2023-10-15, 12:56
  #16873
Medlem
MrEGreys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheFlyingFarang
Nu faller ju den tesen med att det var ett Brittiskt protektorat som tidigare tillhört det ottomanska riket under 500 år - det har aldrig varit ett Palestinskt land.

Området beboddes av både judar och araber innan staten Israel bildades samma dag som det Brittiska protektoratet upphörde.

Men det hade heller aldrig före 1948 varit ett Israeliskt land. Det fanns judiska småstater där på bronsåldern och kanske möjligen ett enat kungadöme Israel under ett hundratal år på tusentalet f.kr. även om det är tveksamt. Den enda självständiga stat som funnits i området och som man vet omfattat huvuddelarna av dagens Israel och de ockuperade palestinska områdena är den kristna korsfararstaten Kungariket Jerusalem, som för övrigt råkar vara den enda självständiga staten alls i området sedan bronsåldern. Den spanska monarkin gör sedan gammalt anspråk på och använder fortfarande titeln Kung av Jerusalem (via arv från tiden med personalunion med Tysk-Romerska kejsardömet), så om kriteriet för att få existera som självständig stat i dagens Israel-Palestina är att ha existerat som självständig stat i området före 1948 så får man väl upprätta en kristen stat som del av eller i personalunion med Spanien. Känns lite knepigt kan jag spontant tycka.

Eller så får man konstatera att Israel har rätt att existera eftersom världssamfundet genom FNs säkerhetsråd 1948 erkände Israels rätt att existera, inom 1948 års gränser. Samtidigt erkände dock världssamfundet också genom FN det palestinska folket rätten till en stat omfattande de av Israel sedermera ockuperade palestinska territorierna Gaza, Västbanken och östra Jerusalem (säkerhetsrådets definition och begrepp). Och så får det vara lite som det vill med Balfourdeklarationer, möjliga bronsåldersstatsbildningar korsfararstater liksom argument (som förekommer men du ej framfört) som vilar på att Gud/Jahve/Allah har ett särdeles stort intresse för lantmäterifrågor och således genom en skrift eller annan skänkt viss land till viss folkgrupp av viss religiös övertygelse.
Citera
2023-10-15, 13:00
  #16874
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yasko
Sionisterna bombade nu El Ahli sjukhuset i Gaza. Internet stängdes ner igår så tror inte att vi får se mycket videos&bilder från deras senaste krigsbrott.
ICC för bok över alla israeliska krigsbrott. Blir nog en del åtal när kriget är över.
Citera
2023-10-15, 13:00
  #16875
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hemorojdbiff
Den som visar mest opartiskt är just nu aljazeera

”Mest opartiskt”? Ja, jävlar du, från Qatar där Hamasgubbarna sitter och myser över skiten de skapat.

Al Jazeera är ungefär lika opartiskt som CNN.
Citera
2023-10-15, 13:00
  #16876
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boxer123
Civila döda är deras minsta bekymmer. Jag vet inte om du hört officiella hökaktiga israelerna, de ser inte civila som oskyldiga, jämför dom med isis och nazister, och alla är misstänkta. Här är ett klipp från veckan med Israels tidigare premiärminister där han tappar det efter journalisten frågar om nyfödda som är kopplade till respiratorer, han frågar hur dom ska klara sig när elen till Gaza stängs ner. Inte varje dag en fd premiärminister tappa det helt
https://x.com/skynews/status/1712507691849928924?s=57&t=bI6DMuV4F0ewJyxUJ6emlQ

Intressant faktiskt. En spricka öppnas mellan det vänsterliberala progressiva etablissemanget i väst och judarna. Intressant för judarna i väst är ofta just lika vänsterliberalt progressiva som den programledaren. Det blir som ett sorts inbördeskrig där judarna i Israel kommer få mer och mer kritik från de vänsterliberala när de civila offren bara kommer vara i Gaza och inte längre i Israel.
Citera
2023-10-15, 13:00
  #16877
Medlem
Giant Squids avatar
Five journalists killed, media premises destroyed in Gaza Strip
https://rsf.org/en/five-journalists-killed-media-premises-destroyed-gaza-strip
Citera
2023-10-15, 13:01
  #16878
Medlem
Är så less på det här dravlet om gränser hit och dit. Vi hade rätt före 1948, nej dom hade rätt innan dess osv. Tänk på alla gränser som dragits över hela Europa efter första och andra världskriget och länderna accepterade det. Inga länder i Europa krigar över landgränser längre och det gäller att acceptera det.

