Citat:
Ursprungligen postat av
expat2021
Fast där har du fel, flera plattformar censurerar sådant som är fullt lagligt och nu upprörs woke-maffian att Elon inte går med på detta. X ska också in i fållan och censurera allt som inte är PK även om det är fullt lagligt.
Det är privata företag så de har såklart rätt att bestämma vilket innehåll som är tillåtet på deras plattformar.
Och som sagt; Nej, DSA är inte ett direktiv om att censurera innehåll som inte är PK. Det är uttryckligen ett direktiv som kräver att plattformarna stoppar olagligt innehåll. Är det lagligt så finns inget krav på att X ska censurera någonting.
Lagar måste såklart gälla även online. Blir ju märkligt om det är förbjudet att heila på öppen gata men tillåtet att kanalisera Hitler i varenda inlägg på X.