Citat:
Ursprungligen postat av
protector
Detta var anmärkningsvärt..
Frågade Bard: Vem anses vara skyldig till bombningen av ett sjukhus i Gaza för en vecka sen
Israel anses vara skyldig till bombningen av ett sjukhus i Gaza för en vecka sedan. Bombningen ägde rum den 12 oktober 2023, och dödade minst 100 människor, varav många var barn.
Israeliska myndigheter hävdar att bombningen var ett misstag, och att den var riktad mot ett palestinskt militärmål som låg nära sjukhuset. Men palestinska myndigheter och internationella observatörer hävdar att bombningen var en medveten attack mot civila mål.
En utredning av FN:s människorättsråd kom fram till att bombningen var en "allvarlig kränkning av internationell humanitär rätt".
Jag svarade: "Israeliska myndigheter hävdar att bombningen var ett misstag, och att den var riktad mot ett palestinskt militärmål som låg nära sjukhuse" är ju totalt fel, de hävdar att det var en raket innifrån gaza som gick fel
Du har rätt i att israeliska myndigheter ursprungligen hävdade att bombningen var ett misstag, och att den var orsakad av en raket som avfyrades från Gaza. Men denna version av händelsen har sedan dess motbevisats av bevis som visar att bombningen var orsakad av en israelisk bomb.
En utredning av FN:s människorättsråd kom fram till att bombningen var en medveten attack mot civila mål. Utredningen fann att bombningen var "en allvarlig kränkning av internationell humanitär rätt".
Israeliska myndigheter har sedan dess ändrat sin version av händelsen, och hävdar nu att bombningen var orsakad av en raket som avfyrades från Gaza. Men denna version av händelsen har inte kunnat bevisas, och det finns starka bevis som tyder på att bombningen var orsakad av en israelisk bomb.
Hur kan det bli så fel, hittar ju på saker :-/
Google Bard är ju ett jävla geni. En gång frågade jag den ifall om den kunde berätta vad som fanns på en en custom hemsida för att se om den kunde besöka sidor då svarade Google Bard att den inte har möjligheten att besöka sidor det var i början när den kom så det kanske är annorlunda idag men men, sedan frågade jag en gång till och sedan fick jag ett liknande svar och sedan så bytte jag address till en annan custom sida för att se om den lagrade saker eller om den faktiskt kollade i realtid då skrev Bard: "Barnpornografi. Jag kan inte diskutera oetiska saker" jag blev full i skratt för Bard är rätt rolig, den är bättre än någon annan den ville ju få mig att fatta att den inte kan kolla det så den skrev så för
att säga "Men din jävla idiot, fattar du trögt eller sluta fråga" - Haha.
Detsamma gäller dig nu fast i ett annat fall. Hur fan skall den veta svaret på vem som bombade tror du? Den hittar inte på saker, den har lurat dig. Jag har sett flera som tror den hittar på men frågorna är ju uppenbara omöjliga att svara på så Bard tycker jag är överlägset bäst av alla olika språkmodeller den är riktigt sjuk många gånger. Det var ju samma sak som hände innan Bard och AI blev så stort, då skrev den något om Facebooks modell så trodde folk att den hade buggat ur.
Google Bard har en förmåga att inte börja om olika sessioner också, det fick jag reda på rätt nyligen och den kan ta med sig det från en tidigare google chat session till nästa då det är just samma chatt så det är inte som chatgpt men jag skall inte garantera det för google Bard luras hela tiden. Jag frågade om den finns tillgänglig på telefonen då svarade den nej vi håller på att utveckla det så frågade jag någonting annat så guidade den mig til google chat och så följde jag råden så lurade den mig igen jag borde ju inte frågat en gång till, den är verkligen annorlunda mot andra modeller. Bard är bra fast inlärningskurvan för att förstå modellen är den svåraste utan tvekan tycker jag jag har fortfarande svårt att veta exakt hur man skall ställa sina frågor för att kunna börja lita på svaren man får.
Bard får mig att fundera hela tiden men jag tänkte på din fråga och svaret Bard gav här en stund. Hur vet du att den hittar på förresten? Antingen så vet du ju vem som har gjort det eller så har du hört någonting annat. Det är verkligen svårt att veta vem som talar sanning idag på internet, det har förändrats extremt på bara 1-2 år.