2023-10-09, 14:36
  #6409
Medlem
platyzmas avatar
Zara Larsson kommer ut som antisemit, där ser man;
https://bulletin.nu/zara-larssons-palestinastod-efter-hamas-terrorattack-mot-israel
Citera
2023-10-09, 14:36
  #6410
Medlem
Guru-Gurus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrEGrey
Ja, Syrien är svagare än någonsin och jag utesluter absolut inte flyganfall om man kan se syriska kopplingar. Tror dock inte Israel vill eskalera något just nu med undantag för Gaza med möjligt undantag för åtgärder mot Hizbollah i Libanon för att markera mot Iran. Om man gör Hizbollah/Iran till slagpåse så skiter huvuddelen av arabvärlden i det eftersom de nästan alla är fiender till Iran och iranier inte heller är araber. Syrien däremot är en helt annan sak för arabvärlden och där petar man även i ryska och turkiska intressen.

Min gissning är att om Hizbollah börjar skicka mer än enstaka raketer och granater mot norra Israel eller om Iran på något vis försöket agera mot Israel så kommer det smälla ordentligt i södra Libanon, men det är förstås bara mina gissningar. Intressant att höra hur andra här tänker så tack för givande tankeutbyte.
Situationen i Libanon är nog värre för Hezbollah än på länge. Det finns ett starkt missnöje med deras närvaro och sedan 2019 har Hezbollah hamnat mer och mer i onåd bland libaneserna. Framför allt för den ekonomiska situationen i landet där vanliga människors vardag har blivit värre och värre. Visst skulle de kunna ta tillfället i akt och attackera Isreal nu för att visa på styrka och duktighet. Men jag misstänker att de inte tror att det skulle vara en bra idé att göra just nu när Israel på allvar ryter ifrån och visar att de här gången inte tänker tolerera våldet och terrorn. Det här här är ett annat Israel än för en vecka sedan och jag misstänker att Hezbollah har en hel del respekt för och är rädda för vad IDF skulle kunna göra med dem nu när Israel är i krig. Hezbollah är måhända den starkaste militära och politiska spelaren i Libanon, men det är också en organisation som är genomkorrumperad och som har andra problem på hemmaplan. Och ett motiverat IDF som inte hålls tillbaka av vänsterliberala är nog inget som Hezbollah vill bråka med.
Citera
2023-10-09, 14:36
  #6411
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
Vad förväntar du dig??
Detta är på riktigt KRIG är brutalt och Hamas gjorde något dem inte skulle då blir det konsekvenser som är brutala detta är verklighet!

Gaza är ett getto ungefär som de som judarna bodde i under nazitidens Tyskland. De upplever det ungefär som att bo i ett fängelse, så de har liksom inte så mycket att förlora.
Citera
2023-10-09, 14:36
  #6412
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Hårt mot hårt innebär inte masslakt av civila. Det bryter mot internationell rätt och är ett brott mot mänskligheten, att man är från Israel förändrar inte det. Dessutom kan Hamas också hävda att deras attacker är "hårt mot hårt". Därmed förstår du hur viktigt det är att följa internationella lagar, krig ska inte vara full anarki utan lagar eftersom det alltid finns två sidor av myntet och alla kan ha sin uppfattning och självupplevda rätt att slå "hårt mot hårt", därför behövs riktlinjer om vad man får och inte får göra och vad rimliga angrepp är för något.

En stat kan inte hämnas mot civila för att en terrorgrupp attackerat civila, det fungerar inte så. Frankrike kan inte åka och slakta civila som hämnd för att IS begick terrordåd i Bataclan. Det är klart de kan, men då begår de krigsbrott och brott mot mänskligheten, att Israel skiter i det är en annan sak men det gör det inte rätt för det.

