Citat:
Ursprungligen postat av
thomas6668
Det är helt oväsentligt vart pengarna bokförs, finns ingen vinning att ha dem i ett bolag eller förening
Ett AB kan ge pengar till en förening
Det ända som är intressant är om pengarna räknas som gåva eller som vanligt löneutag
Det är hårdare kontroll i ett AB, dvs du kan inte ta ut pengar som räknas som lön utan att skatta direkt för dom pengarna
Så era fantasier har noll bäring
Så för att ni ska slippa att fantisera om det, så är det följande som gäller
Räknas det som gåva så beskattas det som en gåva
Räknas det som en vanlig intäkt så beskattas uttagen som lön
Inte svårare än så, och det finns inga ”smarta” upplägg
Utan alla regler finns hos skattemyndigheten
Du har helt rätt, och det är inga konstigheter rent skattemässigt. Dock finns det lite intressanta frågeställningar i det hela:
Gåva från företag till förening är absolut möjligt. Dock inte avdragsgillt hur som helst.
Att ta ut pengar ur ett AB via lön för att sedan ge gåva är 100% ok. Dock ett dyrt sätt skattemässigt.
En väg till är via utdelning, men även det innebär beskattning.
Betalar man bara skatten så är det noll problem.
Det intressanta i sammanhanget är om SKV har samma syn på gåvorna via swish. Det vi i dagsläget inte vet är om dumpen redovisar det som gåva eller driftsintäkter. Det får vi veta när årsredovisningen kommer. Frågan är dels intressant vis a vis vinstbeskattning, och dels vis a vis moms och hela problematiken runt F-skatt.
Hur du än vrider och vänder på det hamnar en stor del av swishpengarna i SKV's händer.
Så då handlar det bara om hur mycket, och har dumpen nog cash att reglera de beloppen?