Citat:
Ursprungligen postat av
Grantoppen2
Hur många telefoner tror du fungerar i ett sönderbombat område utan el? Hur många har ens telefon där?
Nej det måste de inte alls. De kan visa sig större än så. Nu visar de ju bara att de beter sig likadant som Hamas. Detta handlande riskerar om något Israel. De är ju omgivna av länder som är irriterade på dem. Det håller inte i längden om man inte kan komma överens och samarbeta. Det är i varje fall helt fel taktik att mörda civila i Gaza. Det löser absolut ingenting.
Ganska många då det ständigt läggs ut bilder samt filmer från Gaza. Ja du, hur långt är ett snöre?
1 300 civila personer i Israel har blivit mördade på en nivå som är ren och skär barbari samt saknar motstycke i Israels historia. Hamas vill inte samarbeta med Israel, de har öppet sagt att de vill förinta landet och massakrera den israeliska befolkningen. Varför skulle de vända andra kinden till mot en organisation som vill förinta och förgöra dem? Tycker du det är rätt av Hamas att mörda israeler, thailändare, britter, fransmän, argentinare etc?
Det är Hamas som har ställt till det och då får de stå för konsekvenserna, en majoritet av folket i Gaza stöttar Hamas. Det vill säga att man tycker Hamas gör rätt när de mördar och massakrerar oskyldiga civila i deras egna hem, när de festar eller rent utav bara kör bil en lördagsmorgon. Till och med Abbas som styr Fatah i Västbanken tycker det är okej då han inte har gått ut och fördömt attacken. Folk i Europa firar illdådet i Israel.