkförflyttningar där grupper mötts har f ö långtifrån alltid varit fredliga med tanke på Svt:s ofta inbakade budskap om mångkultur oftast utan problematisering.

Svt har visat på vad de tror är de första invandrarna i Norden även om fenotypen och troligtvis för mörk hudfärg felaktigt sprids. Ändå, just ljusare ögonfärg eller blå ögon, även ljus hud var livsviktigt för överlevnad och många med för mörka drag dog bort under de tusentals år av mänsklig utveckling i Europa.

Forntid, nutid och Svt:s berättelser... kan vi räkna med ödesdigra bristsjukdomar, utvecklingsstörningar, depressioner, sjukdomar hos stora MENA- och afrikanska grupper med efterkommande som 'bara' varit här, typ, mindre än 10 till 30 år? Detta då människor är långt mer än bara flyttbara objekt och många nu här, egentligen är anpassade för helt annan solstrålning (d-vitamintillförsel naturligt).

Min tagning på Svt som historiskt propagandamedium men även allvaret i politikernas invandring, så här 10000 år senare : )
__________________
Senast redigerad av RamsundAktaRingen 2023-11-07 kl. 05:14.
Citera
2023-11-07, 05:05
  #666
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Frågan är bara hur negern förblev bantuneger i tiotusentals år trots att negern behövde kläder på kroppen men sedan blev kritvit på några tusen år.
SVT behöver köra lite rasbiologiska seminarier på bästa sändningstid så vi får ett svar på frågan.
De mörkhyade behövde D-vitamintillskott från den minskade solstrålningen norröver. De som hade anlag för ljusare hy hade en evolutionär fördel av det. Alla som inte levde på extra D-vitaminrik mat som lax och säl det vill säga, som de första nordborna, de var ända in i Norden mörkhyade.
Citera
2023-11-07, 05:11
  #667
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ferh
Problemet är inte att jägarfolken i Europa hade lite mörkare hud, problemet är att Svt framställt det som att mörk hud = neger. Hade de använt skådespelare som bara haft lite mörkare hud så hade ingen brytt sej.

Enda anledningen att de valde att ha med negrer istället för typ spanjorer var som propaganda för att visa att negrer var de som levde först i Sverige och att det därför är bra att ta in en massa negrer genom invandring eftersom de har rätt att vara här etc.

Att försöka ta fram hudfärg via DNA är för övrigt rätt opålitligt: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5453665/Was-Cheddar-man-white-all.html
Spanjorerna fanns inte på den tiden. De är indoeuropeer med morisk infiltration. Så även deras mörka hy kommer från Afrika. Indoeuropeernas mörka hy från Indien evolutionerades bort under folkvandringarna norrut och västerut.
__________________
Senast redigerad av AskMeAboutJesus 2023-11-07 kl. 05:33.
Citera
2023-11-07, 05:23
  #668
Medlem
Har nu sett första avsnittet. O jag måste säga att det är en riktigt välgjord serie svt gjort.

Men problemet jag har med serien o mina funderingar är om svt har en agenda med denna serie. Att man gör denna serie för att fylla på oss med än mer "pk" propaganda

Det jag reagerar på är varför det är så viktigt för svt att efter bara 2 min in i dokumentären berätta att dem första som kom hit var mörkhyade med blåa ögon. Sen märker man att dem vill få in kritik mot klimatet i serien.

Det är som sagt en riktigt intressant o välgjord serie som gjorde att jag satt fastklistrad; men som ändå gav mig en dålig smak i munnen. Jag tycker miljöfrågor o integration är två av våra viktigaste frågor så missförstå mig rätt här; men dem frågorna ska tas i andra program.

(Det ska sägas att det är min känsla o misstänksamhet mot svt att dem har klimat o milöfrågor i serien som syftar på någon sorts lobbying för miljöfrågor) Men här kan jag ju ha helt fel; men det är ju svt vi pratar om här...................

Jag tror tyvärr svt har en agenda med den här serien som jag skrivit ovan.

Man hade t.ex inte behövt att börja direkt med att beskriva att dem första var mörkhyade. Alla vet ju att svt är så politiskt pk-vridna till vänster att här kunde dem lagt in det typ 15-20 in i serien; här avslöjade dem sig själva tänker jag.

Summa summarum så sitter man med 2 olika känslor efter denna ändå välgjorda serie,
__________________
Senast redigerad av goaglenn 2023-11-07 kl. 05:38.
Citera
2023-11-07, 05:37
  #669
Moderator
Psilosophers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goaglenn
Har nu sett första avsnittet. O jag måste säga att det är en riktigt välgjord serie svt gjort.

