Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Isåfall har väl tjejerna fått något i gengäld för alla pengar de lagt ut. Hur desperat efter en man får man bli egentligen?
Jag kollade på del 2 av programmet igår med min fru och hon var överens med mig att tjejerna verkade rätt blåsta, man lånar inte ut så stora summor till en ny bekantskap via Tinder. Sånt där kommer långt senare när man har en etablerad relation.
En seriös föreläsare och lite senare en "investerare" poserar inte heller i bar överkropp i syfte att visa upp tatueringarna. Redan där blinkade en stor röd lampa.
Jag håller med dig om att någon varningsklocka borde ha ringt innan de "öppnade lädret". Och nog borde man ha väntat med att låna ut pengar till en vän/pojkvän innan man gjorde det. Särskilt när det handlar om tusenlappar, och i synnerhet när det handlade om hundratusen plus...? I don't get it.
Jag känner två personer som blivit blåsta av rutinerade bedragare, men då har det aldrig handlat om mer än tio tusen.