Israel har ingen målsättning att "slakta civila". Detta till skillnad från terroristerna i Hamas som i helgen specifikt gav sig på civila israeler. Gärna kvinnor, barn och gamla. Sådant byte som en fegis kan hoppas på att kunna "besegra". Det Israel gör nu har stöd i internationell rätt. De förvarnar om kommande angrepp och civila har möjlighet att fly. Om Hamas hade någon heder skulle de separera sig från alla civila så att de i strid kunde möta israelerna medan civilbefolkningen slapp riskera att skadas. Men det gör de naturligtvis inte. För de är fega och saknar heder.
Citera
2023-10-09, 14:37
  #6413
Medlem
stukads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GIFlintharta
1.
Det räcker att Israel stänger av kranen med förnödenheter som el, bränsle, mat och vatten och förklarar för gazaborna att den inte öppnas förrän de själva har rensat ut alla Hamasmän, överlämnat alla vapen, fyllt igen alla tunnlar och frigett gisslan.


Du har ingen koll på Palestina alls.

1. Vatten. Gaza är en av de äldsta städer som haft hög utbildning och kämpat mot många slagt. Vatten fanns gott om men Israel pumpade upp allt vatten i både Gaza och resten av marken till sitt område.
Förutom att Hamas mest sysslar med tunnelbygge så är det en liten grupp men med stora paradare.
Tycker du Hamas är ett hot mot det land som med andra världens ledare ockuperade Europas 2000 åriga granne och handelsbartner? Du vet att Israel pumpat upp vatten på många stället som gör marken så torr att det inte går att odla på

2. Hamas styr inte Gaza på det sättet som polis gör utan är mer en motståndströrelse som ibland lägger sig i saker. Man kan inte stänga av el,v atten ,bränsle ,mat och förnödenheter. Det skulle betyda folkmord vilket inte ens nazisterna gjorde.

3. Hamas betyder motstånd. Om 2 miljoner svenskar blev inmurade i ett län så skulle det bildas en folkstorm som grävde tunnlar för att få tag på allt som behövs. Tex vård för gravida kvinnor, mat osv.
Dock så smugglas även vapen men jämför man med hur mkt folket behöver varje dag är de en droppe i havet.
När Hamas bestämmer sig för en attack så planeras den och folket får svälta ett tag. Om inte araber får gräva tunnlar anser du att judar ej får gräva sina heller.

4. Israel bombar Gaza varje år, slår ut reningsverk,infrastruktur,sjukhus, använder klusterbomber osv.
deras bosättare jagar ut familjer ur hus som bott där i generationer. De tänder eld på affärer osv.


Hatar du det folk som gav Europa civilisationen eller älskar Israel? Om man stänger in ett folk så länge så blir det lätt att dom blir muslimer. Precis som du blivit den du är genom internet?

Israel har tagit allt från Gaza, en gammal stad som sred mot Egypten innan ens Jesus fanns, hade de bästa utbildningarna och gott med handel. Förstår du inte att Israel pumpat ut allt och sen gjort dom beroende.
Citera
2023-10-09, 14:40
  #6414
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av fluff995
Nu pratade jag inte om Israels rätt att bomba skiten ur Gazaremsan. Utan om hur dåliga förutsättningar Gaza har att försörja sig självt- även i fredstid. Och hur dumt det är att låta befolkningen växa katastrofalt bortom gränserna för vad regionen kan bära på egen hand. Palestinierna kan gnälla om att ingen vill sälja förnödenheter till dem, och hitta på paranoida konspirationsteorier om att israeler stjäl deras grundvatten. Men ingen har tvingat dem att föröka sig som kaniner.


Det finns flera länder som är lika små. Dom är inte ens det mest tättbefolkade. Dom had goda förutsättning innan Hamas kom. Efter Hamas, do stängde både Israel och Egypten gränsen. Hade palestina kunnat lösa sina problem ändå? Förmodligen.
Citera
2023-10-09, 14:40
  #6415
Medlem
Gracefulminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jag syftar på en mer specifik varning, se de svar jag fått på mitt inlägg.


