Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Vad du beskriver är empatilöshet och samvetslöshet. För de allra flesta människor har inte Maja några känslor. Det är egalt för henne om människor lever eller om de dör. Det är vad du precis skrev.
För de av oss som kan känna massor av empati för människor vi inte ens känner - t ex Toves anhöriga - så är det makabert att en människa kan vara så känslokall som du har beskrivit Maja. Men det är precis som du har beskrivit som jag också uppfattar Maja.
Och jag blev precis så totalt missuppfattad som jag befarade. Illa, riktigt, riktigt illa!
Att M var bekymrad, orolig, hade empati för Js offer och inte ville att någon skulle skadas eller dö framgår tydligt då hon tänkt, reflekterat och funderat ut ett sätt att visa det. Om M inte var känslomässigt engagerad reflekterade hon inte över något utan hängde bara med.
Hon visade dessutom klart och tydligt att hon inte bara tänkte utan att tanken även ledde till handling, hon vägrade att följa med. Det var hennes sätt att visa sin empati utåt.
Du fördömer Ms uttryck för empati och du fördömer henne för att hon uttrycker sin empati på ett sätt du inte accepterar. Då hon inte följer mallen stämplas hon som empatilös.