Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Den intervjun kommer att gå till historien. IDF's talesperson på svenska med lätt skånsk brytning talar klarspråk om Hamas och palestiniernas terror.
Detta gick hem i sofforna, gubbar och gummor.
Ja. Chockerande för svenska folket att få höra en intervju med någon som tränats i IDF i 25 år och som vet vad Israel utsätts för och kämpar mot, i stället för med en vänsterliberal politiker som från västvärldens trygga rum begär av Israel att de inte ska försvara sig eller skydda sin befolkning. Minst sagt uppfriskande. Blir ju genast närmare också när han pratar svenska.
Nu verkar han ha bott där väldigt länge men det finns ju många fler svenskar som har emigrerat till Israel, alternativt hade ena föräldern därifrån redan. Inte minst Malmös judiska befolkning. Och det sorgliga är att de är förmodligen säkrare i Israel till och med under pågående krig än i Malmö, i alla fall om de vill kunna vara öppna med sin tro och identitet.