Citat:
Ursprungligen postat av
remixutoheaven
Skrev ett långt svar på dina påstående men så kom jag på att det gör ingen nytta eftersom du redan köpt Hamas rakt av och att du är så förblindad pga ditt hat mot Israel och judar i allmänt, vilket gör dig icke trovärdig. Sedan är du ändå ökänd på skriva långa haranger på din favorit del här på Flashback som mest är förvridna och förvrängda som passar din egna narrativt samt världsåskådning. Vi kan sitta här i timtals och ändå inte komma fram till något.
Ad hominem-attackerna kan du lämna hemma. Det blir bara tramsigt när objektiva och sakliga argument plötsligt förvandlas till antisemitism och "förblindande judehat". Håller du inte med? Nu håller vi oss till fakta istället.
Citat:
Men här kommer några länkar som stärker tesen om att det är Hamas och inte Israel:
20KG sprängladdning, lägg till ca 20KG till så får du en typiskt Hamasraket:
https://www.youtube.com/watch?v=sDGPwZ1cS7c&ab_channel=IohanusPaulus
200KG sprängladdning samt 900KG dvs att det inte kan vara någon JDAM då explosion skulle gjort varenda bil runt parkering till skrot:
https://www.youtube.com/watch?v=Q1cyBeZmC60&t=13s&ab_channel=Forsvaret
https://www.youtube.com/watch?v=5OtyTTlHhtg&ab_channel=EngineerReact
Dessa videoklipp är intressanta, eftersom de i princip bevisar att den förödelse som uppstod på parkeringsplatsen definitivt överensstämmer med vad vi kan förvänta oss från en JDAM-missil med en MK 82-bomb eller GBU-32. Jag har tidigare demonstrerat att ljudprofilen för en JDAM-missil stämmer överens perfekt med den bomb som briserade vid sjukhuset:
https://streamable.com/x2ifcu
Ingen har någonsin kunnat visa liknande förödelse från en Hamas-missil, som aldrig kommit i närheten av att spränga sönder en lång rad bilar och uppemot flera hundra människor.
Kraterhypotesen har upprepats sedan i onsdags. Med tanke på att bomben med största sannolikhet briserade i luften ovanför parkeringsplatsen finns det ingen anledning att anta att en 2 meter stor fantasikrater skulle ha uppstått i marken. Tvärtom: bilarna fick taket krossat uppifrån.
Channel 4 News analys av splitterresterna indikerar att bomben släpptes i riktning från Israel.
Citat:
FLIR-video på när Hamas skjuter raketer, där man tydligt ser att raketer "misfire" samt ändrar riktning och även landar kort.
https://www.reddit.com/r/2ndYomKippurWar/comments/17di4fl/another_two_of_hamas_failed_rocket_launches/
Denna video bevisar väl i allt väsentligt att det inte kan ha varit en Hamas-raket som vände, eftersom de Hamas-missiler som avfyrades från området fångades på kamera och unisont flög iväg i riktning mot Israel, där de fångades upp av järnkupolen. Ingen av dessa raketer bytte kurs eller misslyckades vid stigning;
samtliga fungerade, och det finns inga videoklipp på hur dessa missiler, som brinner vid stigning, skulle ha börjat falla ner och flugit tillbaka mot sjukhuset.
Liksom en lång rad granskningar genomförda av andra medier (som postats i tråden) som indikerar att Israel låg bakom attacken. France24:s "analys" består av en anonym "European military source" som gör svepande påståenden utan att stega oss igenom en objektiv utvärdering av videobevis, vilket andra, mer seriösa medier, gjort.
Citat:
GRAD impact från en Hamas raket som liknar den krater som finns vid sjukhuset:
https://imgur.com/a/lluMYNz
Detta är komiskt. En overfieriad bild på Imgur, som dessutom bevisar att Hamas-missilerna inte ens kommer i närheten av att kunna skapa den förödelse som uppstod på parkeringsplatsen.

Vi snackar om en hel parkeringsplats där samtliga bilar exploderat och fått taket mosat uppifrån, skador på omkringliggande byggnader och massvis med döda.
Citat:
Nu när det visar sig att det inte var ett sjukhus som var bombat och att nedslagnings platsen var på en parkering så är de ovanligt tysta. Då de annars alltid brukar gapa om Israels hemskheter och om det nu skulle vara Israel så borde detta basuneras ut av Hamas 24/7. Även samlat in bevis på den påstådda JDAM bomben som de kunde lätt vissa upp. Men icke, för de vet om att det var deras egna raket och de vet att om de erkänner detta så försvinner förtroendet totalt bland omvärldens medier. Därför är de tysta samt låter sådana som du och AJ propagera för deras ställe.
Ovanligt tysta? Hela den civiliserade världen har fördömt Israels bombning, alldeles oavsett om den huvudsakligen träffade parkeringsplatsen istället för sjukhuset. Att Hamas skulle vara "ovanligt tysta" är löjeväckande. Sluta.