2023-10-15, 20:53
  #17581
Medlem
Det är intressant att Hamas inte tilllåter Palestinier lämna sina områden. Det var ju rätt väntat eller?
Citera
2023-10-15, 20:55
  #17582
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Här är skutan från 1970-talet, Eisenhover som också är på väg till Israel-Gaza showdown. Tänk en svärm med iranska moppedrönare avfyrad från en libanesisk fiskebåt mot den där julgranen med paraboler och antenner på kommandotornet. Sen får amerikanerna ta fram sextanten och navigera efter stjärnorna istället.

https://www.youtube.com/watch?v=4EMD_tK9s9A

Man får ta det goda med det onda, det skulle vara slutet för Iran.
Citera
2023-10-15, 20:55
  #17583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Acekorv
Det är intressant att Hamas inte tilllåter Palestinier lämna sina områden. Det var ju rätt väntat eller?

Ja hur annars de skulle få gråtande barn på TV?
Citera
2023-10-15, 20:56
  #17584
Medlem
Brutus01s avatar

Tråd infogad.

//Moderator
Citera
2023-10-15, 20:56
  #17585
Medlem
hade varit intressant att höra vad palme hade tyckt om detta?

https://sv.wikipedia.org/wiki/Olof_Palmes_jultal_1972
Citera
2023-10-15, 20:57
  #17586
Medlem
Gojiiras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Mer än tusen personer ligger begravda under husresterna i Gaza efter Israels terrorbombningar:

https://t.me/BellumActaNews/106500
Tar nog ett tag att gräva fram alla.
Citera
2023-10-15, 20:57
  #17587
Medlem
ThinkRightlys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
De vill ha klar himmel för sitt flygunderstöd.
Man flyger väl under molnen. Hamas har inget luftvärn.
Citera
2023-10-15, 20:57
  #17588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Framforallt
Israel ger de civila en förvarning innan de bombar. Palestinier ger ingen som helst förvarning utan går medvetet efter civila för att skära halsen av dem. Såna som du är verkligen äckliga.

Det finns ingen möjlighet att leva ifred med palestinier, eller med muslimer i allmänhet. De är ett pritivt barbarfolk med offerkofta som folkdräkt, och deras religion är en terror-religion.

Vad spelar det för roll om du ger en förvarning om du i realiteten inte har någonstans att ta vägen?
Citera
2023-10-15, 20:58
  #17589
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hs187
Ja hur annars de skulle få gråtande barn på TV?

Jag tar ingen sidas parti i denna konflikt eftersom dessa muppar haft chansen att rätta till detta så otroligt många gånger förut.
Citera
2023-10-15, 20:58
  #17590
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slutforvaring
Många småhundar som ska brösta sig och gläfsa nu.
Mitt intryck är att arabstaterna som tidigare varit sionistmarionetter använder lite starkare språkbruk den här gången. Jag uppfattar att det finns ett litet större självförtroende i Arabvärlden, lite mer stake. Jag tror att Israels kapitala misslyckande vid Hamas attack redan har gett effekt, och eftersom Israel nu dessutom börjar fega ur så kommer tonläget från araberna att öka än mer. Uppbackade av Ryssland och Kina så ser vi ett mer balanserat styrkeförhållande än på väldigt länge. Vi ser framväxandet av en ny världsordning i realtid.
Citera
2023-10-15, 20:59
  #17591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Det handlar bara om 10 procent (kanske 15 procent till sist) av Västbanken. Det kan väl araberna offra för att få ett eget land? Dessutom kommer en framtida arabstat att kompenseras med en lika stor landareal i Negev.

Tips: ta du och titta på gamla kartor så ser du, det är inte mycket kvar av det som en gång var ett område där palestinier bodde
Citera
2023-10-15, 20:59
  #17592
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Jordanien: The forceful displacement of Palestinians from Gaza by Israel is a red line for us, and we will not let this happen

https://t.me/Middle_East_Spectator/2353

Det där gäller inte att invånarna i Gaza City måste lämna krigszonen och bege sig ned till stranden eller de södra delarna av Gazaremsan.

Det handlar jordaniernas skräck för att Israel skulle jaga bort ALLA araber från Gaza. Vanligt folk i Jordanien är livrädda för att två miljoner Gazabor plötsligt skulle dyka upp i deras land i sådana fall. Man vill absolut inte ha en upprepning av det som hände på 60-talet då Jordanien av humanitära skäl tog emot hundratusentals palestinska flyktingar. Palestiniernas beteende i Jordanien ledde till en katastrof som bara kunde lösas genom att Jordanien under "svarta september" på 70-talet till slut lyckades befria sig från palestiniernas terror genom att deportera dem.

Uttalandet ska alltså ses i ljuset av jordansk inrikespolitik och en hypotetisk etnisk rensning av palestinierna i Gaza organiserad av Israel som skulle kunna påverka Jordanien.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in