Citat:
Ursprungligen postat av
Dr.Krankentot
Finns det såna?
Jag ser dem inte. Inte någonstans faktiskt. Skulle vara (några) araber som bor i Israel? Israeliska medborgare som fattat grejen? Men det har väl såklart inte varit väldigt mycket fokus just där.
Det är väldigt enkelspårigt allting.
Hamas var aldrig en politisk organisation. De var mördare som i ett militant religiöst (Gud är stor) brottssyndikat kunde få verka ostört i tjugo år. Hundratals miljoner svenska skattepengar. Miljarder med dollar som gått in via FN och allt mellan himmel och gjort översattes till Hamas verksamhet. För varje krona är jag rätt övertygad om att den avgjorda majoriteten hamnade i Hamas militära förmåga.
Vi vet ju att hälften av biståndet hamnar så här. Vi ger hundra spänn till SIDA. SIDA själva fipplar bort lite på vägen men medicinerna som köps in och fraktas någonstans in i ett område stjäls och säljs vidare. Djungelns lag. Pengarna drivs in av Hamas. Många bäckar små. Mat, mediciner, prylar, stöldgods. Hamas. Gaza.
En "undersökning" från Gaza visar att bara en tredjedel stödjer Hamas. Det togs upp som någon "snyfthistoria". Men så är det ju i val. Man väljer ett parti. I detta fall så var det ju något slags val. Det har betydelse vad man röstar på. Nu kanske det inte var så enkelt utan Hamas kanske hotade alla med våld och död och förstörelse om de inte röstade på dem. Så kan det ju ha varit. Jag vet inte. Hamas.
Enligt uppgift sitter ledningen på andra ställen i mellan östern och styr pengarna. Enligt uppgift hanterar de miljarder. Helt enkelt ett brottssyndikat. Och biståndet flödar fortfarande in. Är det verkligen det bästa vi kan åstadkomma.
Helt om?
Det nya Sverige? Jag skulle inte tycka att det är otänkbart att Sverige uttalar sig på följande sätt
"Sveriges regeringen har idag beslutat att inte ge bidrag till Palestina då vi ser stora risker med att resurser ytterligare stöttar en terrororganisation. Det var ett moraliskt jobbigt och politiskt svårt beslut men i långa loppet ser vi inte hur vi kan fortsätta flöda in pengar och resurser till en terrororganisation. Även om detta flöde av material, medicin, mat, vatten och pengar inte sker direkt från FN till Hamas utan i många andra led djupt ned. Sverige har inte för avsikt att ge något stöd heller till Israel eller Västbanken. Detta kommer såklart på kort sikt vara menligt för FNs arbete i regionen men på samma sätt som Sverige inte ger bidrag till ryska organisationer kan vi med den logiken inte fortsätta stödja en region som administreras av en terrororganisation. De pengar som tidigare givits till Gaza, Israel och Västbanken fryses inte på något sätt utan tas bort helt och hållet ur Sverige budget.
Vidare har Sverige beslutat att skydda den judiska diasporan i Sverige genom att skjuta till en miljard i olika åtgärder. Bland annat skall en ny internationell konferens hållas i Stockholm. Det är uppenbart att den judiska existensen är fortsatt hotad, även nästan etthundra år efter utrotningen."
Men det får man såklart inte säga i detta land.
Allt är svårt. Jag tycker det finns en högst moralisk vits med att skydda den judiska befolkningen. I annat fall, vad var det för vits med andra världskriget? Alla miljoner som dog. Det är ju samma ondska nu som då. Israel vill inte döda alla araber runt omkring sig. De vill bara leva. Iran vill ju förinta (!) Israel.