Citat:
Ursprungligen postat av
Skigge
Vad kan vi lära oss utav denna shitshow?
Vi i Sverige ska vara jävligt glada att E-handels och hans dickriders inte jobbar inom polisen. Då hade vårat Sverige sett ännu värre ut än vad det redan gör idag. ingen jävel hade åkt fast.
Detta är bland de sjukare trådar jag har varit med och följt. Galna påstående om F och desperata försök att hitta nya saker som stärker eran påhittade story. Inte ett jävla rätt sitter ni på och ni blir konstant motbevisade.
Jag har sedan tidigare sagt att killen har det varit alldeles för tyst om men ändå lägger ni fortfarande fokus på helt fel saker. Bara att gå in i mina tidigare inlägg där jag skrev för flera dagar sedan att något inte stämmer med killen. Ni fokuserade istället på att man inte kan flyga IVA-patienter på ett reguljärflyg, vilket sedan visade sig att ni inte kunde någonting om?
Har varit så kul att se er kasta bort 7 dagar av erat liv för att leka Martin Späck på heltid. Nu får ni gå tillbaka till erat sorgliga liv och göra något vettigt. Några av er bör fan be om ursäkt till familjen Cedergren, men det lär ni ju aldrig att göra.
E-handel ska inte bara ha skit, tänker att vi kan göra en liknande lista som ni har gjort tidigare fast på användare i denna tråd som bör avgå genast och ta bort kontot.
1. E-handel
2. seberto
3. stayboosted
4. OscarOrso
5. twogirlsonecup
Fyll gärna på med användare
Tack för trådens vettigaste inlägg!
Du kan nog addera CH.swiss till listan också:
(FB) 25-åring svensk kvinna i olycka i Koh Samui- Thailand (2023-10-08)
Nog för att flashback kan ha hårda nypor och det har väl tidigare varit en del av charmen med plattformen. Men som främst Ehandel och OscarOrso gjort i de här fallet, starta ett helt sjukt drev pga personliga oförätter med ganska grova anklagelser hit och dit som de gjort om till fakta utan någon som helst grund tyder på ett flashback i förfall.
Citat:
Ursprungligen postat av
OscarOrso
Det finns inga bilder. Om det dyker upp är det fake. Det finns inte heller någon från SOS international som kan bekräfta att ngt ärende är öppnat i hennes personnummer.
Hoppas innerligt att de alla åker dit för grovt bedrägeri.
JSkulle må otroligt bra av det, då jag personligen själv blivit blåst av henne på pengar.
Redan vid Ehandel
första inlägg i tråden skriker hen om bedrägeri.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ehandel
Detta var skumt! Finner ingen som helst information om olyckan i thailändsk media. Jag mailade även sjukhuset de pratade om, "Bangkok Samui Hospital", som svarade idag. De har inte mottagit någon med det namnet eller från Sverige under den tidsperioden.
Varken Expressen eller GoFundMe visar bilder på henne i sjukhuset. Det finns ingenting som bekräftar att detta skett. Det är endast snyfthistorier i media. Finner enbart två bloggar (på engelska) som hänvisar till Expressen och GoFundMe.
Jag har sökt på thailändska och engelska - finns 0 sökresultat. Nu när sjukhuset även bekräftat att de inte har någon med det namnet, då var det spiken i kistan!
Detta är bedrägeri! Förutom folkbokförings- och skattebrott i Sverige har familjen nu sattit upp en fejkad snyfthistoria och lyckats få in över 700000 på GoFundMe! Anmäl detta genast till GoFundMe, Skatteverket och tipsa polisen (Sverige & Koh Samui).
Det finns ingen anledning för sjukhuset att ljuga. Eller har hon registrerats där med ett fejkat namn?! Detta luktar bedrägeri! Det finns som sagt ingenting som backar upp historian - det är endast deras egna ord (utan bevis/bilder!). Om någon där ute har bevis, posta det här. Men det är jävligt skumt att sjukhuset meddelat de inte har tagit in någon patient med det namnet!
Ehandel har gång på gång trummat på med sina listor med fake facts som sedan blivit till något av en trådsanning. Bemötte en av listorna till slut med ett inlägg
(FB) 25-åring svensk kvinna i olycka i Koh Samui- Thailand (2023-10-08) kom det någon replik från Ehandel, nä skulle inte tro det...
Vad är det här ens för trams av coli att sitta på flashen och hota en familj med som befinner sig i kris?
Citat:
Ursprungligen postat av
coli
Har familjen inte redovisat korrekta underlag senast på måndag 23/10 hoppas jag att fler gör som jag och polisanmäler dem för bedrägeri.
Slutligen, jag VET, inte tror, utan VET att Felicia ligger på KS i mycket dåligt skick och att hon kom på bår från Thailand. Visst familjens kommunikation i samband med att man drivit en gofundme-kampanj har ju knappast varit i världsklass, men vad kan man förvänta sig av en familj som befinner sig i djup kris? Lägg därtill komplikationen som tillstötte med Felicias "liv", inte fan kunde man som familj ha sett den shitstormen komma! Och inte fasiken sitter man på Flashen och chattar med lortar som Ehandel & co för ätt bemöta helt sjuka anklagelser när man kämpar med näbbar och klor för att lösa sjukhusräkningar, hemtransporter och samtidigit ber till gud att ungen ska överleva.
En eloge till morbror Daniel som verkar vara en riktig doer! På lite drygt en vecka lyckades familjen med honom i spetsen skrapa ihop tillräckligt med pengar för att betala både IVA-vård i Thailand och hemtransport och navigera genom alla instanser för att få hem Felicia till Stockholm. Få eller inga här i tråden som skulle ha lyckts med det. Nä, ni är några här inne som borde take a long good look in the mirror och fundera över vad det är för människa ni ser där i spegelbilden.
Jag hoppas innerligt att Felicia återhämtar sig och landar i ett normalt liv och att familjen nu kan få den lugn och ro de så väl behöver och får ta hand om sitt barn i fred. När allt lugnat ner sig är jag övertygad om att familjen stolpar upp hur pengarna de fått in i bidrag har använts, tills dess önskar jag Felicia en speedy recovery och skickar ett well done till familjen som lyckats få hem henne.