2023-11-03, 16:11
  #99697
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Massonite
Ja - nu har vi alla i tråden beskrivit Maja
Många tycker inte om Maja - det behöver de inte göra heller.
Nu kan vi enas om att lämna Maja ifred.

Låt nu Maja få vara Maja .. så som hon är , låt henne få ro i kroppen.
Kanske vill hon bli polis ?


Mvh ..
MASSONITE

Det som bedöms här är Majas trovärdighet, det har inget att göra med att något hat eller tycka illa om.

Majas trovärdighet om hennes utalanden om icke inblandning i mordet på Tove är likställt med noll. Dvs noll trovärdighet, vilket även HR uttalade.

Om nu Maja hade önskat att inte bli omskriven här på fb borde nog Maja agerat annorlunda vid mer än ett tillfälle.

Så Maja med familj och vänner får nog finna sig i att det kommer att skrivas här i åratal om Maja och var hon bor.
Citera
2023-11-03, 16:12
  #99698
Medlem
LivetsArbetares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Massonite
Maja ska få tillbaka sin rätt att inte behöva vara rädd för vad Johanna gjorde den där natten.
Man hör i förhören med Maja att det är mycket - öhh .. va .. osv... det indikerar även det att Maja inte riktigt förstår.
Vad som hänt.

Så att Maja verkar helt retarderad gör att hon är oskyldig?
Maja är skyldig och borde få ett lika långt straff som det andra psykfallet.
Citera
2023-11-03, 16:14
  #99699
Medlem
Nonitottas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Ja, precis. Det är mer än givet.

Ang fetat.

Ser att dissociation nämns i tråden som ytterligare försök att bortförklara Majas minnesluckor - som enbart är just lögner som du så korrekt beskriver.

Man ska respektera hennes hjärna som så lämpligt stänger av pga traumatiska upplevelser säget hon till CS.

"CS: Du sa ju alldeles nyss att det inte var sant?
Ja. Men det man måste eh ha i åtanke är just det här att min hjärna klara inte av för mycket intryck och då stänger min hjärna av helt enkelt."

15 november börjar skådespelet.
Förhör avbryts för M ska medverka vid P7a.
Hon uppger att hon börjar ana att J kan ligga bakom det hela.

2 december påstår hon att "poletten ramlat ner" enligt egen utsago.

Hon minns plötsligt dumpningen och ger en detaljrik beskrivning av förlopp.
Hennes "dissociation" har plötsligt släppt.

En dissociation sker direkt vid trauma och kan ge minnesförlust. Partiellt eller helt.
Den fluktuerar inte heller.

Faktum är att Maja, ända sen söndagen 16 oktober, är insatt i vad som hänt.

I 3.5 timmar har de övat in sin "hittepåhistoria" och redan kort därefter anländer polis och Maja börjar ljuga omgående.

Hennes "dissociation" som medfört minnesförlust i 47 dagar är således inte annat än lögner och sjukdomsvinst.

Hon försöker få FhL, CS, åklagaren och TR att tro på detta.
Ingen av dem, klokt nog, är villiga att dansa efter Majas pipa, hennnes offerroll och sjukdomsvinst.
En roll hon garanterat antagit många ggr, det tycks sitta i ryggraden.


Apropå dissociation: Det skyllde även Jonna He**ningsson på. Hon påstod sig se sig själv bakifrån, sittandes och styckandes sitt offers kropp. Men hon var minst av allt dissociativ innan och efter mordet och styckningen. Tvärtom handlade hon väldigt rationellt.

Likadant med Maja, det handlade INTE om dissociation: Hon sprang omkring och hojtade både på och utanför Nöjet, fotade rådjur och fick med sig Tove hem (med hjälp av Johanna förstås). Sen var hon med i efterspelet i skogen och svalde lögner från Johanna som hon skulle använda sig av om polisen undrade.

FL: Undrar du inte vart Tove tog vägen?
MH: Jag undrar lika mycket som ni.
__________________
Senast redigerad av Nonitotta 2023-11-03 kl. 16:45.
Citera
2023-11-03, 16:27
  #99700
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av smokeonthewater
Som den gången hon kom hem till A och krävde att få träffa TT och försökte tränga sig in i lägenheten?