Lördag kväll gick varningen ut. Se min edit i förra inlägget med länk.
Där säger Netanyahu åt folket i Gaza att omedelbart lämna Gaza för att en stor reaktion väntas komma som svar.

Länk igen: https://www.gp.se/nyheter/v%C3%A4rlden/netanyahus-skarpa-varning-l%C3%A4mna-innan-det-%C3%A4r-f%C3%B6r-sent-1.112010395
__________________
Senast redigerad av Gracefulmind 2023-10-09 kl. 14:42.
Citera
2023-10-09, 14:41
  #6416
Medlem
Nu när det ser ut som att Israel kommer att invadera och ockupera Gaza blir det lättare att hitta Hamas gisslan samtidigt som det minskar risken att döda gisslan med flygbombningar.
Citera
2023-10-09, 14:41
  #6417
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Guru-Guru
Situationen i Libanon är nog värre för Hezbollah än på länge. Det finns ett starkt missnöje med deras närvaro och sedan 2019 har Hezbollah hamnat mer och mer i onåd bland libaneserna. Framför allt för den ekonomiska situationen i landet där vanliga människors vardag har blivit värre och värre. Visst skulle de kunna ta tillfället i akt och attackera Isreal nu för att visa på styrka och duktighet. Men jag misstänker att de inte tror att det skulle vara en bra idé att göra just nu när Israel på allvar ryter ifrån och visar att de här gången inte tänker tolerera våldet och terrorn. Det här här är ett annat Israel än för en vecka sedan och jag misstänker att Hezbollah har en hel del respekt för och är rädda för vad IDF skulle kunna göra med dem nu när Israel är i krig. Hezbollah är måhända den starkaste militära och politiska spelaren i Libanon, men det är också en organisation som är genomkorrumperad och som har andra problem på hemmaplan. Och ett motiverat IDF som inte hålls tillbaka av vänsterliberala är nog inget som Hezbollah vill bråka med.

Om Iran och Libanon etc ska anfalla Israel, så väntar dom såklart tills Israel kört ut sig i en större operation mot Gaza. Jag tror det här är slutet för Hamas och Gaza, men det är uppenbarligen andra aktörer med egna intressen som har ett finger med i spelet. Israel får nog vara försiktiga och akta sin rygg. Tror inte hela arabvärlden bara står och tittar på när Israel bombar Gaza till marken. Kan lika gärna vara slutet på Israel med som vi ser nu.
Citera
2023-10-09, 14:41
  #6418
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klinkerhofen
vilka är det som förser hamas med vapen?

tydligen har dom även lärt sig att använda drönare

"‘World’s-Best’ Merkava IV Tank Bombed By Drone; Hamas Adopts Ukraine War Tactic To Devastate Israel"

https://www.eurasiantimes.com/world-best-merkava-iv-tank-bombed-by-drone-hamas-adopts-ukraine/

'





Finansieringen står de svenska skattebetalarna för med cirka 500 000 000 (FEMHUNDRAMILJONER) årligen !





'
Citera
2023-10-09, 14:42
  #6419
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av GregerAfGyllenstie
Inte en dag försent att Judarna som har levt rövare nere i mellanöstern får smaka på egen medicin.


Visst. Med 10 miljoner invånarae jämfört med 300 miljoner muslimer. Ta av dig foliehatten din jävla nasist.
Citera
2023-10-09, 14:42
  #6420
Medlem
Rodjas avatar
Här är lite mer info från Lars Enarsson som bor i Israel.
https://www.youtube.com/watch?v=hsAKm2fHQwY

Ber om ursäkt om (!) det ligger en del filmer upplagda redan
i denna långa tråd. Men kanske något nytt....Sju timmar
sedan denna lades upp.

I början av kanalens video kan ni se och lyssna, men sedan
om ni går in på explicit religion, så kan ni gå över till
religionsforumet här på FB.

Här diskuterar vi vi ju anfallet från Hamas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in