Citat:
Tack. Jag har inte alltid rätt men jag funderar hellre lite för mycket än för lite. De här fallen river upp känslor av att så unga råkar så fruktansvärt illa ut.Väldigt bra analys ! Lägg även till att uppbrottet med flickvännen till största sannolikhet rev upp obearbetade trauman och känslor från hans mammas bortgång tex som att ”bli lämnad/ bortvald/bortstött/ oönskad ..” etc och det kan resultera i gränslösa och oaktsamma kontakter/relationer där vid (flyktbeteenden , självskadebeteende ihop med bekräftelsebehov/ önskan av att bli sedd av VEM SOM HELST) = väldigt farligt.
Hans små ”kriminella” tecken (artistisk/klädsel/tecken/handskar etc) utåt i sociala medier - nappade de farligaste på. Det lilla räcker för att de spanare som ska håva in offer tar dem.
Hans små ”kriminella” tecken (artistisk/klädsel/tecken/handskar etc) utåt i sociala medier - nappade de farligaste på. Det lilla räcker för att de spanare som ska håva in offer tar dem.
Jag kan inte se Henrik i det jag ser på TikTok som någon kriminell. Mer som någon som försökte passa in och kanske imponera för att få vänner/flickvän..Hans ex har kopplingar till en pojke som ska ja varit vän med Momo som hittades mördad i Nynäshamn.
Kopplingen är tydlig men behöver inte betyda något varpå jag inte kommer länka hans TikTok. Det är en mycket ung kille och det är ännu en pojke som mår extremt dåligt och är i behov av hjälp helst igår om inte idag. Skillnaden är att den pojken "klarar av att bära kläderna" så att säga. Det är tydligt en pojke som behöver samhällets ingripande i oavsett vad hans situation är.
Vi måste börja prata mer om pojkar och mäns psykiska ohälsa mycket mer.
Att känna sig ensam och utsatt eller värdelös och rutten. Hopplöshet, uppgivenhet. Tomhet. Det är inte känslor barn ska bära.
Jag ville bara gråta när jag såg en kvinna som var mamma försöka räcka ut en hand till Henrik. Alla kommentarer han aldrig kommer läsa. Det gör en otroligt ledsen och sorgsen.
Sådana här pojkar och unga män, de läser aldrig kommentarsfälten efter att de försvunnit från den här världen men jag tror att många av dem hade gråtit om de haft möjligheten.