Är detta de sex månader du skippar spriten eller tvärtom? Tycker du mumlar lite väl mycket…
Citera
2023-11-03, 16:29
  #99701
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LivetsArbetare
Så att Maja verkar helt retarderad gör att hon är oskyldig?
Maja är skyldig och borde få ett lika långt straff som det andra psykfallet.
Johanna var helt klart mer drivande, hon ville att Tove skulle dö, det är helt uppenbart. Solklart livstid. Maja verkar mer ha assisterat, så något mildare för henne är väl rimligt.
Citera
2023-11-03, 16:32
  #99702
Medlem
Nonitottas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Massonite
Maja's förklaring med att hon inte vet - Maja har sagt att hon först såg lakanet (där Tove var inlindad I) - Maja har minnes luckor vilket betyder att Maja inte upplevt själva mordet (Maja kan inte minnas något som hon inte varit delaktig i) , Det förklarar också att Maja faktiskt varit frånvarande (Hon sov - vilket är förståeligt eftersom kl var sen) ..

Maja's detalj med att hon hörde hur Johanna och Tove tjafsade i köket , tyder på att Maja var flera meter ifrån .
Maja somnade , vaknar , går på toa ... ser ingenting - går och lägger sig igen slumrar till - vaknar och ser då lakanet med invirade Tove.

Minnet sviktar rejält - Maja förstår inte och kan inte ha varit delaktig i själva mordet. Svårt att tro att Maja ljuger om dessa detaljer.


Såklart har Maja blivit skiträdd av detta , känt sig extremt skyldig (eftersom hon befann sig i samma lägenhet)

Maja ska få tillbaka sin rätt att inte behöva vara rädd för vad Johanna gjorde den där natten.
Man hör i förhören med Maja att det är mycket - öhh .. va .. osv... det indikerar även det att Maja inte riktigt förstår.
Vad som hänt.


Menar du på fullaste allvar att Maja, inte ens ett år efter mordet, förstår att hon (minst) har varit i samma lilla lägenhet där ett mycket brutalt mord begicks? Hon har ju berättat att hon var med och bar ut kroppen efter mordet. För att hon var "rädd"...trots att hon hade flera möjligheter att dra från lägenheten och kalla på hjälp. Polis, ambulans, pappa, grannar eller vad som helst.
__________________
Senast redigerad av Nonitotta 2023-11-03 kl. 16:53.
Citera
2023-11-03, 16:39
  #99703
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bannemanne1
Är man i samma lägenhet, är med och misshandlar. Är sedan också med och bränner kroppen. Då ska man straffas. Annars kan samhället själv ta tag i det. Maja kommer inte kunna känna sig trygg i Sverige. Sveriges rättssystem är som politikernas sandlådenivån mellan varann..

Maja har inte misshandlat någon.
Maja har inte bränt någon kropp.
Maja hjälpte till att flytta Toves kropp, för det har hon straffats.
Det är hatare som du som skapar ett otryggt Sverige.
Citera
2023-11-03, 16:41
  #99704
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smokeonthewater
Som den gången hon kom hem till A och krävde att få träffa TT och försökte tränga sig in i lägenheten?

som vanlig kan du inte skriva en enda mening utan att ljuga för att få ihop dit hat.
Maja försökte inte tränga sig in i lägenheten. Albin kom ut och sa åt dem att gå därifrån, och det gjorde de. Som vanligt utsatte Maja ingen för något våld. Maja är en fredlig person.
Citera
2023-11-03, 16:49
  #99705
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anedin
Hon bad ju vakten att slänga ut Tove
Om hon hade varit så snäll och klok som du säger så hade hon bara kunnat gå därifrån och ta med sig J
Att hon bad vakten att slänga ut Tove visar ju bara att hon ville ge igen på Tove

Nu är du där och hittar på lögner igen. Idel lögner från dig.

Maja har inte bett någon vakt slänga ut Tove.

