Citat:
Ursprungligen postat av
JohNils
Haha men rimligtvis kan väl DU då visa med källor hur elektriciteten ska räcka till bilflottan.
Hahaha hur efterbliven kan man egentligen vara?
Det finns många sådana uträkningar, och att få elen att räcka till är inte problemet, utan att distribuera ut den i stor skala. (Vi pratar om 5-10% av kapaciteten)
Med de sagt så tror inte jag heller att elbilar är någon 100% lösning (jag har en elbil, en diesel och en bensin), men en bra och ekonomisk lösning för många, beroende på ens behov.
Det är alltid intressant med nya tekniska lösningar, men samtidigt blir det logistiskt svårt om man ska satsa på alla alternativ som finns.
Elen har ju fördelen att den redan finns och kan man ladda hemma är väldigt enkelt, behövs inte alltid en laddbox ens.
Att dra igång ett ammoniumdistribueringssystem är inte helt enkelt, och sen kommer en ny teknik lagom när det är klart i värsta fall
Denna lösningen tror jag inte på pga av själva hanteringen av bränslet över väger fördelarna.