Citat:
Ursprungligen postat av
nousernameneeded
Sverige var utsatt för terrorattentat långt före Momika utav dessa, men svenska folket är en samlinghjärnslöa idioter som egentligen förtjänar det de får... ett sunt folk hade krävt blod i betalning.
Detta problem skulle vara lätt åtgärdat om man hade en svenskvänlig regering... bara att skicka ut varenda muslim ur landet.
Om du syftar på Akilov och clownen Taimor Abdulwahab som snubblade på sina egna skor och enbart lyckades spränga sig själv så agerade båda ensamma. Visserligen fanns en "hotbild" mot svenskar men det är en statisk hotbild som alltid finns av ren princip, och i princip varit samma sedan 9/11.
Det vi pratar om nu är next level. Aldrig förut har samtliga islamistiska nätverk pekat ut specifikt svenskar som prioriterade måltavlor. Så man kan bara anta att flera celler redan nu planerar dåd mot svenskar, och bara svenskar. Även Brysselterroristen var enbart ute efter svenskar, han struntade i alla andra "otrogna". Det var svenskar han ville åt.
Dåd av detta slag har en tendens att antingen tona ned läget som någon slags lugnande faktor att svenskarna redan blivit vedergällda, eller så får detta en värre effekt vilket blir att fler ensamvargar inspireras och tar efter. Uppenbarligen är det ytterst få som är villiga att begå den här sortens dåd, annars hade vi bevisligen haft dåd varje vecka.
Men att Sverige alltid varit utsatta för islamistisk terror är såklart en lögn. Vi har två (2) genuina dokumenterade dåd som begåtts i det namnet, och nu detta, så säg 3. Har vi fler? Eller räknar du in alla blattar och alla deras otyg i det? Då blir det lite missvisande.