Och vad är Palestinas plan, vill dom ha hela området som Israel bebor ? För det är ju uteslutet, Israel kommer inte flytta på sig.
Citera
2023-10-15, 13:02
  #16879
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hemorojdbiff
Den som visar mest opartiskt är just nu aljazeera

Hur vet du det? Är det något du tycker bara eller hur många medier och artiklar har du analyserat? Jag tycker Al-jazeera är OK. Hur som helst de drar ner det som händer israelerna och skriver mer om vad som drabbar Palestinier. Det minskar deras opartiskhet.
Citera
2023-10-15, 13:03
  #16880
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hemorojdbiff
Den som visar mest opartiskt är just nu aljazeera
Jag har kikat på Aljazeera från förra lördagen precis varje dag, det är faktiskt på nu med. I början var det jävligt opartiskt men det blir mer och mer muslimvänligt. Det varierar väldigt beroende på vem som ligger bakom inslagen, ”liven” tycker jag är mest varierande. Samtidigt som de blåser på Hamas talesmuslimer rätt hårt. Dock deras förinspelade typ dokumentärer om Gaza är brutalt ärliga. Har sett massvis om bla hur de misslyckas med precis allt då de kommer till infrastruktur, de började bla bygga en avsaltningsanläggning för havsvatten, men det rann ut i sanden bokstavligt talat då bla rören stals allt eftersom de monterades, ett annat avsnitt handlade om avloppssystemet, det rinner rätt ner i havet osv osv osv.
Citera
2023-10-15, 13:03
  #16881
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boxer123
Här är ett klipp från veckan med Israels tidigare premiärminister där han tappar det efter journalisten frågar om nyfödda som är kopplade till respiratorer, han frågar hur dom ska klara sig när elen till Gaza stängs ner.

Inte varje dag en fd premiärminister tappa det helt

https://x.com/skynews/status/1712507691849928924?s=57&t=bI6DMuV4F0ewJyxUJ6emlQ
Fegt av journalisten att inte besvara motfrågan i slutet dock. Frågan är ytterst relevant.
Citera
2023-10-15, 13:04
  #16882
Medlem
BombaySaphires avatar
Har något icke-muslimskt land fördömt Israels ockupation av Västbanken?

(FN har gjort det, men det väger lätt i sammanhanget eftersom ingen bryr sig om vad FN säger.)
Citera
2023-10-15, 13:05
  #16883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ankhelvete
Och vad är Palestinas plan, vill dom ha hela området som Israel bebor ?

Ja. "From the river to the sea" betyder i princip att dom vill ha allt ifrån jordan floden till medelhavet.

Något som inte ens var deras eget land från början.
Citera
2023-10-15, 13:05
  #16884
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hanenhen
Det är precis som ordspråket sa...
"Argumenten tog slut och du är en bajskorv"...

Du kan inte påtvinga bevisbörda på någon som inte har någon. Även om det du sa inte är faktamässigt fel (har faktiskt inte kollat upp de exakta siffrorna) så är det uppenbart vad ditt mål är - att elda upp ett agg mot Israel fast boven är någon annan.

Jag har redogjort för mina ståndpunkter.

Du har lurat dig själv om att jag har sagt att det du har sagt är fel fast jag inte har det. Så vem är idioten?
__________________
Senast redigerad av Trollkarlspelle 2023-10-15 kl. 13:09.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in