Men problemet jag har med serien o mina funderingar är om svt har en agenda med denna serie. Att man gör denna serie för att fylla på oss med än mer "pk" propaganda

Det jag reagerar på är varför det är så viktigt för svt att efter bara 2 min in i dokumentären berätta att dem första som kom hit var mörkhyade med blåa ögon. Sen märker man att dem vill få in kritik mot klimatet i serien.

Det är som sagt en riktigt intressant o välgjord serie som gjorde att jag satt fastklistrad; men som ändå gav mig en dålig smak i munnen. Jag tycker miljöfrågor är en av våra viktigaste frågor så missförstå mig rätt här; men dem frågorna ska tas i andra program.

Jag tror tyvärr svt har en agenda med den här serien som jag skrivit ovan.

Man hade t.ex inte behövt att börja direkt med att beskriva att dem första var mörkhyade. Alla vet ju att svt är så politiskt pk-vridna till vänster att här kunde dem lagt in det typ 15-20 in i serien; här avslöjade dem sig själva.

Summa summarum så sitter man med 2 olika känslor efter denna serie
Synd på så rara ärtor skulle man kunna säga. Vad som av allt att döma skulle kunna vara en utmärkt serie förstörs av dumdryg klåfingrighet. Hur tänkte man här egentligen? Lägg ut?
Citera
2023-11-07, 05:39
  #670
Medlem
Fred Friendlys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Miffotmorgan
Nej, det är du som måste motbevisa mina påståenden.
Men det går inte, eftersom det är väl etablerat.
Solen stiger varje morgon.
ÖH ÖH ÖH - källa på det?
Att fråga efter källa på något som är glasklart, kan det bli mer efterbliven livets hårda skola vibes?
Du är inte speciellt sofistikerad.
Nu är jag inte här för att lära dig argumentationsteknik, så försvinn din blåögde neger.
tl dr; Du kunde alltså inte hänvisa till en källa för dina påståenden. Du KLARAR inte av det.

Vi kan konkludera att du är ett rassesvin som är känslodriven i din argumentation. Skulle inte förvåna mig om du bor hemma också. Du kan inte lära mig någonting om att argumentera eftersom din gymnasiala stil diskvalificerar dig. Ägd!
Citera
2023-11-07, 05:45
  #671
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goaglenn
Har nu sett första avsnittet. O jag måste säga att det är en riktigt välgjord serie svt gjort.

Men problemet jag har med serien o mina funderingar är om svt har en agenda med denna serie. Att man gör denna serie för att fylla på oss med än mer "pk" propaganda

Det jag reagerar på är varför det är så viktigt för svt att efter bara 2 min in i dokumentären berätta att dem första som kom hit var mörkhyade med blåa ögon. Sen märker man att dem vill få in kritik mot klimatet i serien.

Det är som sagt en riktigt intressant o välgjord serie som gjorde att jag satt fastklistrad; men som ändå gav mig en dålig smak i munnen. Jag tycker miljöfrågor o integration är två av våra viktigaste frågor så missförstå mig rätt här; men dem frågorna ska tas i andra program.

(Det ska sägas att det är min känsla o misstänksamhet mot svt att dem har klimat o milöfrågor i serien som syftar på någon sorts lobbying för miljöfrågor) Men här kan jag ju ha helt fel; men det är ju svt vi pratar om här...................

Jag tror tyvärr svt har en agenda med den här serien som jag skrivit ovan.

Man hade t.ex inte behövt att börja direkt med att beskriva att dem första var mörkhyade. Alla vet ju att svt är så politiskt pk-vridna till vänster att här kunde dem lagt in det typ 15-20 in i serien; här avslöjade dem sig själva tänker jag.

Summa summarum så sitter man med 2 olika känslor efter denna serie,
Agendan är nog att, eftersom det anses vara rimligt att alla människor söderöver var mörkhyade, informera om det. Ljusskygga teorier om en vit hy som någon överlägsen ras är inget som media ska förhålla sig politiskt neutral till.
Citera
2023-11-07, 05:50
  #672
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Psilosopher
Synd på så rara ärtor skulle man kunna säga. Vad som av allt att döma skulle kunna vara en utmärkt serie förstörs av dumdryg klåfingrighet. Hur tänkte man här egentligen? Lägg ut?
Skulle de mesolitiska jägare som kom till Sverige direkt efter att isen försvunnit ha porträtterats annorlunda? Som behärskade ljushyade människor med näverportföljer?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in