Men om hon hade gjort det så hade det varit precis i linje med vad jag säger. Maja ställer inte till bråk. Hon går istället emellan för att stoppa bråk, och om hon hade påkallat vaktens uppmärksamhet för att få bort en bråkstake så är det ett helt korrekt agerande. Det är bara du och dina majahatarkompisar som kan få det till något negativt att påkalla vakt när någon börjar bråka. För det är ändå ofrånkomligt så att det var Tove som kom fram till Johanna på Nöjet och var otrevlig. Och det var Maja som gick emellan och sa åt henne att gå därifrån. Maja är den som gjort mest rätt här. Maja är en fredlig person och helt oskyldig till Toves död.
Citera
2023-11-03, 16:52
  #99706
Medlem
Nonitottas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Johanna var helt klart mer drivande, hon ville att Tove skulle dö, det är helt uppenbart. Solklart livstid. Maja verkar mer ha assisterat, så något mildare för henne är väl rimligt.

Ja, Johanna livstid (avsiktsuppsåt).
Maja medhjälp 6-10 år.
Citera
2023-11-03, 16:56
  #99707
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ziggarillen
Jag tror att Johanna ligger bättre till att få stöd av befolkningen är Maja som smet undan och ljög sig fri från det straff hon gjort sig förtjänt av. Det betyder inte att folk gillar Johanna men hon var i alla fall ärlig och förklarade detaljrikt hur det gick till i badrummet. Därmed kommer Maja få leva med hatet och aldrig bli rentvådd av svenska folket. Hade hon erkänt och ångrat sig kunde det blivit omvänt med tiden. Hur människan Maja ens ska kunna sticka ut sin näsa genom dörren är en gåta och grannarna tror jag inte har så mycket övers för mördaren. På grund av erkännandet har Johanna större möjlighet att bli accepterad i samhället när hon avtjänat sitt straff. Maja är stämplad som en smitande mördare för all framtid.

Johanna kommer spendera det kommande decenniet i fängelse. Hur det kommer att gå för henne där återstår att se. Hon har inte ens klarat ett år häkte utan att orsaka problem för sig själv med både vakter och andra intagna. Att du tycker att Johanna har varit ärlig och förklarat detaljrikt, när hovrätten konstaterar att hennes berättelse är detaljfattig och direkt lögnaktig, visar tydligt att du är en av de vidriga personer som avgudar Johanna. Samtidigt är du tydligt en Majahatare. Vidrigaste sorten är du.

Maja å sin sida är oskyldig. Vi har under nästan hela året i media, TV, Radio och tidningar kunnat läsa om att Maja är oskyldig och att hon kommer att frias. TV4 tog upp detta i sin dokumentär om fallet och den ena juridiska experten efter den andra har sagt samma sak i inslag efter inslag efter inslag i massmedia under året, och så kom rättegången och Maja släpptes direkt, och sen kom domen och då friades Maja så klart från alla mordmisstankar. Detta är vad svenska folket och vetlandaborna har matats med under hela året. Alla veta och alla förstår att Maja är oskyldig.
Citera
2023-11-03, 16:59
  #99708
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Massonite
Jag har svårt att tänka mig att Maja hjälpt Johanna med mordet, anser därför att Maja är fri från skuld till mordet.
Det är mycket detaljer i Maja's förklaring - som gör henne betrodd.

Därför anser jag att Maja är fri i skuldfrågan (mord samt medhjälp till mord)
Jag tror på Maja.

Du har din absoluta fulla rätt som individ till att tro på både Fröken Hellm*n och Gud och även hela Pingstförsamlingen om du så behagar och vill, den tron kan ingen frånta dig.

Du har tidigare framfört i ditt inlägg, att du personligen har svårigheter att kunna tänka dig att Fröken Hellm*n varit sin kamrat behjälplig i mordet på 21-åriga flickan T*ve T*nnies och därför anser du att Fröken Hellm*n är fullständigt oskyldig till, att tidigare, ha varit sin kamrat behjälplig, det vill säga, att Fröken Hellm*n inte, var sin kamrat behjälplig då mordet ägde rum inom Fröken Janss*n:s lägenhet.

Fråga: Vilka speciella detaljer i Fröken Hellm*n:s tidigare förklarings-berättelser anser du styrker hennes trovärdighet ?

Mvh/
@JokerMannen/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in