Citat:
Ursprungligen postat av
Bertilkarlos
Ännu 2 oskyldiga miste livet i gängkonflikter . Tack moderaterna o SD att ni gör allt ( inget) . Har blivit värre sen ni tog över
Vi kan diskutera graden av oskyldig.
Är du helt oskyldig om du väljer att bilda familj med en kriminell? Jag tycker det är hög tid att diskutera detta.
Är du oskyldig om du som förälder inte förmår att söka hjälp i världens bästa trygghetsnät om din son är på glid och det slutar med att du blir skjuten av hans fiender en vacker dag?
Är du helt oskyldig om du som kvinna väljer att träffa och idka partnerskap med en man som är uppenbart kriminell och lever ett ohederligt liv? Du chansar precis som i dobbleri, en risk mot lite kortsiktig äventyr med en spännande kille.
Nej, jag tycker inte det. Jag hade bytt efternamn, tagit avstånd och aldrig mer omgett mig med någon av mina släktingar var kriminella. Men människor förväntas ej längre behöva ta ansvar för någonting.