Fel
Biden hatade inte Bibi
Som VP under Obama så höll han utanför bråket mellan Obama/Bibi.
Du får väl lära dig vem som ogillade vem först under den eran. Mkt du skriver stämmer ang Clinton/Bibi, Obama/Bibi men Biden/Bibis relation har du helt fel. Biden tillhör de mer konservativa Demokraterna än hans tidigare chef och Clinton.
Biden var den enda som Bibi kom
överens med i Obama administrationen.
Biden är mer vän med Israel än Obama var. Obama var en Palle lover.
Sen sa jag att Biden/Bibi har varit vänner i 40 år innan ens Biden var VP samt POST. Bibi var FN ambassadör länge om du inte minns det, där träffades de.
Det var relationen mellan de två...
Dock hade Biden/Bibi hatat varandra som Obama och Bibi gjorde så kommer relationen fortgå. Vad är der du inte förstår? Tror USA/Israels intressen kommer påverka bara för ledarna skulle ogilla varann? funkar inte riktigt så.
Obama var så anti Israel som man kunde vara eller hur?
Ändå fick Israel
Köpa godsakerna F-35,
3 miljarder dollar i stöd
under Obama även han skulle gilla det eller ej.
Vem sa att vattenkranarna är på??
Tror du de är up and running 24/7 ??
Då har du missat vad Biden och Bibi kom överens om. De öppnas då och då.
Det är existens minimum vi pratat om för pallarna... Vad är poängen med en blockad om folk får vatten 24/7??
De ska dricka det är allt....
Citat:
Ursprungligen postat av
MrEGrey
Du skriver så osammanhängande språkligt och innehållsligt att det är svårt att förstå vad du menar men jag skall göra ett försök.
Biden hatar Netanyahu av flera skäl, inte minst för att han saboterade Obamas initiativ till fredssamtal mellan Israel och Palestinierna, då Biden var vicepresident. Netanyahu gjorde det främst genom att godkänna bosättningar under tiden samtalen pågick. USA gav igen genom att istället för att lägga veto lade ned rösten i säkerhetsrådet när man röstade om en resolution som fördömde bosättningarna och förklarade dem olagliga. Det betydde att resolutionen gick igenom och Israel fick ordentlig skrämselhicka. Netanyahus och Likuds tydliga ställningstagande för republikanerna och framförallt Trump 2016 är heller inte bortglömt. Biden kommer nog inte ta någon skit från Netanyahu och det är nog tydliggjort, titta på kroppsspråket mellan dem när de möttes och notera hur fort det gick att få Netanyahu att skruva på vattenkranarna när Biden satte ned foten.
Netanyahu har spelat ut USA förut och gått för långt. Han försökte dra Trump vid näsan med hans fredsplan genom att gå ut offentligt med att han ensidigt skulle annektera en massa palestinska områden utan att först godta Trumps fredsplan. Han tror att amerikanerna är mer villiga att backa honom och Israel än de är. Det beror nog på att läget i USA var sådant när han bodde där för länge sedan, men det har förändrats och hans gamla USA-kompisar är i hög grad borta från den politiska spelplanen.
Risken finns alltså Netanyahu ger sig på något tokupplägg som USA inte alls vill vara med på. Det är nog en orsak till att Biden och Blinken i varje uttalande de gör om Israels rätt att försvara sig också gör ett tillägg om att man måste följa folkrätten. Man litar helt enkelt inte på Netanyahu, av goda skäl.