Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
I HR s dom kan man läsa att rörelser/ljud från konvulsionsfasen inte anses som allmän kännedom och likadant är det med denna påstådda låsning av Toves kropp som Johannas antas tagit. Den är inte möjlig om Tove varit medveten.
Om man sitter på (full mount) så kan man använda sin tyngd och sina benmuskler till att hålla den liggande personen på plats. Den liggande personen är fri att använda sina händer till att antingen skydda sig eller slå tillbaks. Den sittande personen kan då greppa tag i den liggande personens armar och det blir då en låsning. Den sittande personen kan inte göra någon skada på ansikte/hals eftersom dennes händer är upptagna med att hålla fast den liggande personens händer.
Jag har uppmanat folk att själv söka på youtube där det finns tiotusentals instruktionsvideor och klipp från kampsportsmatcher, för att förstå det smått omöjliga i det som J antas ha lyckats med. Ingen har hittat klipp eller annan dokumentation på att det är möjligt att låsa en liggande person kropp och armar på egen hand i längre än några sekunder.
Majas delaktighet i fasthållandet av T förklarar så många omständigheter som det annars inte finns rimliga svar på. Min åsikt är att rätten saknade kunskap och information för att kunna ta ett korrekt beslut om M s delaktighet.
Ett typiskt strypmord tar flera mintuer där offret kämpar med allt den har. Även när förövaren är fysiskt överlägsen (man/kvinna) så gör kvinnan motstånd och orsakar som oftast tydliga rivmärken på förövaren. När förövare och offer är jämnstarka som i detta fall så ska man se motvärvsskador. Att rätten klagar på brist på dokumentation håller inte, då det finns högupplösta närbilder på både J och M s ansikten där man ser både porer och skäggväxt, men inga märken!
T har slagit i huvudet i golv/vägg eller blivit slagen där det uppstått mindre inre blödningar. Även en skada djupt inne i ögat har noterats. Över 50% av alla strypmord föregås av slag/sparkar mot offrets huvud. Detta är alltså inget unikt för just T. Inte heller att hon var alkoholpåverkad är något unikt. Det unika däremot är det rätten kommit fram till, att J lyckats strypa T helt på egen hand utan att T orsakat J en enda motvärnsskada.
Ja, det är märkligt att man inte tagit mer hänsyn till medvetandegrad hos Tove under överfallet/mordet. Hennes huvud kan ha dunkats i golvet, förutom just vid själva fällningen. Mellan de 2 innersta hjärnhinnorna syntes en minde blödning som också kan ha bidragit.
Vad gäller uppsåtsfrågan så förvånar det mig att J dömdes för bl.a likgiltighetsuppsåt - men jag tycker att hon borde ha dömts för avsiktsuppsåt med tanke på att HR kände till det uppdämda hat J hade mot Tove.
Trycker man med sina tummar så hårt att de nästan når halskotpelaren, det är minst 10 cm, då vill man döda.